Leczenie zeza okularami korekcyjnymi – czy ma to sens? 29 września 2022
Zez to choroba oczu, która może w znaczny sposób wpływać na jakość życia. Znanych jest kilka sposobów na leczenie tej dolegliwości, a jednym z nich jest noszenie okularów korekcyjnych. W dzisiejszym poradniku tłumaczymy, czy rozwiązanie takie ma sens, a także pod jakim warunkiem może ono pomóc. Jeśli zainteresował Cię ten temat – zapraszamy do lektury!
Zez jako choroba oczu – czemu występuje i jak się objawia?
Zez to jedna z częściej występujących chorób oczu, która objawia się nierównoległym ułożeniem gałek ocznych. U osoby zmagającej się z zezem może dojść do zaniku widzenia przestrzennego. Dzieje się tak, ponieważ mózg świadomie wyłącza funkcjonowanie jednego oka, przez co niemożliwie jest widzenie trójwymiarowe.
Wśród podstawowych przyczyn pojawienia się zeza wyróżnia się:
- zaburzenia funkcjonowania mięśni gałkoruchowych;
- zaburzenia nerwów unerwiających gałkę oczną i struktury wokół niej;
- wady refrakcji, czyli umiejętności oka do prawidłowego załamywania światła;
- choroby oczodołu;
- choroby ośrodkowego układu nerwowego.
Najczęściej występujące rodzaje zeza
Zez to ogólna nazwa choroby zezowej, która występuje w kilku rodzajach. Wyróżniamy:
- zez zbieżny, nazywany również ezotropią;
- zez rozbieżny, nazywany egzotropią;
- zez ku dołowi – hipertropia;
- zez ku górze – hipotropia;
- zez skośny – w tym przypadku rozróżniane jest skręcenie oka do wewnątrz, nazywane incyklotropią i skręcenie oka na zewnątrz, czyli ekscyklotropia.
Czy zeza da się wyleczyć?
Wiele osób błędnie uważa, że zez jest chorobą niemożliwą do wyleczenia. Jest to jednak nieprawda. Obecnie istnieje kilka sposobów na to, by leczyć zeza. Wyróżniane są w tym przypadku metody inwazyjne, takie jak operacyjna korekcja zeza, a także bezinwazyjne, opierające się na stosowaniu produktów, poprawiających funkcjonowanie oczu.
Jako najpopularniejszy sposób korekcji zeza metodą bezinwazyjną uznawane jest stosowanie okularów korekcyjnych. Ważne w tym przypadku jest to, by szkła okularów były odpowiednio dopasowane. Bez tego bowiem leczenie nie będzie skuteczne.
Okulary korekcyjne przy korekcji zeza – czy się sprawdzają?
Okulary korekcyjne to niezbędnik prawidłowego funkcjonowania dla każdej osoby, która zmaga się z wadą wzroku. Jednak jak już wiadomo, sprawdzają się nie tylko w przypadku wad takich jak krótko- lub dalekowzroczność. Można je również stosować do leczenia zeza. Wówczas moc szkieł dobierana jest bezpośrednio do rodzaju schorzenia, jaki występuje u danej osoby. Inne szkła będzie więc posiadać osoba z zezem zbieżnym, a jeszcze inne z np. rozbieżnym. Podczas leczenia zeza okularami korekcyjnymi – zwłaszcza w przypadku zeza zbieżnego – duże znaczenie ma czynnik akomodacyjny.
Jak prawidłowo dobrać okulary korekcyjne?
Dobranie okularów korekcyjnych – zarówno gdy dobierane są dla osób z zezem, jak i dla osób z każdą inną wadą wzroku – powinno być poprzedzone profesjonalnym badaniem wzroku. Możliwe jest wówczas stwierdzenie, jakie są dokładne potrzeby oczu oraz dobranie pod tym kątem szkieł.
Zdaniem eksperta
Noszenie okularów korekcyjnych jest dobrym sposobem na poprawę wygody codziennego funkcjonowania, jednak warunkiem jest to, że są one odpowiednio dopasowane – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka
Czy soczewki kontaktowe są dobrą alternatywą dla okularów podczas leczenia zeza?
Soczewki kontaktowe są częstą alternatywą dla osób, które zalecane mają noszenie okularów korekcyjnych. Są znacznie mniej widoczne, niż tradycyjne oprawki ze szkłami – zazwyczaj niemal niezauważalne.
Jednak kwestia tego, czy soczewki można zastosować podczas leczenia zeza, powinna być uzgodniona z lekarzem okulistą. Nie zawsze bowiem soczewki będą jednakowo pomocne podczas „prostowania” uciekającego oka, jak okulary korekcyjne.
Okulary czy soczewki? Co wybrać? – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z artykułem znajdującym się na blogu eurooptyka.pl
Łukasz Flak
Autor wpisu
Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.