Czego nie robić z okularami przeciwsłonecznymi na plaży? 15 maja 2023

Czas spędzony na plaży to niezapomniane chwile relaksu, zabawy i korzystania ze słońca. Okulary przeciwsłoneczne są niezbędnym elementem wakacyjnej garderoby, ponieważ chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pomimo że pełnią one ważną funkcję, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo je uszkodzić lub zmniejszyć ich żywotność poprzez nieodpowiednie zachowanie. W artykule przedstawimy, czego unikać, aby nasze oprawki przeciwsłoneczne służyły nam jak najdłużej, jednocześnie zapewniając optymalną ochronę oczom podczas beztroskich chwil na plaży. Zapraszamy do lektury. 

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne na plaży to konieczność?

Okulary przeciwsłoneczne pełnią nie tylko funkcję modnego dodatku, ale przede wszystkim chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Podczas wypoczynku na plaży intensywność promieni słonecznych jest zdecydowanie większa niż w innych warunkach. Związane jest to z odbiciem promieni od powierzchni wody oraz piasku. Długotrwałe narażenie wzroku na promieniowanie UV może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak zaćma, starzenie się siatkówki. Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV stanowią więc nie tylko modny, ale i niezbędny element podczas naszej wizyty na plaży. Co więcej, oprawki słoneczne tworzą barierę, która zabezpiecza oczy przed wiatrem i piaskiem. Dzięki temu możemy lepiej się zrelaksować i cieszyć czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Co może zniszczyć okulary przeciwsłoneczne na plaży?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i antyrefleksem stanowią ważną ochronę oczu w słoneczne dni zarówno w mieście, jak i podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze. Warto wiedzieć, jak zadbać o oprawki przeciwsłoneczne na plaży, aby ich nie uszkodzić i cieszyć się z ich noszenia przez całe lato, a także inne dni w roku.

Wysoka temperatura niszczy okulary

Okulary przeciwsłoneczne są podatne na działanie wysokich temperatur. Dlatego pamiętaj, by będąc na plaży nie zostawiać ich na pełnym słońcu. Temperatura powyżej 50 stopni Celsjusza, o którą nietrudno podczas urlopu nad morzem, niekorzystnie wpływa zarówno na oprawki, jak i soczewki. Szkła z antyrefleksem wystawione na działanie promieni słonecznych mogą nieco zżółknąć, a ich powłoka zacząć się łuszczyć. Jeśli idziemy do wody i okulary przeciwsłoneczne czy też okulary korekcyjne nie są potrzebne, lepiej schować je w szczelnym etui i położyć w cieniu. Najlepszym miejscem będzie torba lub plecak.

Więcej na temat wpływu wysokiej temperatury na okulary przeczytasz w artykule: Czy wysoka temperatura może uszkodzić okulary przeciwsłoneczne

Wszechobecny piasek rysuje okulary

Piasek na plaży, podobnie jak wysoka temperatura, może uczynić wiele szkód naszym oprawkom słonecznym. Przede wszystkim może on doprowadzić do porysowania powierzchni szkieł. Dlatego należy powstrzymać się od czyszczenia okularów, gdyż drobne ziarenka, których nie widzimy gołym okiem, mogą być w różnych zakamarkach. Jeśli podczas przecierania dostaną się na ściereczki, wówczas nieświadomie uszkodzimy szkła oraz warstwę antyrefleksyjną. Zarysowania zmniejszą komfort widzenia, a nawet mogą spowodować zwiększenie wady wzroku.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Ściągając okulary na plaży, postaraj się je umieścić w szczelnym etui. Pamiętaj też, aby nie czyścić ich przy użyciu ściereczki, nawet jeśli zostaną zabrudzone. Po powrocie do domu z plaży zawsze należy dokładnie umyć pod wodą szkła i oprawki. Najlepiej do tego celu zastosować odpowiednie płyny do pielęgnacji, które chronią powłokę antyrefleksyjną. Dobrym pomysłem jest także noszenie na plaży kapelusza lub czapki z daszkiem, aby nie tylko chronić głowę przed przegrzaniem, ale także okulary – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Słona woda a okulary

Okulary przeciwsłoneczne na plaży nie mają łatwo, niekorzystnie na nie działa kontakt z piaskiem, wysoka temperatura, ale także woda morska. Ucierpieć może powłoka antyrefleksyjna, zawiasy oraz oprawki. Po odparowaniu wody sól i chlor pozostają na oprawkach i negatywnie wpływają na warstwy ochronne okularów przeciwsłonecznych, metalowe elementy oprawy, powodując pojawienie się korozji oraz starcie barwy. W rezultacie połyskująca złota lub srebrna powierzchnia znika, odkrywając matowy, szary metal.

Warto pamiętać, aby przed wejściem do morza, jeziora czy basenu odłożyć oprawki do etui w cieniu. Jeśli przez przypadek pływałeś w okularach przeciwsłonecznych, wypłucz je starannie w czystej wodzie i wysusz, a w domu wyczyść przy użyciu specjalnego preparatu i ściereczki.

Krem do opalania na okularach

Chociaż krem do opalania nie powoduje bezpośredniego uszkodzenia okularów przeciwsłonecznych, to może pozostawiać na nich tłuste smugi utrudniające widzenie. Niektóre plamy mogą być trudne do usunięcia na markowych oprawkach. Z tego względu warto zachować ostrożność, nakładając na twarz krem do opalania i unikać jego bezpośredniego kontaktu z powierzchnią soczewek.

Chcesz dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do codziennych spacerów po mieście czy wymarzonych wakacji? Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i wybierz okulary przeciwsłoneczne dopasowane do potrzeb

Chcesz dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do codziennych spacerów po mieście czy wymarzonych wakacji?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i wybierz okulary przeciwsłoneczne dopasowane do potrzeb

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.