Soczewki okularowe Hoya MiYOSMART dla dzieci
W ostatnich latach ilość czasu, jaką dzieci spędzają przed ekranami telewizora, monitora i innych urządzeń, znacząco wzrosła. Dlatego niezwykle ważne jest regularne badanie ich wzroku. W przypadku zdiagnozowania krótkowzroczności istotne jest wprowadzenie odpowiednich metod korekcji. Do tej pory okuliści i optometryści mieli dość ograniczone sposoby na zatrzymanie rozwoju tej wady. Przełomem okazała się, opracowana przez firmę Hoya, specjalistyczna soczewka okularowa MiYOSMART do korekcji i kontroli postępu krótkowzroczności u dzieci. Udowodniono, że to skuteczne i nieinwazyjne rozwiązanie, pozwala spowolnić rozwój wady średnio o 60%, dzięki zastosowaniu wielokrotnie nagradzanej technologii DIMS (Defocus Incorporated Multiple Segments) w szkłach. Szkła okularowe MiYOSMART dostępne są jedynie w wybranych i certyfikowanych placówkach. W EuroOptyka zadbaliśmy o to, aby wszystkie nasze salony uzyskały stosowne uprawnienia, a pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni. Rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci mogą mieć krótkowzroczność, zapraszamy do naszych certyfikowanych salonów optycznych w Krakowie, Myślenicach i Bochni.
Czym jest krótkowzroczność i czy można ją wyleczyć?
Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to niezwykle często występująca wada wzroku. W wyniku jej rozwoju osoba wyraźnie widzi, tylko rzeczy znajdujące się blisko, podczas gdy odległe obiekty są rozmyte. Zwykle diagnozowana jest między 6 a 14 rokiem życia. Powoduje zbyt szybki wzrost gałki ocznej, która staje się za długa, a rogówka zbyt gruba i zakrzywiona. Prowadzi to do efektu, w którym promienie światła skupiają się przed siatkówką zamiast na niej. Korekcja krótkowzroczności tradycyjnymi soczewkami okularowymi u dzieci może skutkować rozogniskowaniem nadwzrocznym, pobudzając gałkę oczną do dalszego wzrostu i tym samym progresji wady. Udowodniono, że krótkowzroczność powoduje zmęczenie oczu, co może również być przyczyną przewlekłych bólów głowy u dziecka. Już teraz u jednej czwartej populacji ludzi na świecie zdiagnozowano krótkowzroczność, ale oczekuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 50% światowej populacji.
Chociaż obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia krótkowzroczności, dostępnych jest kilka metod do spowolnienia jej rozwoju, w tym soczewki MiYOSMART. Zostały opracowane, aby pomóc kontrolować postęp tej wady u dzieci. To absolutna nowość, która dostępna jest na polskim rynku od 2021 roku, wyłącznie w certyfikowanych placówkach optycznych. Salony EuroOptyka zlokalizowane w Krakowie, Myślenicach i Bochni posiadają certyfikat, upoważniający specjalistów do pracy z innowacyjnymi okularami MiYOSMART w celu kontroli krótkowzroczności u dzieci.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Jakie są przyczyny krótkowzroczności?
Uważa się, że ogromny wzrost rozwoju wady krótkowzroczności spowodowany jest spędzaniem przez dzieci, których oczy jeszcze się rozwijają, coraz większej ilości czasu przed ekranami, a mniej na świeżym powietrzu. Do jednej z głównych przyczyn wystąpienia tej wady zaliczana jest też genetyka. Ryzyko jej pojawienia się u dziecka znacznie wzrasta, jeśli chociaż jedno z rodziców ma problemy ze wzrokiem.
Czynniki, które przyczyniają się do powstania i progresji krótkowzroczności to:
- brak aktywności fizycznej zwłaszcza na świeżym powietrzu;
- długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem i mała ilość czasu na zewnątrz;
- dieta uboga w warzywa i owoce;
- korzystanie ze smartfona, tabletu czy monitora z bliskich odległości;
- spędzanie wielu godzin na pracy wzrokowej, m.in. na czytaniu, pisaniu, pracach manualnych z drobnymi elementami.