Jak prawidłowo dobrać okulary dla dziecka? 4 sierpnia 2020

Mało kto lubi odwiedzać okulistę i optyka. Wybieranie okularów bywa męczące i żmudne, a przymierzanie kolejnych par potrafi skutecznie zepsuć humor. Jeszcze trudniej jest w przypadku dzieci, których wrodzona ruchliwość wydłuża pobyt w sklepie z okularami. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego wizyta u okulisty jest tak ważna, a także jak wybrać okulary dla dziecka, żeby było mu w nich wygodnie. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego wczesna wizyta u okulisty jest taka ważna?

Coraz więcej dzieci ma stały dostęp do komputerów, telewizji oraz smartfonów i tabletów, co przyczynia się do nieco odmiennej adaptacji wzroku. Zbyt mała różnorodność bodźców wzrokowych może przyczynić się do wykształcenia wady. Warto dodać, że najbardziej intensywny rozwój wzroku zachodzi w okresie dojrzewania i brak rozpoznania wady, może przyczynić się do wielu trudności w dorosłym życiu.

Wizyta u optyka i optometrysty w przypadku dzieci jest konieczna, jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące sygnały, na przykład niepodejmowanie prób czytania przez dziecko, zaciskanie powiek, częste mruganie, przekrzywianie główki czy potykanie się na prostej drodze.

Pierwsza wizyta u optyka z dzieckiem

Jak już wspominaliśmy, wizyta u optyka lub optometrysty jest niezbędna, w razie zaobserwowania jakichkolwiek podejrzanych zachowań u dziecka. Należą do nich:

  • siadanie blisko telewizora;
  • mrużenie oczu;
  • częste mruganie;
  • pocieranie oczu;
  • bóle głowy;
  • unikanie nauki i książek;
  • problemy z koncentracją;
  • zezowanie.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Dzieci nie są w stanie powiedzieć, że widzą źle, dopóki nie dostaną czegoś, co skoryguje ewentualną wadę. Odciąganie wizyty u okulisty może nawet doprowadzić do lęków i poczucia odtrącenia i wyobcowania – dziecko jeszcze nie rozumie, że powodem problemów mogą być oczy. Dobór odpowiednich szkieł okularowych zagwarantuje naszym pociechom większe poczucie bezpieczeństwa i wzrost pewności siebie. Nawet niewielkie wątpliwości warto wyjaśnić podczas wizyty u okulisty w Krakowie – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Jak prawidłowo dobrać okulary korekcyjne dla dziecka?

Dobór okularów korekcyjnych dla dziecka powinien być o wiele ostrożniejszy niż w przypadku dorosłych. Nie zwracamy uwagi jedynie na wygląd i dopasowanie do kształtu twarzy. Najważniejsza jest tutaj wygoda, okulary nie mogą przeszkadzać w zabawie i codziennych czynnościach, gdyż przestaną być noszone przez dziecko.

Wybór rozmiaru oprawek okularów dla dzieci

Wielkość oprawek dostosujmy do wieku dziecka, jednak nie wybierajmy za ciasnych, gdyż po kilku miesiącach zaczną uwierać pociechę. Wielkość tarczy też ma znaczenie. Oko powinno mieścić się pośrodku, co nie ograniczy pola widzenia i ułatwi zabawę. Ważne są również nosek i zauszniki. Ten pierwszy powinien dobrze przylegać i nie podrażniać skóry, z kolei zauszniki nie mogą za bardzo odstawać, gdyż w ten sposób zmniejszy się komfort użytkowania, a to on jest najważniejszy dla dziecka.

Wybór wzoru oprawki okularów dziecięcych

Wybór okularów dla dziecka powinien odbywać się w przyjaznej atmosferze. Ponadto w całe przedsięwzięcie powinniśmy zaangażować pociechę, ponieważ od wyglądu oprawek może zależeć kwestia ich noszenia przez dziecko. Warto przymierzyć wraz z maluchem kilka par, zapytać, które są najmilsze w dotyku, a które przeszkadzają. W okularach dziecko ma czuć się wygodnie i bezpiecznie. Ważną rolę gra też kolor oprawek, w wielu przypadkach to właśnie on jest czynnikiem decydującym.

Martwisz się, że Twoja pociecha może mieć problemy ze wzrokiem?

Nie czekaj! Przyjdź na badanie wzroku, a dobierzemy okulary przyjazne dziecku!

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru okularów dla dzieci?

Wybór odpowiednich oprawek to nie koniec przygód z okularami. Pozostaje jeszcze dobranie soczewek, które sprawdzą się na nosie naszej pociechy. Pomoże w tym sprawdzony optometrysta z Krakowa, który zbada wzrok i na podstawie wyniku dobierze optymalne rozwiązanie. W przypadku dzieci świetnie sprawdzają się powłoki utwardzające, które są odporne na upadki i zarysowania. Jeśli okulary muszą być noszone cały dzień, to warto zastanowić się także nad powłoką antyrefleksyjną, która zniweluje odblaski i ułatwi korzystanie z telewizora i komputera, a nawet czytanie książek i naukę w słoneczny dzień.

Inne drobiazgi mające na celu poprawę komfortu korzystania z okularów przez dzieci to także gumki do okularów, które zapobiegają upadkowi szkieł, a także filtry UV. Te ostatnie ochronią delikatne oczy dziecka przed intensywnym słońcem i przydadzą się podczas wycieczek w góry czy nad morze. Aktywnym rozrabiakom przydadzą się też stopery, które zapobiegają zsuwaniu się okularów z nosa.

Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.