Jak odpowiednio dobrać okulary przeciwsłoneczne? Nasze porady 9 lutego 2021

Wybór dobrych okularów przeciwsłonecznych nie jest sprawą, którą powinniśmy pozostawiać przypadkowi. Okulary przeciwsłoneczne, stworzone przede wszystkim z myślą o ochronie przed słońcem, spełniają również funkcję estetyczną, często – podobnie zresztą jak okulary korekcyjne – stanowią uzupełnienie stylizacji. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę zatem na ich kształt, wielkość, kolor soczewek, a także parametry techniczne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, by zapewnić sobie skuteczną ochronę przez cały rok i jednocześnie dobrze w nich wyglądać.

Jaką funkcję pełnią okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to jeden z tych elementów, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. I słusznie. Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie przyjemnie spędzić czas na słońcu bez uciążliwego mrużenia oczu. Warto pamiętać o tym, że okulary przeciwsłoneczne przydają się przez cały rok, a nie tylko latem, ponieważ nawet zimą jesteśmy narażeni na szkodliwe promieniowanie UV. 

Dlaczego noszenie okularów przeciwsłonecznych jest tak ważne? 

Okulary przeciwsłoneczne zapewniają naszym oczom odpowiednią ochronę. Narażanie narządu wzroku na promieniowanie UV może skutkować nie tylko podrażnieniem oczu, ale i wieloma poważnymi schorzeniami, takimi jak zapalenie spojówek, a w skrajnych przypadkach nawet zwyrodnienie plamki żółtej. Częste mrużenie oczu prowadzi z kolei do przedwczesnego starzenia się skóry wokół oczu i powstawania zmarszczek. Okulary przeciwsłoneczne mają szczególne znacznie dla kierowców podróżujących z otwartym oknem i rowerzystów – zapewniają lepszą widoczność na drodze, przez co podnoszą komfort jazdy, a także zabezpieczają oczy przed wtargnięciem ciał obcych, np. owadów, pyłków. 

Szukasz markowych okularów przeciwsłonecznych, które pozwolą Ci skutecznie chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Odwiedź nasz salon optyczny

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne okularom nierówne – aby faktycznie stanowiły ochronę dla naszych oczu, muszą spełniać określone kryteria. Poniżej omawiamy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie dobrych okularów przeciwsłonecznych:

#1 Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Noszenie okularów przeciwsłonecznych, które nie posiadają żadnych filtrów, jest jeszcze większym zagrożeniem dla naszych oczu niż chodzenie bez nich. Jest to spowodowane tym, że źrenice automatycznie reagują na ilość wpadającego światła rozszerzaniem się lub zwężeniem. Kiedy nosimy okulary przeciwsłoneczne z przyciemnianymi szkłami, nasza źrenica naturalne rozszerza się, aby do oka dostało się więcej światła. Jeśli nasze okulary nie posiadają filtra UV, oczy jeszcze bardziej narażone są na działanie szkodliwych promieni słonecznych. 

Sprawdź nasz artykuł na temat Czy tanie okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić oczom?

Author-Default

Zdaniem eksperta

Informacje o rodzaju filtra zwykle umieszczane są na wewnętrznej części zauszników, na metce dołączonej do okularów lub na naklejce. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas okulary faktycznie posiadają filtry UV, nie powinno się ich kupować w przypadkowych miejscach, np. na placach targowych czy supermarketach, a jedynie w dobrych salonach optycznych – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

#2 Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

W odniesieniu do okularów przeciwsłonecznych często pojawia się pojęcie polaryzacji. Okulary z filtrem polaryzacyjnym emitują odblaski, poprawiają kontrast i sprawiają, że kolory stają się bardziej nasycone i wyraźne (normalne okulary przeciwsłoneczne przez odblask przekłamują kolory). Ze względu na swoje zastosowanie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją w szczególności polecane są kierowcom, rowerzystom, podróżnikom, a także osobom uprawiającym różne sporty na świeżym powietrzu. W przypadku codziennego, miejskiego użytkowania okularów filtr polaryzacyjny nie jest niezbędny. 

#3 Odpowiednia barwa soczewki i stopień zaciemnienia okularów przeciwsłonecznych

Kolejną kwestią techniczną, która ma znacznie w przypadku okularów przeciwsłonecznych, jest barwa soczewki oraz stopień jej zaciemnienia. Najczęściej można się spotkać z soczewkami w kolorach: szarym, brązowym, żółtym, zielonym, przezroczystym. Ogólna zasada jest taka, że im barwa soczewki ciemniejsza, tym przepuszczalność promieni słonecznych jest mniejsza. Najpopularniejsze i zarazem najbardziej uniwersalne są szkła szare i brązowe. Zapewniają głębie obrazu, poprawiają ostrość widzenia, są odpowiednie do codziennego użytku w naszej szerokości geograficznej. 

Jak dopasować okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy? 

Przy wyborze idealnie dopasowanych okularów nie bez znaczenia jest również sam wygląd i kształt okularów. Dobieranie okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy to dla wielu osób trudna sztuka. Można oczywiście zdać się na intuicję, ale lepiej w tym wypadku kierować się kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pozwolą idealnie dopasować okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy. 

Sprawdź nasz artykuł na temat: Jak dobrać kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne a twarz okrągła

W tym wypadku należy kierować się zasadą przeciwieństw. Osoby z okrągłą twarzą, powinny unikać okularów okrągłych. Nie sprawdzą się również modele z wąskimi oprawkami. Idealne okulary przeciwsłoneczne dla okrągłej twarzy najlepiej by były nieco szersze od obrysu twarzy i proste u góry i na dole. Osoby z okrągłą twarzą dobrze wyglądają w okularach typu ,,kocie oczy” i Wayfarer. 

Okulary przeciwsłoneczne a twarz owalna

Posiadacze twarzy o owalnym kształcie mogą pozwolić sobie praktycznie na każdy kształt okularów. Do twarzy owalnej nadadzą się modele Aviator lub kocie oczy, a także okulary kwadratowe, prostokątne czy okrągłe. Przy wyborze idealnych okularów trzeba jedynie pamiętać o tym, aby nie zaburzyć proporcji twarzy – górna krawędź oprawy okularów z reguły powinna znajdować się poniżej linii brwi. 

Okulary przeciwsłoneczne a twarz trójkątna (diamentowa)

U osób z twarzą trójkątną, gdzie mamy do czynienia z szerokim, prostokątnym czołem i wąską szczęką dobrze będą wyglądać okulary przeciwsłoneczne z prostokątnymi szkłami. Można także postawić na okulary proste u góry, ale z lekko zaokrąglonym dołem. 

Okulary przeciwsłoneczne a twarz podłużna (prostokątna)

Twarz podłużna jest pociągła i smukła, często z mocno zarysowanymi krzywiznami. Najlepszym wyborem w tym wypadku będą okulary przeciwsłoneczne w stylu oversize oraz tzw. Aviatory. Osoby z prostokątną twarzą powinny natomiast unikać małych i wąskich opraw. 

 Chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru idealnych okularów? Przeczytaj nasz artykuł: 

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Czy warto kupić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Modne okulary przeciwsłoneczne na sezon wiosna/lato 2021. Przegląd propozycji

Jakie oprawki optycznie wyszczuplą twarz? Podpowiadamy

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.