Nakładki na okulary – czym są i jak je dobrać? 25 lutego 2022

Nakładki przeciwsłoneczne na okulary to rozwiązanie, które jeszcze do niedawna nie było zbyt popularne. Kojarzyło się z niezbyt modnymi i stylowymi oprawami, połączonymi z brzydkimi nakładkami. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmienia. Dziś nakładki na okulary znajdziemy w ofercie najlepszych marek. Ich noszenie nie jest już “obciachem”, a wręcz stają się modnym gadżetem. W jaki sposób je dobrać do okularów i czym kierować się podczas zakupów? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym odpowiemy na te pytania.

Na czym opiera się działanie nakładek na okulary?

Przede wszystkim nakładki na okulary to wygodne rozwiązanie 2w1. Mamy bowiem odpowiednio dobrane okulary korekcyjne, do których kupujemy w pełni dopasowane nakładki przeciwsłoneczne. Z ich pomocą, w kilku prostych ruchach zmieniamy oprawki korekcyjne w przeciwsłoneczne. Trzymają się one zazwyczaj dzięki niewielkim magnesom zamontowanym w nakładkach. Po ich włożeniu w oprawę zyskujemy w pełni bezpieczne i wygodne okulary przeciwsłoneczne.

Czym się różnią fotochromy od okularów z nakładkami?

Innym rozwiązaniem 2w1 są tzw. fotochromy. Jest to specyficzny rodzaj szkieł montowany w oprawkach, który ciemnieje podczas kontaktu z promieniami słonecznymi. Nie ma w nich konieczności dopinania żadnych elementów do okularów, nie trzeba też ze sobą tej nakładki nosić. Jednak nie wszyscy lubią okulary z fotochromami dlatego, że potrafią one ciemnieć nawet w pomieszczeniach (np. gdy siedzimy przy oknie), co nie zawsze jest wygodne. Przyciemnianie i rozjaśnianie nie następuje od razu, a trwa kilka minut. Nigdy też nie ciemnieją one tak mocno jak ciemne są nakładki na okulary korekcyjne.

Jakie nakładki przeciwsłoneczne na okulary wybrać?

Nakładki na okulary progresywne czy korekcyjne ma w swojej ofercie wiele marek, np. RAY-BANSolanoPolaroid. Podczas wizyty w salonie optycznym i badania wzroku możemy przystąpić do doboru idealnej oprawy okularowej. Jeśli zależy nam na modelach z nakładkami przeciwsłonecznymi, warto to od razu zgłosić obsłudze, która pokaże nam, jakie oprawy mamy do wyboru.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Zdecydowanie najprościej jest kupować nakładki przeciwsłoneczne od razu podczas doboru oprawy. Wiele marek ma kompatybilne do okularów korekcyjnych nakładki. Dzięki wybraniu takiego zestawu mamy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować, nakładka będzie dobrze leżeć i nie spadnie. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania. Jeśli zdarzyłoby nam się zgubić nasze nakładki, to bez trudu będziemy mogli zamówić kolejne. Nie będzie się to wiązało z koniecznością kupowania całych okularów. Wygodne jest również to, że producenci zapewniają specjalne etui na nakładki, dzięki czemu łatwo będzie nam je mieć zawsze przy sobie i bezpiecznie przenosić – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Uniwersalne nakładki na okulary – jak je dopasować?

Oprócz rozwiązań dedykowanych pod określone modele okularów przeciwsłonecznych, do dyspozycji mamy też tak zwane uniwersalne nakładki. Są to produkty, które można dopasować do najpopularniejszych kształtów i modeli okularów korekcyjnych różnych producentów. Ich sposób mocowania jest bardzo podobny, ale musimy liczyć się z tym, że nie będzie już tak idealny. By dopasować uniwersalne nakładki na okulary korekcyjne, powinniśmy udać się z naszymi oprawami do optyka, mającego je w ofercie i poprosić o pomoc w dobraniu.

Nakładki na okulary – czy są tylko przeciwsłoneczne?

Okazuje się, że oferta nakładek na okulary jest szersza niż tylko obejmująca te przeciwsłoneczne. Producenci stale rozszerzają ilość proponowanych rozwiązań. Dziś dostępne są również nakładki blokujące niebieskie światło oraz specjalne żółte nakładki dedykowane do jazdy samochodem. Przydają się one szczególnie do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych oraz po zmroku, a ich celem jest zmniejszenie dyskomfortu związanego z odbijaniem się świateł w okularach. Działają na podobnej zasadzie jak okulary dla kierowców. Nakładki blokujące niebieskie światło mogą z kolei zastąpić okulary do komputera. Do jednej oprawy okularowej możemy nabyć kilka różnych nakładek. Sprawi to, że zamiast kilku różnych okularów będziemy mogli mieć tylko jedne i w nich zmieniać nakładki, w zależności od bieżących potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nakładek na okulary?

Przed zakupem określonego modelu nakładek okularów musimy zadać sobie kilka pytań. Zastanówmy się, jakiego typu nakładek potrzebujemy. Oprócz tego dobrze jest skonsultować zakup z doświadczonym optykiem. Specjalista pokaże nam, spośród jakich nakładek okularowych możemy wybrać i pokaże nam różnice między nimi. Najlepiej jest sięgnąć po dedykowane rozwiązania do naszego modelu oprawek. Zwróćmy też uwagę na sposób montażu (magnes lub mini haczyki) i koniecznie przymierzmy przed zakupem nakładki do naszych okularów korekcyjnych.

Nie wiesz, czym są nakładki na okulary i jak je dobrać?

Skorzystaj z naszych porad i odwiedź nasz salon optyczny na profesjonalną konsultację

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.