Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy? 29 sierpnia 2020

Dobór oprawek okularów do kształtu twarzy z roku na rok staje się coraz bardziej skomplikowany, ponieważ pojawiają się w coraz ciekawszych formach. Okularowi styliści mają w zanadrzu wiele modeli, które pasują do każdego kształtu twarzy. Wystarczy tylko stanąć przed lustrem i cierpliwie przymierzać kolejne okulary. A gdyby tak uprościć wybór oprawek i szukać jedynie takich, których krój będzie pasował do proporcji naszej twarzy? Właśnie po to wymyślono dobieranie okularów do kształtu twarzy. Poniżej zgromadziliśmy garść porad, dzięki którym dobór oprawek stanie się o wiele łatwiejszy. Zapraszamy do czytania!

Dobór okularów przez optometrystę – zacznij od badania wzroku

Zanim wybierzemy wymarzone oprawki do okularów, warto zadbać o odpowiedni dobór szkieł. Pomoże nam w tym doświadczony optometrysta z Krakowa. Jego zadaniem jest wykrycie wady wzroku oraz wszelkich zaburzeń, które mogą nam utrudniać widzenie. Badanie wzroku u optometrysty przebiega podobnie jak typowa wizyta u okulisty, która kończy się dobraniem odpowiednich okularów, dopasowanych do naszego stylu życia i najczęściej wykonywanych czynności. Podczas wyboru soczewek, optometrysta będzie kierował się typem wykonywanej przez nas pracy oraz ulubionymi zajęciami.

Dobieranie okularów do kształtu twarzy

Author-Default

Zdaniem eksperta

Najważniejszy etap doboru okularów, czyli wybór odpowiednich oprawek, odbędzie się o wiele sprawniej, jeśli zgodzimy się na współpracę ze stylistą. Najczęściej jest to osoba z dużym doświadczeniem w rozpoznawaniu kształtu twarzy i dobieraniu do nich odpowiednich okularów. Podobnie jak optometrysta, stylista zbierze od nas wywiad, dzięki któremu jeszcze celniej wytypuje właściwy kształt i kolor oprawek okularów – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Przyjęło się, że jest 5 podstawowych typów twarzy, a każdy z nich ma inne wymagania dotyczące kształtu okularowej oprawki. Specjaliści wyróżniają ich jeszcze więcej, ponieważ zwracają uwagę nie tylko na kształt kości policzkowych i podbródka, ale również na szerokość i wysokość czoła oraz ogólne proporcje twarzy. Wśród 5 klasycznych kształtów twarzy wyróżniamy:

  • twarz okrągłą – właściwy dobór okularów pomoże wyszczuplić i wysmuklić twarz;
  • twarz sercowatą – tego typu twarz ma szerokie czoło, dobrze dobrane okulary odwrócą od niego uwagę;
  • twarz kwadratową – w tym przypadku okulary łagodzą mocne rysy, a także wizualnie zaokrąglają twarz;
  • twarz podłużną – odpowiednie okulary skrócą zbyt długą twarz i wizualnie ją zmniejszą;
  • twarz owalną – jej posiadacze to szczęściarze, mogą wybrać dowolne oprawki.

Szukasz okularów idealnie dopasowanych do kształtu twarzy?

Umów się z nami, a pomożemy w wyborze!

Dobór oprawek okularów do twarzy okrągłej

Osobom o okrągłej twarzy najczęściej zależy na wysmukleniu rysów. Łatwo zrobić to za pomocą prostokątnych oprawek lub kocich oczu. Dobrym pomysłem będą też okulary żyłkowe, po które chętniej sięgają mężczyźni. Ponadto sprawdzą się wszystkie modele o cienkich szkłach i wyraźnych, ciemnych oprawkach.

Jakie okulary dla twarzy sercowatej?

Posiadacze twarzy w kształcie serca zazwyczaj pragną wyrównać proporcje pomiędzy brodą a czołem. Zadanie ułatwią im okulary korekcyjne o niepozornej budowie, koniecznie mniejsze niż szerokość twarzy. Twarz sercowata lubi wszystkie druciane i delikatne oprawki, a także takie, które zwężają się ku dołowi. Podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, przy kształcie serca można dobierać też okulary żyłkowe.

Jakie oprawki dobrać do kształtu twarzy?

Dobranie okularów do twarzy kwadratowej

Twarz kwadratowa nie lubi się z okularami o ostrych krawędziach, ponieważ takie modele jeszcze bardziej podkreślają jej wydatne rysy. Najbezpieczniej będzie wybierać spośród okularów o okrągłych i owalnych wykończeniach. Styliści polecają aviatory, na przykład oprawki Ray-Ban, a także wszystkie okrągłe, nawet te o szalonych kształtach. W taki sposób łatwo odwrócimy uwagę od wydatnej żuchwy.

Jakie oprawki okularów dla twarzy podłużnej?

Osoby o podłużnej twarzy powinny wybierać okulary, które pomogą im skrócić owal i jednocześnie nieco go poszerzyć. Odwrócenie proporcji będzie łatwe za pomocą okularów szerszych od naszej twarzy, czyli popularnych ostatnio oversize. Dobrym wyborem będą też duże okrągłe okulary i kujonki.

Dobór oprawek do twarzy owalnej

Twarz owalna jest najmniej problematyczna. Pasują do niej niemal wszystkie okulary, również te o nietypowym kształcie i rozmiarze. Posiadacze owalnej twarzy mogą w wyborze kierować się jedynie swoimi przyzwyczajeniami i noszoną fryzurą.

Dobór okularów online – czy jest możliwy?

O ile dobór samych oprawek jest możliwy, między innymi dzięki nowoczesnej technologii i łatwemu dopasowaniu okularów do zdjęcia, to wybranie odpowiednich soczewek nigdy nie powinno odbywać się wirtualnie. Badanie wzroku jest bardzo ważną czynnością, ponieważ właściwie dobrane okulary ułatwiają codzienne funkcjonowanie i zapobiegają wielu przykrym objawom. Należą do nich między innymi zawroty i bóle głowy, czasami mylone z migreną. Badanie wzroku jak i poprawny dobór nowych okularów możemy wykonać w kilku miejscach w Krakowie i jego okolicach – u optyka w Nowej Hucie, Bieżanowie, Skawinie, Zabierzowie i Zielonkach.

 

Przeczytaj nasz artykuł i doowiedz się

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.