Po czym poznać dobre okulary przeciwsłoneczne? Przydatne wskazówki 27 lutego 2024
Kiedy słońce świeci jasno, a dni stają się coraz cieplejsze, okulary przeciwsłoneczne powinny być traktowane nie tylko jako modny dodatek, ale przede wszystkim niezbędny elementem ochrony naszych oczu. Jednak wśród wielu dostępnych opcji – od tanich modeli z marketu po luksusowe marki w salonach optycznych – trudno jest rozpoznać produkty, które faktycznie zapewnią nam optymalną ochronę oczu przed promieniowaniem i komfort noszenia. W artykule przyjrzymy się cechom, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Dowiesz się, jak odróżnić wysokiej jakości oprawki od tych, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Okulary przeciwsłoneczne wysokiej jakości – czyli jakie?
Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne powinny wyróżniać się wykonaniem z solidnych materiałów oraz skutecznie chronić wzrok przed promieniowaniem UV. Jak je rozpoznać? Elementy, na które przede wszystkim warto zwrócić uwagę, to rodzaj soczewek oraz oprawki. Nie chodzi tu jednak jedynie o ich wygląd, ale głównie o posiadane filtry i jakość wykonania. Soczewki powinny zapewnić pełną ochronę przed promieniami słonecznymi, ale też być odporna na zarysowania i uszkodzenia. Warto przyjrzeć się, czy oprawki wykonane są z trwałych, ale też zarazem lekkich materiałów, które zapewnią komfort noszenia. Nie bez znaczenia są detale, takie jak jakość zawiasów, gładkość nosków – świadczą one o ogólnej jakości danej pary okularów przeciwsłonecznych.
Zdaniem eksperta
Okulary przeciwsłoneczne renomowanych marek, takich jak Ray-Ban, Oakley, Polaroid, Prada czy Michael Kors zyskały popularność na całym świecie nie tylko z powodu oryginalnego designu, ale także dzięki swojej wysokiej jakości. Przy zakupie opraw przeciwsłonecznych warto pamiętać, że nie wszystkie modele, które wyglądają atrakcyjnie, są warte swojej ceny. Nawet najpiękniejsze okulary nieposiadające soczewek z filtrami będą bezużyteczne, a nawet mogą zaszkodzić naszym oczom – mówi ekspert Łukasz Flak z EuroOptyka.
Na jakie parametry dobrych okularów przeciwsłonecznych zwrócić uwagę?
Jeśli naprawdę zależy Ci na zakupie dobrych okularów przeciwsłonecznych, przy ich wyborze zwróć uwagę na:
Ochrona UV
Warto jednak pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne kupione na stacji benzynowej, w supermarkecie czy na straganie nad morzem zwykle wyposażone są w soczewki, które nie chronią oczu. Nie mamy pewności, czy posiadają filtr, a samo przyciemnienie ma za zadanie dawać złudne wrażenie ochrony.
Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wizyta w salonie optycznym, gdzie dobierzemy okulary przeciwsłoneczne wyposażone w soczewki, które wyglądają dobrze oraz posiadają odpowiednie filtry. Można spotkać się z dwoma rodzajami oznakowań: UV400 (blokuje promieniowanie o długości fali do 4000 nm), natomiast w przypadku samego oznaczenie UV trudno stwierdzić, jaka jest naprawdę ich ochrona – 100% czy 40%.
Więcej informacji można znaleźć w tekście: Jak promienie UV wpływają na wzrok? Wybieramy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem!
Certyfikat CE
Certyfikat CE to ważne oznaczenie dla okularów przeciwsłonecznych sprzedawanych w Unii Europejskiej. Ten znak jakości potwierdza, że dany produkt spełnia wysokie normy bezpieczeństwa ustalone przez UE, w tym gwarancję ochrony przed promieniowaniem UV do 380 nanometrów. Znalezienie symbolu CE na wewnętrznej stronie zauszników okularów świadczy o ich zgodności z rygorystycznymi standardami europejskimi. Często towarzyszą mu dodatkowe informacje, takie jak dane o polaryzacji, kategoria ochrony, czy zaawansowane technologie.
Stopień zabarwienia soczewek
Gdy planujesz zakup okularów przeciwsłonecznych, najpierw przymierz je i przyjrzyj się otoczeniu. Zobacz, czy kolory są widziane równomiernie oraz czy soczewki nie zniekształcają obrazu. Warto sprawdzić też, czy nie mają wad, które mogły powstać w trakcie ich produkcji.
Jakość soczewek
Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne powinny mieć soczewki wykonane z odpowiedniej jakości materiałów, takich jak poliwęglan lub szkło mineralne. Ma to znaczenie nie tylko dla trwałości produktu, ale też jakości wizji i ochrony przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne.
Ile kosztują dobre oprawki przeciwsłoneczne?
Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, zapewniające skuteczne filtrowanie promieniowania UV, można kupić w przystępnej cenie w salonach optycznych i sklepach internetowych. Kupując oprawki przeciwsłoneczne w salonie optycznym Eurooptyka możesz być pewny wysokiej jakości i właściwej ochrony wzroku. Ceny mogą się różnić w zależności od marki, materiałów i technologii, ale zwykle wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pracownicy w salonie chętnie pomogą w wyborze okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych dopasowanych do Twoich potrzeb.
Czy okulary przeciwsłoneczne zimą są potrzebne?
Podczas zimowego szaleństwa na świeżym powietrzu, kiedy słońce odbija się od śniegu i lodu, dobre okulary przeciwsłoneczne są równie ważne jak odpowiedni sprzęt narciarski. Warto mieć świadomość, że ochrona oczu przed światłem słonecznym i szkodliwym promieniowaniem UV jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, poruszania się po zaśnieżonych miastach czy prowadzenia samochodu.
Polecamy artykuł: Jak odpowiednio dobrać okulary przeciwsłoneczne? Nasze porady
Jakie okulary przeciwsłoneczne zalecane są dla dzieci?
Dla rodziców dbanie o wzrok dziecka powinno być priorytetem. Ich oczy wciąż rosną i się rozwijają, dlatego zalecany jest zakup wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych o ciemniejszych soczewkach, które skutecznie filtrują promienie UV. Dziecięce modele powinny oferować wyższy stopień ochrony podczas spędzania czasu na plaży, wędrówek po górach czy jazdy na rowerze.
Rodzice, którzy w okresie letnim spędzają sporo czasu z dziećmi na różnych aktywnościach lub nad wodą, mogą rozważyć zakup okularów z polaryzacją. Pozwolą one zredukować oślepiające odbicia i zapewnią komfortowe widzenie dla pociechy. Przy wyborze okularów dla dzieci, warto szczególną uwagę zwrócić na jakość oprawek i bezpieczeństwo użytych materiałów, aby były wygodne w użytkowaniu, a także trwałe.
Więcej informacji można znaleźć w artykule: Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt – czym kierować się podczas wyboru?
Łukasz Flak
Autor wpisu
Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.