Jak dbać o oczy w sezonie zimowym? Przydatne wskazówki 17 marca 2023

Zima to pora roku, która jest trudnym okresem dla naszego organizmu. Zmiany temperatur, mróz, suche powietrze, ogrzewanie w pomieszczeniach, które dodatkowo może wysuszać nasze spojówki – to tylko część problemów, które napotykamy w chłodne dni. Szczególnie trudne są to warunki dla wzroku, niezależnie od tego, czy borykamy się z jego wadami, czy też nasze oczy są zdrowe. By ułatwić sobie komfortowe przetrwanie tego okresu, warto dowiedzieć się, jak dbać o oczy zimą. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżamy tę kwestię.

Dlaczego w okresie zimowym musimy mocniej zadbać o oczy?

Jesień i zima to czas, w którym nasze oczy są szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne (opady, mróz, silny wiatr). Mroźne i ostre powietrze negatywnie wpływa na nasz organizm. Zimą oczy łatwiej ulegają podrażnieniom podczas czasu spędzanego na zewnątrz. Wynika to nie tylko z panujących temperatur, ale również większego zanieczyszczenia powietrza (przede wszystkim smogu). Dodatkowo, przebywając w ogrzewanych pomieszczeniach, częściej napotykamy na problem z zespołem suchego oka, zmęczeniem oczu. W tym okresie spędzamy zdecydowanie więcej czasu przed ekranami, komputerami, komórkami, co również dodatkowo negatywnie wpływa na zdrowie oczu, może nasilać łzawienie.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Zimą bardzo często zapominamy o konieczności ochrony oczu przed promieniowaniem UV. Jest to kolejny czynnik, który sprawia, że nasze widzenie jest coraz gorsze. Nie wystarczy stosowanie kropli do oczu, by właściwie chronić je przed zimą. Absolutnie konieczne jest sięganie pookulary z filtrem UV oraz regularne badanie wzroku – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Jak dbać o wzrok zimą?

Niezależnie od tego, czy zimą doskwiera ci nadmierne łzawienie, szczypanie oczu czy towarzyszy uczucie piasku pod powiekami, to wszystko oznaki szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych. Wyzwaniem dla naszych oczu jest nie tylko zimowa aura, ale również inne czynniki, na które oczy narażone są każdego dnia. Zimą nasz wzrok wymagają specjalnego traktowania, co więc należy zrobić?

Jak chronić oczy zimą przed przesuszeniem?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie narządu wzroku. Do tego celu można stosować sztuczne łzy, krople nawilżające czy sól fizjologiczną. Rogówka, jeśli sama nie wytwarza odpowiedniej ilości łez, musi być dodatkowo wspomagana. Oprócz wykorzystania odpowiednich kropli do oczu warto zadbać o nawilżenie całego organizmu. Z tego powodu dobrze jest wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Jeśli nasze oczy są suche, polecamy też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. W tym celu warto stosować specjalne urządzenia – nawilżacze. Takie kompleksowe działanie na pewno pomoże zmniejszyć objawy zespołu suchego oka.

Zadbaj o właściwą dietę

Aby cieszyć się dobrym wzrokiem, dobrze jest wietrzyć pomieszczenia oraz szczególnie zadbać o zdrową dietę. Oprócz właściwego, pełnego warzyw i owoców jadłospisu, warto jest uzupełnić go o kwasy omega-3. Dzięki temu oczy szybciej będą się regenerować, poprawi się ostrość widzenia, a problem łzawienia będzie mniejszy.

Zimą chroń się przed promieniowaniem ultrafioletowym

Bardzo ważnym aspektem jest konieczność chronienia oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Podczas uprawiania sportów zimowych czy aktywności na świeżym powietrzu należy nosić okulary przeciwsłonecznePowinny być to modele z filtrem UV oraz polaryzacją, które odpowiednio zadbają o kondycję naszych oczu. Nie tylko osoby aktywne muszą zakładać okulary. Nie mogą o nich zapominać prowadzący samochody, sięgając po okulary dla kierowców. Pomogą one zminimalizować negatywny wpływ odbijających się od śniegu promieni słonecznych.

Osłoń oczy przed światłem niebieskim

Zimą szybko robi się ciemno, ze względu na to i niekorzystne warunki na zewnątrz, spędzamy zdecydowanie więcej czasu w domu, relaksując się przed telewizorem, komputerem czy komórką. Z tego powodu jesteśmy bardziej narażeni na niekorzystne działanie światła niebieskiego, mogące nasilać pieczenie oczu czy doprowadzić do zapalenia spojówki. Warto nawilżać oczy sztucznymi łzami oraz stosować okulary korekcyjne z odpowiednimi filtrami.

Sprawdź na naszym blogu, czy okulary chroniące przed niebieskim światłem – hit czy kit.

Stosuj zamiennie soczewki i okulary

Dobrym rozwiązaniem zimą jest noszenie zamiennie soczewek kontaktowych oraz okularów progresywnych czy innych. Dzięki temu nasze oczy będą mogły nieco odpocząć i lepiej się nawilżać. Bardzo ważne jest również systematyczne badanie wzroku, szczególnie jeśli odczuwamy znaczący dyskomfort.

Walczysz z suchością oka w sezonie zimowym? Pożegnaj ten problem!

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka, aby dobrać najlepsze soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne dopasowane do Twoich potrzeb!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.