Jak promienie UV wpływają na wzrok? Wybieramy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem! 15 czerwca 2022

Wiosna i lato to dwie pory roku, kiedy jesteśmy narażeni w największym stopniu na promieniowanie ultrafioletowe. Z jednej strony dobrze wpływa to na nasze zdrowie i samopoczucie, ponieważ wzrasta m.in. wytwarzanie witaminy D, wpływającej na odporność, układ kostny, mięśniowy czy sercowo-naczyniowy. Jednak z drugiej strony promienie UV mogą w sposób negatywny wpływać na naszą skórę oraz wzrok. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem i dowiedz się, jaki filtr do okularów przeciwsłonecznych wybrać, by oczy były jak najlepiej chronione!

Promienie UV i ich wpływ na oczy

Promieniowanie UV, nazywane również ultrafioletowym, oddziałuje na nas każdego dnia. Wbrew pozorom nawet wówczas, gdy słońce cały czas chowa się za chmurami. Ważne jest to, by nie bagatelizować wpływu promieni UV na naszą skórę czy oczy, bowiem konsekwencje braku ochrony przed nimi mogą być poważne.

Promieniowanie ultrafioletowe dzielone jest na 3 rodzaje. Wyróżniamy:

  • promienie UVA; 
  • promienie UVB; 
  • promienie UVC. 

Każdy z wymienionych typów wyróżnia się długością fali, jaką emituje. Najkrótsze są promienie UVC, których fala ma długość 200-280 nm, z kolei najdłuższe są UVA, emitujące falę długości około 310-380 nm. Promienie UVB mają średnią długość, mieszczącą się w przedziale 280-310 nm.

Tak jak zostało to już wspomniane, skóra i wzrok w znacznym stopniu narażone są na działanie promieni UV. Cera, która nie jest pokryta żadnym filtrem ochronnym, znacznie szybciej się starzeje. Oczy z kolei bardziej się męczą, a ryzyko pojawienia się chorób wzroku – takich jak tłuszczyk, zapalenie spojówki i rogówki, retinopatia słoneczna czy wszelkie nowotwory oczu – jest znacznie wyższe.

Rodzaje filtrów w okularach przeciwsłonecznych

Jednym z najlepszych rodzajów ochrony dla oczu przed promieniowaniem UV są okulary przeciwsłoneczne. Podstawą w tym przypadku jest to, by były one odpowiednio dobrane. Należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na ogólny wygląd okularów, czyli m.in. kształt, wielkość i kolor oprawek, ale przede wszystkim na szkła, jakie posiadają. Na rynku dostępnych bowiem jest wiele rodzajów okularów chroniących przed słońcem i tak jak w przypadku okularów korekcyjnych, wyróżniają się one m.in. rodzajami filtrów, znajdujących się na ich powierzchni. 

Sprawdź nasz artykuł na temat Czy tanie okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić oczom?

Filtr UV

Filtr UV to jeden z podstawowych i jednocześnie najważniejszych filtrów, jaki okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać. Jego zadaniem jest blokowanie przepływu promieni UV do oczu, jednak ilość dostającego się do narządu wzroku światła uzależniona jest od kategorii filtru, jaki występuje w danym przypadku. Wyróżniamy 5 wspomnianych kategorii:

  • kategoria 4 – najlepsza kategoria filtra UV. Okulary z filtrem tej kategorii chronią oczy niemal całkowicie przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Przepuszczają jedynie 3-8% światła;
  • kategoria 3 – nieco gorszy rodzaj filtra UV, jednak nadal oferujący wysoką ochronę. Przepuszcza do około 20% światła słonecznego;
  • kategoria 2 – średnia ochrona przed słońcem. Okulary z takim filtrem przepuszczają do około 45% światła;
  • kategoria 1 – okulary z filtrem tej kategorii oferują niską ochronę przed promieniowaniem UV. Przepuszczają do 80% światła;
  • kategoria 0 – filtr kategorii 0 niemal wcale nie chroni oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Okulary takie nie spełniają swoich podstawowych funkcji, dlatego nie są najlepszym wyborem.
Author-Default

Zdaniem eksperta

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto kierować się przede wszystkim tym, jaką ochronę oferują ich soczewki. Należy pamiętać o tym, że tego rodzaju produkt, podobnie jak okulary korekcyjne, powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim spełniać swoje podstawowe funkcje. W tym przypadku jest to osłona oczu przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Filtr polaryzacyjny 

Okulary z filtrem polaryzacyjnym często wybierane są jako okulary dla kierowców czy sportowców. Oprócz wysokiej jakości filtra chroniącego przed promieniowaniem UV dodatkowo niwelują one również światło odbijające się od wszelkich powierzchni, takich jak inne samochody, jezdnia czy woda. W tym przypadku polaryzacja ma podobne działanie jak filtr w okularach do komputera, dzięki czemu wzrok męczy się znacznie mniej.

Okulary z fotochromem

Ten rodzaj filtra znacznie różni się od swoich poprzedników. Znajduje się o bowiem nie na okularach przeciwsłonecznych, tylko korekcyjnych, a pod wpływem oddziaływania promieni UV sprawia, że soczewki okularowe stają się ciemniejsze. W ten sposób okulary korekcyjne szybko zamieniają się w okulary przeciwsłoneczne, chroniąc oczy przed niekorzystnym wpływem światła słonecznego.

Jeśli chcesz przeczytać na temat okularów przeciwsłonecznych z korekcją i dowiedzieć się, u kogo sprawdzą się najlepiej, zapraszamy do lektury naszego artykułu, znajdującego się na blogu eurooptyka.pl!

Nie wiesz, jaki filtr wybrać do swoich okularów przeciwsłonecznych?

Przyjdź do naszego salonu optycznego i poproś o profesjonalną poradę!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.