Dofinansowanie do okularów przez pracodawcę – kto może je otrzymać? 25 lutego 2023

Soczewki kontaktowe stanowią coraz chętniej wybieraną metodę korekcji różnych wad wzroku. Zapewniają duży komfort – nie ograniczają pola widzenia i są w zasadzie niewidoczne. Skutecznie korygują wadę wzroku, a ich noszenie jest wygodne zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Nie wszyscy mogą jednak wymienić oprawki korekcyjne na soczewki. Istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość ich noszenia. W artykule wyjaśniamy, kiedy należy zrezygnować ze szkieł kontaktowych i pozostać przy tradycyjnej metodzie korekcji, czyli okularach.

Kiedy można się starać o dofinansowanie do okularów od pracodawcy? Kto ma prawo do zwrotu kosztów za okulary?

Pracodawca jest zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych wyłącznie pracownikom, którzy w ciągu jednego dnia pracy korzystają z monitora przez minimum połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Taka sytuacja ma miejsce w różnych branżach, gdyż dziś trudno wyobrazić sobie wykonywanie wielu prac, bez urządzeń cyfrowych. W skierowaniu na badania lekarskie koniecznie musi znajdować się informacja, że pracownik spędza przed ekranem minimum 4 godziny dziennie. Zwrot poniesionych kosztów mogą otrzymać osoby, które udowodnią, że mają wadę wzroku. W tym celu wystarczy odpowiednie zaświadczenie od lekarza, które jest wynikiem badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Dofinansowanie okularów przez firmę, w której pracujemy to nie jedyny sposób amortyzacji wydatków związanych z korekcją wady wzroku. Możemy również postarać się o refundację przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Jednak w tym wypadku będzie ona znacznie niższa niż ta, o którą możemy poprosić pracodawcę. Warto także zaznaczyć, że dotyczy ona wyłącznie szkieł, oprawki musimy sfinansować sobie sami. Zaletą jest fakt, że ten rodzaj dofinansowania nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie do pracowników, którzy korzystają z monitora ekranowego, co pozwala na szersze grono odbiorców, którzy mogą skorzystać z tej opcji – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Refundacja okularów przez pracodawcę – podstawa prawna

Obowiązek zapewnienia dofinansowania do okularów korekcyjnych wynika z przepisów dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy. Kodeks pracy informuje o konieczności zagwarantowania pracownikowi środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczą go przed działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia. Zwrot za okulary reguluje także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku. Warto w tym miejscu zauważyć, że stosowane przepisy pochodzą jeszcze z lat 90., zatem jest w nich mowa o ekranach komputerów stacjonarnych. Jednak obecnie uznaje się, że otrzymać dofinansowanie na zakup okularów mogą, także osoby spędzające w pracy czas przed laptopem, tabletem oraz smartfonem.

Zastanawiasz się jakie okulary do pracy przed monitorem będą najlepsze?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i porozmawiaj w tej sprawie z naszym specjalistą!

Niestety obowiązujące w naszym kraju rozporządzenia nie regulują istotnych kwestii, takich jak: co jaki czas przysługuje pracownikowi dofinansowanie do zakupu okularów, ile powinna wynosić kwota refundacji oraz w jakim terminie pracodawca ma wypłacić zwrot za nowe oprawki i szkła. Z tego względu wiele firm umieszcza stosowane zapisy w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy. Zaleceniem lekarza może być częstsza kontrola osób pracujących przy komputerze niż co 4 lata, szczególnie w środowisku, gdzie istnieją jakiekolwiek dodatkowe czynniki ryzyka lub wada wzroku nasila się.

Jak otrzymać dofinansowanie do okularów korekcyjnych od pracodawcy?

Pracownik zobowiązany jest dostarczyć do swojego pracodawcy zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności stosowania okularów korekcyjnych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Wydawane ono musi być przez okulistę podczas okresowych badań z zakresu medycyny pracy. Według przepisów zakład pracy nie jest zobowiązany refundować oprawki, gdy udamy się na prywatną wizytę. Konieczna będzie także faktura potwierdzająca zakup oraz wniosek o dofinansowanie.

Dofinansowanie do zakupu okularów – na jaki zwrot kosztów można liczyć?

W przepisach regulujących obowiązki pracodawcy nie znajdziemy informacji ile powinno wynosić dofinansowanie do wymiany oprawek i szkieł lub zakupu nowych. Wiele firm decyduje się zapewnić pełny zwrot pieniędzy. Należy mieć jednak na uwadze, że ze względu na brak zapisu o konkretnej kwocie lub procencie, wiele będzie zależało od danego zakładu pracy. Najlepiej zapytać przełożonego lub sprawdzić regulamin, w którym zawarte są prawa do refundacji. Znajdziemy tam również informacje, czy pracodawca refunduje tylko szkła, czy również oprawki.

Czy dofinansowanie obejmuje również soczewki kontaktowe?

Ze względu na fakt, że przepisy dotyczące dofinansowanie zakupu okularów mają już kilkanaście lat, nie ma w nich informacji, czy pracownik może otrzymać zwrot kosztów za zakup soczewek kontaktowychJednak jeśli lekarz przeprowadzający badanie wzorku wskaże je jako konieczne, możemy starać się o refundację od pracodawcy za zakup szkieł kontaktowych. W wielu przedsiębiorstwach kwestie te reguluje wewnętrzny regulamin.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.