Soczewki okularowe Hoya MiYOSMART dla dzieci
W ostatnich latach ilość czasu, jaką dzieci spędzają przed ekranami telewizora, monitora i innych urządzeń, znacząco wzrosła. Dlatego niezwykle ważne jest regularne badanie ich wzroku. W przypadku zdiagnozowania krótkowzroczności istotne jest wprowadzenie odpowiednich metod korekcji. Do tej pory okuliści i optometryści mieli dość ograniczone sposoby na zatrzymanie rozwoju tej wady. Przełomem okazała się, opracowana przez firmę Hoya, specjalistyczna soczewka okularowa MiYOSMART do korekcji i kontroli postępu krótkowzroczności u dzieci. Udowodniono, że to skuteczne i nieinwazyjne rozwiązanie, pozwala spowolnić rozwój wady średnio o 60%, dzięki zastosowaniu wielokrotnie nagradzanej technologii DIMS (Defocus Incorporated Multiple Segments) w szkłach. Szkła okularowe MiYOSMART dostępne są jedynie w wybranych i certyfikowanych placówkach. W EuroOptyka zadbaliśmy o to, aby wszystkie nasze salony uzyskały stosowne uprawnienia, a pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni. Rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci mogą mieć krótkowzroczność, zapraszamy do naszych certyfikowanych salonów optycznych w Krakowie, Myślenicach i Bochni.

źródło: mamwzrokok.pl
Czym jest krótkowzroczność i czy można ją wyleczyć?
Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to niezwykle często występująca wada wzroku. W wyniku jej rozwoju osoba wyraźnie widzi, tylko rzeczy znajdujące się blisko, podczas gdy odległe obiekty są rozmyte. Zwykle diagnozowana jest między 6 a 14 rokiem życia. Powoduje zbyt szybki wzrost gałki ocznej, która staje się za długa, a rogówka zbyt gruba i zakrzywiona. Prowadzi to do efektu, w którym promienie światła skupiają się przed siatkówką zamiast na niej. Korekcja krótkowzroczności tradycyjnymi soczewkami okularowymi u dzieci może skutkować rozogniskowaniem nadwzrocznym, pobudzając gałkę oczną do dalszego wzrostu i tym samym progresji wady. Udowodniono, że krótkowzroczność powoduje zmęczenie oczu, co może również być przyczyną przewlekłych bólów głowy u dziecka. Już teraz u jednej czwartej populacji ludzi na świecie zdiagnozowano krótkowzroczność, ale oczekuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 50% światowej populacji.
Chociaż obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia krótkowzroczności, dostępnych jest kilka metod do spowolnienia jej rozwoju, w tym soczewki MiYOSMART. Zostały opracowane, aby pomóc kontrolować postęp tej wady u dzieci. To absolutna nowość, która dostępna jest na polskim rynku od 2021 roku, wyłącznie w certyfikowanych placówkach optycznych. Salony EuroOptyka zlokalizowane w Krakowie, Myślenicach i Bochni posiadają certyfikat, upoważniający specjalistów do pracy z innowacyjnymi okularami MiYOSMART w celu kontroli krótkowzroczności u dzieci.
Jakie są przyczyny krótkowzroczności?
Uważa się, że ogromny wzrost rozwoju wady krótkowzroczności spowodowany jest spędzaniem przez dzieci, których oczy jeszcze się rozwijają, coraz większej ilości czasu przed ekranami, a mniej na świeżym powietrzu. Do jednej z głównych przyczyn wystąpienia tej wady zaliczana jest też genetyka. Ryzyko jej pojawienia się u dziecka znacznie wzrasta, jeśli chociaż jedno z rodziców ma problemy ze wzrokiem.
Czynniki, które przyczyniają się do powstania i progresji krótkowzroczności to:
- brak aktywności fizycznej zwłaszcza na świeżym powietrzu;
- długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem i mała ilość czasu na zewnątrz;
- dieta uboga w warzywa i owoce;
- korzystanie ze smartfona, tabletu czy monitora z bliskich odległości;
- spędzanie wielu godzin na pracy wzrokowej, m.in. na czytaniu, pisaniu, pracach manualnych z drobnymi elementami.