Najczęściej zadawane pytania

Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami, które mają do nas nasi pacjenci.

 

Czy można kupować gotowe okulary?

Kupowanie gotowych okularów w markecie, czy drogerii nie jest wskazane, ponieważ są to produkty wątpliwej jakości. Okulary dostępne w marketach, posiadają zaledwie kilka wartości korekcji, które bardzo rzadko odpowiadają korekcji okularowej z recepty. Większość klientów wymaga innej korekcji na oko prawe, a innej na lewe, często dochodzi do tego astygmatyzm. Kolejnym zagadnieniem jest indywidualny rozstaw źrenic u każdego klienta. Niestety, gotowe okulary nie spełniają żadnych z tych warunków i w żadnym wypadku nie są one wyrobem medycznym. Niedokładne dopasowanie korekcji okularowej skutkuje szybkim zmęczeniem oczu, często też bólem głowy. Jedynie okulary korekcyjne wykonane w salonie optycznym, po wcześniejszym zbadaniu wzroku przez okulistę lub optometrystę, gwarantują właściwą korekcję wzroku oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Co to jest antyrefleks?

To powłoka nanoszona na soczewki okularowe, która redukuje odbicia światła, dzięki czemu obraz jest bardziej przejrzysty i kontrastowy. Obecnie stosuje się różne rodzaje antyrefleksu, w zależmności od trybu życia oraz wykonywanych czynności. Przykładem jest antyrefleks dedykowany do pracy przy komputerze i innych monitorach LED i LCD, który niweluje skutki cyfrowego zmęczenia wzroku, oferowany w szkłach Hoya Blue Control. Kolejnym rodzajem antyrefleksu jest specjalna powłoka dla kierowców, która ma za zadanie poprawiać kontrast, oraz minimalizować efekt oślepiania przez reflektory aut nadjeżdżających z przeciwnego kierunku.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm spowodowany jest nieregularnym kształtem rogówki , przez co nie wszystkie promienie wiązki światłą skupiają się w jednym punkcie siatkówki, a w efekcie widziany obraz jest nieostry i rozmyty. Astygmatyzm często towarzyszy innym wadom wzroku, krótkowzroczności i dalekowzroczności .Do korekcji astygmatyzmu stosuje się cylindryczne szkła okularowe lub soczewki kontaktowe toryczne.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta specjalizuje się w badaniu ostrości wzroku. Optometrysta z powodzeniem dobierze odpowiednią korekcję okularową oraz dopasuje soczewki kontaktowe. Podczas dopasowania soczewek kontaktowych, optometrysta udziela porad i wskazówek dotyczących prawidłowego korzystania z soczewek kontaktowych oraz poinstruuje o ich właściwej pielęgnacji. Optometrysta przepisuje receptę na okulary i soczewki kontaktowe, a w przypadku podejrzenia stanów chorobowych, skieruje na dodatkowe badania do okulisty.

Co daje polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

Filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych blokuje promienie światła, które odbijają się od powierzchni płaskich, takich jak mokry asfalt, maska samochodu, kałuże, czy tafla wody. Dzięki polaryzacji obraz ma lepszą głębię koloru i kontrast, a oczy mniej się męczą. Filtr polaryzacyjny jest szczególnie ceniony przez kierowców i sportowców, ale doskonale się sprawdzi u każdego użytkownika okularów przeciwsłonecznych.

Co to jest presbiopia?

Presbiopia spowodowana jest stopniową utratą zdolności do zmiany kształtu soczewki oka (soczewka staje się coraz bardziej sztywna), co skutkuje niewyraźnym widzeniem na bliskie odległości, co szczególnie przeszkadza przy czytaniu oraz pracy przy komputerze. Objawy te zwykle pojawiają się po 40 roku życia, a na ich nasilenie ma również wpływ słabe oświetlenie oraz ogólne zmęczenie. W celu skorygowania objawów presbiopii należy skorzystać z badania wzroku u optometrysty lub okulisty.