Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt – czym kierować się podczas wyboru? 13 maja 2022

Zakup okularów przeciwsłonecznych dla dzieci nadal jest rzadkością – a szkoda, ponieważ akcesoria takie pozytywnie wpływają na wzrok i jego sposób funkcjonowania. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem i dowiedz się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas wyboru oprawek ze szkłami słonecznymi dla najmłodszych. Zapraszamy do lektury! 

Czym się różnią okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt od klasycznych okularów dla dorosłych?

Okulary przeciwsłoneczne to akcesoria, które ułatwiają funkcjonowanie w szczególnie słoneczne dni. Ich zadaniem jest ochrona oczu przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, które mogą prowadzić do rozwoju chorób zwyrodnieniowych narządu wzroku. 

Nie każdy jest świadomy tego, że dziecko, podobnie jak osoba dorosła, powinno nosić okulary chroniące przed promieniowaniem UV. Wybierając oprawki z ciemnymi szkłami dla malucha, należy jednak pamiętać o tym, że okulary dla dziecka powinny być odpowiednio dobrane do jego wieku, a także innych potrzeb. 

Podstawową różnicą między okularami przeciwsłonecznymi dla dzieci a dla dorosłych jest ich wielkość. Oprawki dla maluchów powinny bowiem być znacznie mniejsze niż dla osób pełnoletnich. Dzięki temu dziecko może wygodnie w nich funkcjonować, bez ryzyka, że będą one spadały. 

Nie wiesz, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla swojego dziecka, aby były one nie tylko funkcjonalne, ale również bezpieczne?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o pomoc nasz profesjonalny zespół!

Od jakiego wieku dziecko może korzystać z okularów przeciwsłonecznych?

Zakup okularów przeciwsłonecznych dla dziecka powinien zostać skonsultowany z lekarzem okulistą – po to, by rodzice mieli pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by ich maluch zaczął korzystać z tego rodzaju akcesoriów. Optymalnym wiekiem są 3 latka, jednak u każdego dziecka może to wyglądać inaczej. Wybierając się z dzieckiem na badanie wzroku w celu doboru ewentualnych okularów korekcyjnych, można jednocześnie zapytać o wybór i możliwość zakupu okularów przeciwsłonecznych. 

Kiedy maluch powinien nosić okulary przeciwsłoneczne?

Każdy rodzic powinien mieć świadomość tego, że noszenie okularów przeciwsłonecznych przez dzieci jest nie tylko możliwy, ale również konieczny – pod warunkiem, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, w tym z medycznego punktu widzenia. Oprawki z ciemnymi szkłami, podobnie jak u dorosłych, chronią oczy przed pojawieniem się różnych dolegliwości, takich jak zwyrodnienie plamki czy choroby spojówek. Dziecko powinno nosić specjalnie dobrane okulary przeciwsłoneczne szczególnie w mocno słoneczne dni, kiedy narząd wzroku jest narażony na długotrwałe i intensywne działanie promieni słonecznych. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Noszenie okularów przeciwsłonecznych – zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe – jest sposobem na poprawę wygody codziennego funkcjonowania, ale również zabezpieczeniem oczu przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych. Okulary powinny być zakładane przede wszystkim latem, kiedy świeci pełne słońce, ale też np. w pogodne dni zimą, kiedy światło odbija się od śniegu i również oddziałuje niekorzystnie na wzrok – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Na co zwracać uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych dla dziecka lub niemowlęcia?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by maluchowi wygodnie i bezpiecznie się w nich funkcjonowało. Warto więc kierować się kilkoma najważniejszymi kryteriami, które znacznie ułatwią podjęcie prawidłowej decyzji.  

Rozmiar oprawek okularów dla dziecka

Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej wielkości oprawek. Nie powinny one być ani za małe, ani za duże, bowiem w obu przypadkach użytkowanie ich będzie niekomfortowe dla malucha. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i samym zakupem okularów należy nakłonić dziecko do tego, by przymierzyło okulary przeciwsłoneczne i powiedziało, jak się w nich czuje. To maluchowi bowiem ma być w nich komfortowo. 

Szkła w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być wyposażone w odpowiednie szkła, które stanowią najważniejszy element w przypadku tego rodzaju produktu. Okulary dla najmłodszych z naszego salonu optycznego wyposażone są w niezbędne filtry, takie jak filtr UV i filtr polaryzacyjny. Dzięki temu dziecięce oczy są odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem słońca. 

Kolor oprawek okularów przeciwsłonecznych dla dziecka

Dziecięce okulary przeciwsłoneczne powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ładnie wyglądające – głównie po to, by maluch chętnie w nich chodził. Wybierając oprawki dla najmłodszych, warto kierować się ich preferencjami kolorystycznymi. Dzieci często mają jeden, ulubiony kolor, który chętnie wybierają zarówno podczas zakupu ubrań, jak i wszelkich dodatków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak prawidłowo dobrać okulary dla dziecka, zapoznaj się z artykułem znajdującym się na blogu eurooptyka.pl

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.