Dlaczego należy chronić oczy dziecka przed słońcem? Jak to robić prawidłowo? 2 marca 2024

W ciepłe, słoneczne dni, gdy świat wokół nas rozkwita pełnią barw, instynktownie sięgamy po okulary przeciwsłoneczne, aby chronić nasze oczy przed nieprzyjemnym blaskiem i szkodliwym działaniem promieni UV. Rodzice jednak często zapominają, że dziecko przebywające na świeżym powietrzu również powinno je nosić. Oczy pociech są szczególnie wrażliwe na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie wzroku pociechy przed słońcem. Zapraszamy do lektury.

Wpływ promieniowania UV na oczy dziecka

Promieniowanie UV ma ogromny wpływ na delikatne oczy naszych dzieci, które są znacznie bardziej narażone na jego szkodliwe działanie niż oczy dorosłych. Dziecięce źrenice są większe, a soczewki oczu bardziej przejrzyste, co sprawia, że mniej efektywnie filtrują nadmiar promieni słonecznych. 

Już w pierwszym roku życia do siatkówki dziecka dociera aż 90% promieniowania UVA i ponad 50% promieniowania UVB. Z biegiem lat, mimo że te wartości nieco maleją, nadal pozostają na wysokim poziomie. To podkreśla potrzebę szczególnej ochrony wzroku najmłodszych. Do osiemnastego urodzin oczu naszych pociech otrzymują około 80% całkowitej dawki szkodliwego promieniowania UV, na którą będą narażone przez całe życie. Brak odpowiedniej ochrony wzroku w postaci okularów przeciwsłonecznych prowadzi do starzenia się skóry wokół oczu i rozwoju chorób wzroku, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej.

O szkodliwości promieniowania słonecznego przeczytasz w artykule: Jak promienie UV wpływają na wzrok? Wybieramy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem!

Jak chronić dziecko przed słońcem podczas zabawy latem na dworze?

Aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczną zabawę na dworze, należy zadbać o odpowiednią ochronę podczas przebywania na słońcu. Przede wszystkim nie zapominajmy o nakryciu głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem będą chronić głowę, twarz i oczy malucha przed intensywnym promieniowaniem. Dziecko powinno mieć aplikowany krem z filtrem na skórę co kilka godzin, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą ekspozycję na słońce np. na plaży lub zabawy w wodzie.

O wspomnianych dwóch elementach zazwyczaj pamiętają odpowiedzialni rodzice, jednak wiele osób zapomina o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, które pozwolą chronić delikatne oczy malucha.

Czy okulary przeciwsłoneczne mogą niekorzystnie wpływać na wzrok dziecka?

Rodzice często zastanawiają się, czy tanie okulary przeciwsłoneczne mogą zaszkodzić oczom ich pociech. Przy zakupie oprawek dla dzieci należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy posiadają filtry UV 400. Okulary dziecięce, które ich nie mają, rzeczywiście mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie oczu. Ciemne szkła bez filtrów sprawiają, że źrenice rozszerzają się, przez co do oka dostaje się więcej szkodliwego promieniowania słonecznego, niż gdyby maluch ich nie nosił. Aby mieć pewność, że okulary, które posiadamy, rzeczywiście chronią oczy naszego dziecka, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w salonie optycznym. Szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych dla dzieci pozwoli wybrać model, który przypadnie do gustu rodzicom i ich pociechom.

Chcesz zakupić okulary przeciwsłoneczne, które nie szkodzą oczom dziecka?

Odwiedź salon optyczny Eurooptyka i wybierz model posiadający odpowiedni filtr.

Jak właściwie wybrać okulary przeciwsłoneczne? Dzieci nie chcą nosić źle dobranych

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę kilka ważnych aspektów, aby zapewnić komfort noszenia i skuteczną ochronę wzroku:

  • Okulary przeciwsłoneczne przeznaczone dla dzieci muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i znakowania, które gwarantują poziom ochrony przed promieniowaniem UV np. CE 100%UV lub UV400. Powinny mieć także wskazaną kategorię zaciemnienia szkieł (w skali od 0 do 4). Dla młodych osób zalecana jest kategoria 3, umożliwiająca redukcję przenikania światła do soczewki o 82-92%.
  • Zwróćmy uwagę na wygodę oprawek – powinny być elastyczne i dobrze przylegać do twarzy dziecka, nie wywołując dyskomfortu.
  • Okulary muszą oferować ochronę przed promieniowaniem UV od wszystkich stron. Dzieci często spoglądają w górę, co oznacza, że soczewki powinny skutecznie chronić przed światłem także z tej perspektywy.
  • Soczewki powinny być wyposażone w powłokę utwardzającą, która zapobiega zarysowaniom.
  • Warto wybierać okulary przeciwsłoneczne z antyrefleksem, dzięki czemu oczy będą chronione przed oślepiającym blaskiem.
Author-Default

Zdaniem eksperta

Choć zakup okularów przeciwsłonecznych w specjalistycznym punkcie może wiązać się z większym wydatkiem, jest to inwestycja w zdrowie wzroku naszych dzieci, która z pewnością opłaci się w dłuższej perspektywie. Pamiętajmy, że oszczędzając na jakości, ryzykujemy bezpieczeństwo wzroku naszych pociech – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt – czym kierować się podczas wyboru?

Czy okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją to dobry wybór dla dziecka?

Rodzice mogą mieć wątpliwości, czy warto inwestować w dziecięce okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym. Chociaż ich cena będzie znacznie wyższa, warto mieć na uwadze korzyści, jakie oferują. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz znacznie redukują odblaski światła. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które często wyjeżdżają z pociechami nad wodę i lubią aktywnie spędzać czas nas świeżym powietrzu.

Kiedy dziecko bawi się, jeździ na rowerze czy biega w słoneczne dni, naturalnym instynktem jest mrużenie oczu, aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany silnym światłem. Może to prowadzić do niekorzystnych zmian we wzroku, ale także do wyrobienia złych nawyków. Okulary z polaryzacją dla dzieci aktywnie spędzających czas na zewnątrz to doskonałą inwestycję w zdrowie i komfort naszych pociech.

Polecamy artykuł: Czy warto kupić okulary z polaryzacją?

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.