Podpowiadamy, w jakim wieku można zacząć nosić soczewki kontaktowe? 6 września 2021

Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego. Pozwalają cieszyć się wyraźnym widzeniem cały czas. Co więcej, niektóre soczewki kontaktowe dają możliwość większej bądź mniejszej metamorfozy wyglądu poprzez zmianę koloru oczu. Część osób całkowicie zastępuje okulary soczewkami, inni z kolei używają ich zamiennie. Niezależnie jednak od tego, w jakim trybie nosimy soczewki, warto dowiedzieć się, w jakim wieku można zacząć je nosić. Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne również dla dzieci? Na te i inne pytanie odpowiadamy w naszym artykule. 

Od ilu lat można nosić soczewki kontaktowe? 

Nie ma ustalonej granicy wieku, od której można zacząć nosić soczewki kontaktoweDecyzja o noszeniu soczewek kontaktowych nie powinna być uzależniona od wieku dziecka, a od stanu zdrowia oczu, a także indywidualnych cech charakteru. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko jest już ,,gotowe”, aby zacząć nosić szkła kontaktowe.

Chcesz zasięgnąć porady specjalisty odnośnie soczewek kontaktowych dla dziecka?

Odwiedź nasz salon optyczny 

Jak poznać, czy dziecko jest już gotowe na noszenie szkieł kontaktowych? 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą ocenić, czy dziecko jest już gotowe na noszenie soczewek kontaktowych. 

Soczewki kontaktowe dla dzieci a porada okulisty

Dobór soczewek kontaktowych koniecznie musi być poprzedzony badaniem wzroku u okulisty lub optometrysty. Po takim badaniu specjalista oceni, czy dziecko może w nich chodzić czy nie. Jeśli uzna, że nie występują żadne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych, dobierze odpowiednie parametry. Maluchom najczęściej przepisywane są soczewki kontaktowe sferyczne ze względu na często występującą u nich krótkowzroczność. 

Soczewki kontaktowe a odpowiedzialność 

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, nie ma minimalnego wieku, od którego można nosić soczewki kontaktowe. Jednak trzeba pamiętać, że ich noszenie wymaga odpowiedzialności. Musimy zastanowić się, czy nasze dziecko jest na tyle zmotywowane i odpowiedzialne, by dbać o swoje soczewki, bo jak wiadomo – wymagają one specjalnej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli nie są to soczewki jednodniowe. Soczewki dwutygodniowe, miesięczne czy kwartalne po ściągnięciu trzeba oczyścić, pozostawiając je na noc w specjalnym pojemniku z płynem dezynfekującym. Zapominanie o ich ściągnięciu i przemywaniu w płynie może skończyć się podrażnieniem oczu, a także stanem zapalnym. Należy też przestrzegać higieny. Przed założeniem soczewek ręce muszą być czyste. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Dobierając soczewki kontaktowe dla dziecka, warto zastanowić się, czy poradzi sobie ono z ich użytkowaniem. Należy uświadomić młodemu pacjentowi, że poprawa wzroku, na jaką pozwalają soczewki kontaktowe, wiąże się z pojawieniem nowych obowiązków – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Soczewki kontaktowe dla dziecka – fanaberia czy konieczność?

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę rozważając decyzję o zakupie soczewek kontaktowych, jest tryb życia, jaki dziecko prowadzi. Powinniśmy zastanowić się, czy dziecku te soczewki są faktycznie potrzebne. Być może pociecha potrzebuje ich dla osiągnięcia lepszych wyników w sporcie. Jeśli w grę wchodzą jedynie względy estetyczne, warto porozmawiać z dzieckiem na temat powodów, dla których chce ono je nosić. 

Czy soczewki kontaktowe u dzieci są bezpieczne?

Soczewki kontaktowe, podobnie jak okulary korekcyjne, przeznaczone są do korekcji różnych wad wzroku. Można je nosić zamiast okularów lub zamiennie ze szkłami okularowymi. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych, a dziecko jest wystarczająco dojrzałe i potrafi zrozumieć kwestie związane z ich higieną i pielęgnacją, będą one produktem całkowicie bezpiecznym. 

Od ilu lat można nosić kolorowe soczewki kontaktowe?

Podobnie jak w przypadku soczewek do korekcji wzroku, noszenia soczewek kontaktowych kolorowych nie uzależnia się od wieku dziecka. Trzeba po prostu potrafić z nich prawidłowo korzystać. To, co odróżnia soczewki kolorowe od tradycyjnych, to fakt, że te pierwsze można nosić, nie mając żadnej wady wzroku. Pozwalają one na podkreślenie naturalnej barwy oka lub radykalną zmianę koloru tęczówki, co może być np. elementem stroju na bal karnawałowy itp. 

Kiedy można zacząć nosić soczewki kontaktowe? Podsumowanie 

Mimo że soczewki kontaktowe mogą nosić już dzieci, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że noszenie okularów przez małe dzieci będzie wygodniejsze i bardziej praktyczne niż stosowanie soczewek kontaktowych, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja, zakładanie, zdejmowanie szkieł kontaktowych itd. Stosowanie soczewek przez dzieci i młodzież (10-, 12- czy 13 latków) wymaga samodyscypliny i przestrzegania zaleceń. Niemniej niektóre z wad wzroku u dzieci mogą stanowić medyczne wskazanie do noszenia soczewek kontaktowych, nawet u tych najmłodszych pacjentów. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.