Twoje dziecko mruży lub często pociera oczy? Dowiedz się, co to oznacza! 15 listopada 2022

Każdy z nas z pewnością niejednokrotnie łapał się na tym, że po ciężkim, męczącym dniu pocierał lub mrużył oczy, by coś lepiej zobaczyć. Często tłumaczone jest to jedynie zmęczeniem, jednak niestety czasami jest to oznaka nieco poważniejszych problemów. W naszym dzisiejszym artykule tłumaczymy, co może oznaczać pocieranie i mrużenie oczu przez dzieci oraz dlaczego należy udać się z tym do specjalisty? Zapraszamy do lektury!

Wzrok u dziecka – dlaczego należy o niego zadbać w szczególny sposób?

Wzrok to zmysł, który często uznawany jest za jeden z ważniejszych. Dzięki niemu możliwe jest bezpieczne poruszanie się i wykonywanie codziennych obowiązków, ale też korzystanie z różnych udogodnień, takich jak prowadzenie samochodu czy jazda na rowerze. Wszystko to składa się na wniosek, iż o wzrok należy odpowiednio dbać przez całe życie. Często już u małych dzieci zauważalne są pewne odstępstwa od normy, jeśli chodzi o funkcjonowanie oczu i w takich przypadkach rodzice powinni bezzwłocznie udać się z nimi na badanie wzroku, by potwierdzić ewentualną wadę i podjąć właściwe kroki. 

Wzrok u najmłodszych narażony jest na działanie różnych czynników, które w sposób negatywny wpływają na jego funkcjonowanie. Są to m.in. długie godziny naświetlania oczu sztucznym światłem, emitowanym przez smartfony, tablety, telewizory czy laptopy. Warto więc pamiętać o tym, by przestrzegać zaleceń specjalistów – jeśli takie zostały wskazane. Kiedy dziecko zalecone ma np. korzystanie z okularów korekcyjnych – powinno nosić je tak często, jak zostało to przepisane. Czasami pomocne okazuje się również zakrapianie oczu kroplami nawilżającymi, zwłaszcza po ciężkim dniu, kiedy wzrok jest mocno przepracowany.

Dlaczego dzieci często mrużą lub pocierają oczy?

Mrużenie i pocieranie oczu jest zazwyczaj pewnego rodzaju reakcją obronną – i to nie tylko w przypadku dzieci, ale również osób dorosłych. Znacznie bardziej problematyczne jest to jednak w przypadku dzieci, ponieważ nie zawsze potrafią one jasno zakomunikować, że coś złego dzieje się z ich wzrokiem – często spowodowane jest to tym, iż nawet nie zauważają zmiany w sposobie widzenia. Jeśli więc rodzice zauważają częste mrużenie lub pocieranie oczu przez swoje pociechy, nie powinni tego bagatelizować. Nie zawsze oznacza to poważne problemy, bo niekiedy przyczyna sprowadza się do zatarcia lub delikatnego podrażnienia oczu. Czasami jednak może okazać się, że stoi za tym poważniejsze schorzenie. 

Mrużenie oraz pocieranie oczu – zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – prowadzi do spłaszczenia kształtu soczewki. To z kolei wpływa na poprawę ostrości widzenia. Mając tego świadomość, należy częściej zwracać uwagę na takie zachowania swojego dziecka, ponieważ w ten sposób może ono sugerować, że nie widzi najlepiej. Nie należy jednak złościć się na malucha, że nie informuje wprost o problemie. Zazwyczaj bowiem nie jest on świadomy, że coś jest nie tak i powinien o tym poinformować rodzica.

Co może sugerować pocieranie i mrużenie oczu przez dzieci?

Tak, jak zostało to już wspomniane, mrużenie lub pocieranie oczu przez dzieci może sugerować poważniejsze choroby. Zaliczane do nich są m.in.:

 • krótkowzroczność;
 • dalekowzroczność;
 • jaskra;
 • migrena;
 • hashimoto;
 • tiki nerwowe.

Jak widać, dolegliwości te dotyczą nie tylko chorób oczu, ale również innych schorzeń, dotykających m.in. układ nerwowy czy hormonalny. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Pocieranie i mrużenie oczu może, ale nie musi, być oznaką poważniejszych problemów ze wzrokiem. Nie oznacza to jednak, że objawy takie można bagatelizować. Profilaktyka jest bardzo ważna, jeśli chodzi o zdrowie każdego z nas, dlatego podstawą jest regularne badanie wzroku również u dzieci, a jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy – konieczna jest szybka konsultacja ze specjalistą – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jakie inne dolegliwości mogą spotykać dzieci i ich wzrok?

Delikatne oczy dzieci narażone są na różnego rodzaju choroby i dolegliwości, wśród których wyróżniamy m.in.:

 • ropienie oczu;
 • jęczmień;
 • zapalenie spojówek;
 • zez;
 • podrażnienie spowodowane ciałem obcym.

Każdy z tych problemów powinien być skonsultowany ze specjalistą niezwłocznie po jego wykryciu. Dzięki temu możliwe będzie szybkie dobranie odpowiednich metod leczenia i ryzyko ewentualnego pogorszenia wzroku lub poważniejszych powikłań będzie znikome.

Jak pomóc dziecku z problemami ze wzrokiem i oczami?

Najważniejsze jest to, by od początku pociechę wspierać. Jeśli zostanie zauważony jakikolwiek problem ze wzrokiem, należy spokojnie wytłumaczyć dziecku, dlaczego konieczna będzie wizyta u okulisty. Kiedy pojawi się potrzeba noszenia okularów, maluch powinien mieć możliwość wyboru oprawek okularowych zgodnie ze swoimi preferencjami – okulary dla dzieci dostępne są bowiem w różnych kolorach i wzorach. Dobierając szła dla dzieci, warto rozważyć opcję zakupu soczewek okularowych Hoya MiYOSMART dla dzieci. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga zapobiec pogarszaniu się wady wzroku, a funkcjonowanie w nich jest znacznie bardziej komfortowe.

Czasami dzieci lubią chodzić w okularach przeciwsłonecznych, wówczas można zasugerować, iż okulary korekcyjne to niemal to samo, tylko z przezroczystymi szkłami. Sposobów na rozmowy z pociechami jest wiele – istotne jest tylko to, by słuchać ich potrzeb i obaw, które należy próbować rozwiać, delikatnie i z wyczuciem.

Zauważyłeś u swojego dziecka problem częstego mrużenia lub pocierania oczu?

Odwiedź nasz salon optyczny i poproś o profesjonalną poradę!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.