Jakie okulary do jazdy nocą sprawdzą się najlepiej? 30 maja 2023

Jazda samochodem w nocy może być nieco bardziej wymagająca niż podczas dnia ze względu na ograniczoną widoczność i efekt oślepienia spowodowany przez światła innych pojazdów. Prowadzenie auta wieczorem może stać się nie tylko męczące, ale też niebezpieczne, gdyż trudniejsze jest dostrzeżenie innych uczestników ruchu drogowego. Rozwiązaniem, które poprawi te elementy, są okulary do jazdy nocą. Dowiedz się jakie modele sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić uwagę, wybierając oprawki do prowadzenia pojazdu po zmroku.

Kto powinien zdecydować się na okulary do jazdy nocą?

Jeśli często prowadzisz samochód w godzinach, gdy słońce już zajdzie, a na zewnątrz jest ciemno, powinieneś rozważyć zakup okularów dla kierowców, które znacznie poprawią komfort widzenia. Okulary rozjaśniające, które najczęściej stosowane są do prowadzenia samochodu wieczorami, mają żółte soczewki. Blokują one docieranie do oka krótkich fal świetlnych. Szczególnie polecane są dla osób z wrażliwością na jasne światło oraz starszych kierowców, u których zmniejszeniu uległa naturalna ostrość wzroku.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto pamiętać, aby skonsultować się z optometrystą przed zakupem okularów z żółtymi soczewkami, przeznaczonych do jazdy nocą. Przeprowadzi on badanie wzroku, które określi czy nasze zaburzenia widzenia nie są spowodowane innymi, niezdiagnozowanymi schorzeniami oczu. Wizyta pozwoli także upewnić się, że wybrane okulary są odpowiednie dla naszych potrzeb – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Czym jest ślepota zmierzchowa?

Ślepota zmierzchowa, znana również jako nyktalopia, to zaburzenie widzenia po zmierzchu i w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jest efektem upośledzenia działania pręcików, stanowiących jeden z elementów siatkówki oka. Prowadzenie samochodu w nocy z tym schorzeniem, jest nie tylko stresujące, ale również niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Tej wady, nazywanej potocznie kurzą ślepotą, nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jeśli zauważysz problemy z widzeniem w ciemności, warto skonsultować się z okulistą, który może zdiagnozować przyczynę problemu i zalecić odpowiednie leczenie lub okulary korekcyjne.

Jak działają okulary do jazdy w nocy? Czym różnią się od zwykłych?

Zadaniem okularów przeznaczonych do jazdy samochodem nocą, jest ułatwić kierowcom prowadzenie po zmierzchu. Niesprzyjające warunki na drodze, zła pogoda utrudniają prawidłowe widzenie, nawet jeśli nie mamy zdiagnozowanej wady wzroku. W celu zwiększenia wygody powstały specjalne filtry, które mają żółty lub pomarańczowo-żółty odcień. Doskonale odbijają kontrast pozostałych kolorów, przez co widziany obraz staje się wyraźny. 

Okulary wyposażone w soczewki w kolorze żółtym eliminują także odblaski świateł ulicznych i reflektorów samochodów oraz odfiltrowują niebieskie światło. Dzięki temu oczy mniej się męczą w nocy, kiedy maksymalna widoczność jest kluczowa.

Jakie okulary do jazdy nocą warto kupić?

Okulary przeciwsłoneczne znacznie poprawiają komfort widzenia podczas prowadzenia samochodu w słoneczny dzień. Jeśli często jeździmy po zmierzchu, warto wybrać odpowiednie modele, które zapewnią rozjaśnienie obrazu. Zakup okularów do jazdy nocą rozpocznijmy od zaplanowania wizyty w salonie optycznym. Jeśli oczy są zdrowe i nie wymagają korekcji, możesz zdecydować się na polaryzacyjne okulary do nocnej jazdy. W sytuacji, gdy masz wadę wzroku, wybierz szkła z antyrefleksem.

Antyrefleks w okularach do prowadzenia samochodu nocą

Powłoka antyrefleksyjna w okularach do jazdy nocą zapewni poprawę kontrastu i koncentracji widzenia. Ta cienka, transparentna warstwa, nanoszona na soczewki okularowe, znacząco redukuje odblaski świateł samochodów, latarni ulicznych oraz innych źródeł światła, które mogą rozpraszać uwagę i powodować zmęczenie oczu. Powłoka antyrefleksyjna pozwala na lepsze przepuszczenie światła przez soczewki, a to z kolei zwiększa ostrość widzenia i sprawia, że obrazy stają się bardziej wyraźne. W efekcie takie oprawki stanowią doskonałe narzędzie do poprawy bezpieczeństwa i odpowiadają na potrzeby kierowców.

Przydatne informacje na temat tego filtra w szkłach okularowych znajdziesz na naszym blogu w artykule: Antyrefleks – co to jest i dlaczego się go stosuje w okularach?

Filtr polaryzacyjny w okularach do jazdy nocnej

Okulary polaryzacyjne pomagają zredukować odblaski świateł samochodowych, latarni czy reklam, które mogą utrudniać widoczność i prowadzić do zmęczenia oczu. Ponadto poprawiają kontrast i ostrość widzenia, co umożliwia szybsze dostrzeżenie potencjalnych zagrożeń, takich jak piesi. Okulary z filtrem polaryzacyjnym mogą również chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, zapewniając kompleksową ochronę wzroku.

Okulary do jazdy nocą z fotochromem

Soczewki fotochromowe posiadają specjalną warstwę, która reaguje na zmiany natężenia światła. Dzięki temu kierowcy mogą cieszyć się doskonałą widocznością niezależnie od pory dnia. To idealny wybór dla osób z wadą wzroku. W nocy okulary stają się jaśniejsze, zapewniając lepszą widoczność, a w dzień zwiększają stopień przyciemnienia, chroniąc oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i jaskrawym światłem słonecznym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy okulary z fotochromem są odpowiednie dla Ciebie, przeczytaj nasz poradnik: Okulary fotochromowe – jakie wybrać i dla kogo będą najlepsze?

Często prowadzisz samochód po zmierzchu i chcesz poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy?

Odwiedź nasz salon optyczny EuroOptyka, aby wybrać odpowiednie okulary do jazdy nocą

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.