Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV? 16 kwietnia 2024

Długotrwałe narażenie na promienie UV może prowadzić do różnych problemów z oczami, w tym zaćmy, zmian skórnych wokół oczu, a nawet uszkodzenia siatkówki. W związku z tym coraz więcej osób szuka okularów z filtrem UV, aby ochronić swój wzrok przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce. Ten artykuł ma na celu dostarczenie wyczerpujących informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć, na co zwracać uwagę przy zakupie okularów z filtrem UV oraz jak samodzielnie zweryfikować, czy Twoje obecne okulary faktycznie oferują ochronę przed promieniami słonecznymi.

Dlaczego należy wybierać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV?

Gdy zakładasz okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtra, narażasz się na szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Bez odpowiedniej ochrony oczy narażone są na wpływ szkodliwego promieniowania UV. Takie postępowanie odbija się na zdrowiu i może prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia, pieczenia, a nawet nadwrażliwości na światło.

Warto podkreślić, że noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV400 może wyrządzić nam więcej szkód niż chodzenie w ogóle bez nich. Rozszerzenie źrenicy spowodowane przez ciemne szkła bez ochrony UV, zwiększa przepływ światła i szkodliwych promieni do wnętrza oka. To może przyczynić się do poważnych schorzeń, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Zwłaszcza osoby spędzające dużo czasu na zewnątrz powinny zadbać o ochronę wzroku przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nie wolno także zapominać o ochronie oczu dzieci, które są szczególnie wrażliwe na negatywne skutki nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Odpowiednie okulary dla dzieci to podstawa, bezpiecznej zabawy na zewnątrz latem.

Polecamy artykuł: Jak promienie UV wpływają na wzrok? Wybieramy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem!

Filtr UV 400 w okularach – czym jest i za co jest odpowiedzialny

Filtr UV 400 w okularach pełni ważną rolę w ochronie naszych oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego (UV), które emitowane jest przez słońce. To najczęściej stosowana powłoka ochronna w okularach przeciwsłonecznych, korekcyjnych oraz okularach progresywnychWybierając szkła z filtrem UV 400, ograniczamy ryzyko wystąpienia wielu schorzeń oka oraz zmniejszamy dyskomfort spowodowany długotrwałą ekspozycją na słońce, takie jak nadmierne zaczerwienienie czy podrażnienie oczu. Filtr UV 400 zapewnia ochronę wzroku przed wszelkimi typami promieniowania słonecznego (UVA, UVB, UVC) o długościach fal sięgających do 400 nanometrów, co obejmuje zakres najbardziej szkodliwy dla zdrowia ludzkiego.

Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV?

Aby upewnić się, że twoje okulary przeciwsłoneczne faktycznie chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, należy upewnić się, że posiadają filtr UV. Często kupujemy oprawki w sieciówkach, na straganach przy plaży bądź w Internecie, patrząc jedynie na ich wygląd. Chcemy, aby pasowały do kształtu naszej twarzy, odpowiadały trendom modowym lub trafiały w gust. To duży błąd! Okulary powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale także chronić oczy przed słońcem. Kupowanie modeli, które są designerskie, ale nie posiadają odpowiednich filtrów, jest zatem stratą pieniędzy. Znacznie lepszym wyborem są okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne posiadające odpowiedni filtr ochronny. Jak to sprawdzić? Oto kilka przydatnych wskazówek

Naklejka CE – poszukaj jej na okularach

Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na oznakowanie CE, które świadczy o zgodności z normami Unii Europejskiej dotyczącymi ochrony oczu. Naklejka powinna znajdować się w widocznym miejscu na nowej parze okularów. Jednak, mając na uwadze ryzyko podrabiania naklejek, istotne jest podjęcie dodatkowych środków ostrożności. Jeśli mamy jakichkolwiek wątpliwości, warto poprosić sprzedawcę o przedstawienie ulotek produktowych lub szczegółowych opisów od producenta, które mogą potwierdzić obecność filtru UV.

Poszukujesz okularów przeciwsłonecznych z odpowiednią ochroną wzroku?

Odwiedź nasz salon optyczny i z pomocą specjalisty wybierz swoją parę oprawek słonecznych

Oznaczenia kategorii przepuszczalności światła

Na okularach często znajduje się nalepka z cyfrą w przedziale od 0 do 4, która informuje o kategorii przepuszczalności światła przez szkła. Te cyfry odnoszą się do ilości światła, jaką soczewki okularowe przepuszczają i mają bezpośredni wpływ na ochronę oczu. Należy pamiętać, że im wyższa wartość (od 3 do 4), tym szkła lepiej chronią przed intensywnym światłem, co może sugerować, ale nie gwarantować, wyższą ochronę UV. Aby mieć pewność, że wybrane szkła oferują odpowiednią ochronę przed wszelkimi typami promieniowania słonecznego, najlepiej dokonać zakupu markowych okularów.

Zajrzyj do artykułu: Jak dobrać kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych?

Zakup okularów przeciwsłonecznych w salonie optycznym

Jeśli chcemy mieć gwarancję, że nasze okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV, najlepiej dokonać zakupu w salonie optycznymW takim miejscy nie tylko wybierzemy oprawki chroniące oczy, ale możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy sprzedawców, a nawet wykonać badanie wzroku

Author-Default

Zdaniem eksperta

Podczas wizyty, nie wahajmy się pytać o potwierdzenie obecności filtra UV w okularach. Specjaliści w salonach optycznych są również wyposażeni w specjalistyczne urządzenia, które mogą dokładnie zbadać i wykazać, czy dany model okularów przeciwsłonecznych rzeczywiście posiada wymagane zabezpieczenia. Unikajmy zakupów w dyskontach czy wielobranżowych sklepach, w których jakość i skuteczność filtrów UV może być niepewn – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czy tanie okulary mają filtr UV?

Na tanich okularach przeciwsłonecznych kupionych na stoisku przy plaży czy supermarkecie często znajdziemy mylące oznaczenia, takie jak „Anty UV” czy „100% protection”. Sugerują one pełną ochronę, podczas gdy w rzeczywistości nie zapewniają one odpowiedniego poziomu zabezpieczenia wzroku, a w najlepszym przypadku filtrują promienie UV w bardzo ograniczonym zakresie. W efekcie, zamiast chronić, mogą jedynie działać jako zabarwione szkła, nie oferując żadnych realnych korzyści ochronnych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy tanie okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić oczom?

Przeczytaj nasze wpisy powiązane:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.