Czy wysoka temperatura może uszkodzić okulary przeciwsłoneczne? Wyjaśniamy 13 kwietnia 2023

Latem wiele osób korzysta z okularów przeciwsłonecznych, aby chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zarówno w wersji bardziej eleganckiej, jak i awangardowej stanowią nieodłączny dodatek wakacyjnej garderoby. Choć powinny być noszone przez cały rok, aby chronić nasze oczy, to zdecydowanie częściej widujemy w nich ludzi, gdy za oknem żar leje się z nieba. Jednak, czy wiesz, że wysokie temperatury mogą wpłynąć na trwałość i wygląd opraw i soczewek okularowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ciepło wpływa na okulary przeciwsłoneczne. Podpowiemy także, jak dbać o swoją ulubioną parę, aby utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas. 

Dlaczego nie można pozostawiać okularów przeciwsłonecznych w rozgrzanym samochodzie lub na słońcu?

Ciepło może mieć negatywny wpływ zarówno na soczewki, jak i oprawki, zwłaszcza wykonane z tworzywa sztucznego. W lecie, gdy temperatury na zewnątrz często sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza w cieniu, a w słońcu nawet 50, należy szczególnie dbać o swoje okulary przeciwsłoneczne, gdyż przez naszą nieświadomość mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Przede wszystkim nie powinniśmy zostawić ich w nagrzanym samochodzie czy bezpośrednio na słońcu. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Obecnie najczęściej stosowane są soczewki organiczne, które pod wpływem wysokiej temperatury, panującej wewnątrz pojazdu, mogą zwiększyć swoją objętość, czego efektem będą odkształcenia. Dodatkowo ciepło może uszkodzić powłoki utwardzające, takie jak antyrefleks, w efekcie zaczną się one złuszczać. Zostawiając okulary na plaży na pełnym słońcu, istnieje duże ryzyko, że ucierpi ich filtr polaryzacyjny – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Wpływ wysokiej temperatury na oprawki wykonane z tworzywa sztucznego

Przeciwsłoneczne i korekcyjne okulary nie lubią ciepła. Wysoka temperatura na plaży lub samochodzie (w upalny dzień sięgać może nawet 60-70 stopni Celsjusza) ma negatywny wpływ nie tylko na soczewki, ale także na oprawki. Najbardziej narażone na uszkodzenia są modele wykonane z tworzywa sztucznego, gdyż pod wpływem ciepła zmieniają swoją objętość. 

Ekstremalnie ciepło powoduje, że ulegają one deformacji, czego efektem jest ich niewłaściwe dopasowanie do twarzy. Czy miałeś może kiedyś wrażenie, że Twoja ulubiona para okularów przeciwsłonecznych po jakimś czasie zapewnia mniejszy komfort noszenia? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostawiłeś je na słońcu lub w samochodzie w ciasnym etui. Skutkiem tego mogła być zmiana kształtu zauszników, poluzowanie zawiasów lub spłaszczenie przodu opraw. 

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne, aby nie uległy uszkodzeniu przez wysoką temperaturę?

Okulary przeciwsłoneczne to modele przeznaczone do użytkowania w trakcie letnich upałów (choć warto nosić je także zimą czy wiosną). To nie tylko akcesorium, które służy dopełnieniu wakacyjnych stylizacji, ale przede wszystkim przeznaczone jest do ochrony naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Noszenie w słoneczne dni poprawia komfort widzenia, jednak są to produkty, które ulegają uszkodzeniom termicznym. Dlatego należy odpowiednio się z nimi obchodzić. 

Nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej w samochodzie 

W okresie letnim, gdy temperatury na zewnątrz są naprawdę wysokie, pamiętaj, aby wysiadając z samochodu zabrać ze sobą okulary. Pozostawienie ich w pojeździe grozi deformacją i koniecznością zakupu nowej pary. W przypadku modeli metalowych, co prawda ryzyko zniekształcenia i odprysków jest mniejsze, jednak łatwo się oparzyć zakładając je na nos. Co więcej, markowe okulary przeciwsłoneczne pozostawiona w aucie, stwarzają ryzyko kradzieży. Konsekwencją będzie nie tylko strata oprawek, ale także konieczność montażu nowej szyby.

Unikaj pozostawiania okularów na słońcu

Posiadacze okularów powinni pamiętać o tym, że pozostawienie ich na słońcu w ogrodzie lub na plaży może spowodować uszkodzenie ich powierzchni. Narażenie szkieł na bezpośrednie działanie promieni słonecznych powoduje ich zniekształcenie, co wpływa na jakość widzenia i trwałość okularów. Dlatego podczas pobytu na plaży należy zadbać o cień dla nich, gdy są nieużywane. Warto przechowywać okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w etui, aby chronić je przed uszkodzeniami i zachować ich trwałość na dłużej.

Nie noś okularów na głowie

Choć może wydawać się to wygodne, noszenie na głowie zarówno okularów do czytania, korekcyjnych, jak i opraw przeciwsłonecznych, może spowodować ich uszkodzenie. Panie często wykorzystują oprawki jako opaskę do włosów, jednak takie postępowanie prowadzi do rozciągnięcia delikatnych elementów i ich późniejszego spadania. 

Dlatego zawsze pamiętajmy, aby nosić swoje okulary na nosie lub wkładać do etui, gdy nie są potrzebne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu będziemy mogli cieszyć się nimi przez długi czas i mieć pewność, że zapewniają nam ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Więcej informacji na temat pielęgnacji okularów znajdziesz w artykule: Czyszczenie okularów – jak to prawidłowo robić?

Poszukujesz trwałych i bezpiecznych oprawek, chroniących wzrok przed słońcem?
Odwiedź salon optyczny EuroOptyka, aby wybrać okulary przeciwsłoneczne dopasowane do potrzeb pociechy

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.