Okulary przeciwsłoneczne w zimie. 4 powody, dla których warto je nosić 16 listopada 2023

Wiele osób w lecie nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Stanowią one doskonały element dopełniający letnie stylizacje oraz chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznych. Zwykle kojarzą się nam z plażą, wakacjami i lekkimi strojami. Należy jednak pamiętać, że ochrona oczu ważna jest tak samo latem, jak i w jesienne czy zimowe dni, nawet gdy dzień jest pochmurny. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego oprawki słoneczne warto nosić także w zimie. Omówimy jaką rolę spełniają okulary i jakie modele wybrać, aby wyglądać modnie oraz zapewnić odpowiednią ostrość widzenia.

Czy ochrona oczu przed promieniowaniem UV zimą jest konieczna?

Mogłoby się wydawać, że wzrok należy chronić wtedy, gdy słońce jest najmocniejsze, czyli latem. Warto jednak podkreślić, że niezależnie od pory roku do naszych oczu dociera szkodliwe promieniowanie UV. Dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych przez cały rok to najlepszy prezent, jaki można sobie zrobić. Ich brak sprawia, że jako mechanizmy obronne pojawia się mrużenie oczu, łzawienie, zwężenie źrenic. Nie jest to jednak wystarczające, aby ochronić oczy przed zbyt dużym promieniowaniem UV.

Polecamy artykuł: Jak promienie UV wpływają na wzrok? Wybieramy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem!

Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto podkreślić, że śnieg odbija aż 80% promieni słonecznych. Takie światło jest szczególnie uciążliwe podczas spacerów i ogranicza pole widzenia w trakcie jazdy samochodem oraz szaleństwa na stoku narciarskim – mówi ekspert Łukasz Flak z EuroOptyka.

Zalety noszenia okularów przeciwsłonecznych zimą

Istnieją co najmniej 4 powody, dla których warto nosić okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem, ale także podczas chłodniejszych dni.

1. Ochrona wzroku

Promieniowanie UVA występuje przez cały rok i niezależnie od pory dnia. Dlatego błędne jest stwierdzenie, że okulary przeciwsłoneczne należy nosić przede wszystkim latem. Nasz wzrok codziennie wystawiony jest na szkodliwe promieniowanie UV. Może ono doprowadzić do wielu negatywnych skutków, takich jak pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie, suchość, ból głowy, a nawet zaćma czy zwyrodnienia plamki żółtej.

2. Doskonałe uzupełnienie zimowych stylizacji

Zalety noszenia okularów przeciwsłonecznych zimą to nie tylko ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV i oślepiającym blaskiem śniegu. Oprawki słoneczne stanowią również doskonałe uzupełnienie zimowych stylizacji. Wybierając spośród różnorodnych wzorów, kształtów i kolorów, możesz z łatwością dopasować je do swojej kurtki, płaszcza czy czapki, tworząc efektowne i oryginalne kombinacje, które pozwolą nam wyróżnić się w tłumie.

Dzięki różnorodności modeli, takich jak okrągłe, prostokątne, kocie czy owalne, z łatwością znajdziemy te, które doskonale komponują się z kształtem twarzy. Solidne oprawki, metalowe czy wykonane z tworzywa sztucznego, gwarantują nie tylko trwałość, ale również komfort podczas zimowych aktywności, takich jak zjazdy na nartach, spacerów górskimi szlakami czy uliczkami miasta.

Polecamy artykuł: Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

3. Zmniejszenie suchości oczu

Zaletą noszenia przeciwsłonecznych okularów zimą jest ochrona przed mroźnym wiatrem. Powietrze w zimie prowadzi do suchości oczu. Okulary przeciwsłoneczne działają jako bariery ochronne, minimalizując bezpośredni kontakt wzorku z ostrym światłem. Redukują nadmierne mrużenie oczu, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko suchości i dyskomfortu oczu. Aby zabezpieczyć większą część twarzy przed wiatrem, warto wybierać większe oprawki. Jako zimowe okulary doskonale sprawdzą się popularne aviatory od marki Ray-Ban.

4. Większe bezpieczeństwo na drodze i na stoku

Noszenie okularów przeciwsłonecznych zimą to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim ochrony i bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wypraw w góry czy jazdy na stoku. Śnieg i słoneczne dni mogą prowadzić do ślepoty śnieżnej wywołanej przez silne promieniowanie UV-B. Wstępuje wtedy ostre zapalenie spojówek i uszkodzenie nabłonka rogówki. Najbardziej narażone na górską ślepotę są osoby uprawiające sporty górskie, himalaiści i miłośnicy wypraw w góry. Wbrew swojej nazwie nie powoduje utraty wzroku, ale znacznie pogarsza komfort widzenia.

Ślepocie śnieżnej można zapobiec poprzez noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. Dodatkowo właściwie dobrane oprawki lub specjalne nakładki na szkła korekcyjne umożliwiają lepsze rozpoznawanie potencjalnych zagrożeń. Poprawia to bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach czy podczas prowadzenia samochodu.

Zobacz także: Dlaczego okulary przeciwsłoneczne warto nosić przez cały rok? 4 powody

Okulary przeciwsłoneczne na zimę – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniej pary okularów przeciwsłonecznych na lato zwykle nie powoduje problemów. Wybieramy modne fasony od znanych marek, takich jak GucciDolce & GabbanaVersace czy Michael Kors, które mają zapewnić ochronę przed rażącym słońcem oraz przyciemnić obraz. Nieco trudniejszy jest zakup odpowiednich oprawek na sezon jesień-zima. W tym okresie wiele dni jest przeważnie pochmurnych, przez co klasyczne okulary, które doskonale sprawdziły się na wakacjach, stają się za ciemne. Rozwiązaniem jest wybór opraw ze szkłami o mniejszym stopniu przyciemnienia lub okularów polaryzacyjnych, które niwelują odblaski od śniegu.

Dla osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, alternatywą mogą być szkła fotochromowe. Posiadają soczewki, które dostosowują stopień zaciemnienia do warunków pogodowych. Dobrze sprawdzą się zarówno podczas słonecznych, jak i pochmurnych dni. Dodatkowo, dla osób aktywnych, planujących zimowe wycieczki w góry, idealnym rozwiązaniem mogą być okulary przeciwsłoneczne sportowe.

Polecamy nasz poradnik: Jak odpowiednio dobrać okulary przeciwsłoneczne? Nasze porady

Poszukujesz okularów przeciwsłonecznych, które uzupełnią zimowe stylizacje i ochroną wzrok?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka, aby wybrać okulary przeciwsłoneczne dopasowane do potrzeb.

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.