Czy warto kupić okulary z polaryzacją? 4 maja 2021

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd. Warto wybrać również taki model, który skutecznie ochroni nas wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. W salonach optycznych możemy zauważyć podział okularów przeciwsłonecznych na zwykłe i z polaryzacją. Na pierwszy rzut oka wyglądają one identycznie, jednak różnica między nimi jest znacząca. Czym różnią się zwykłe soczewki od soczewek polaryzacyjnych? Czy warto kupić okulary z polaryzacją? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.

Co to jest polaryzacja w okularach? 

Soczewki polaryzacyjne mają za zadanie eliminować szkodliwe działanie światła odbitego, zapewniając lepsze widzenie bez uciążliwych odblasków. Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne zwiększają nasycenie barw powierzchni nieprzezroczystych. Sprawiają, że kolory otaczającego nas świata zachowują swój naturalny wygląd, a przy tym sprawiają wrażenie bardziej nasyconych i wyraźnych. Dzięki specjalnym soczewkom polaryzacyjnym możemy obserwować otoczenie ze zwiększonym kontrastem. Co więcej, takie soczewki doskonale chronią oczy podczas silnego nasłonecznienia.

Zbliża się lato, a Ty jeszcze nie kupiłeś okularów przeciwsłonecznych?

Odwiedź nasz salon optyczny

Jakie są zalety polaryzacji w okularach przeciwsłonecznych? 

Do głównych zalet okularów z polaryzacją należą:

  • lepsza ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV;
  • redukcja odblasków;
  • lepsze nasycenie barw i poprawiony kontrast widzenia. 

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i bez – podobieństwa i różnice 

Wiele osób zastanawia się, czym różnią się okulary polaryzacyjne od zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Zarówno jedne, jak i drugie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB (pod warunkiem, że posiadają odpowiednie filtry), ale zwykłe okulary przeciwsłoneczne bez polaryzacji nie będą redukować odblasków. Dodatkowo okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne zwiększają nasycenie barw i poprawiają kontrast widzianego obrazu. W praktyce oznacza to, że przez szkła z polaryzacją obserwowana trawa będzie bardziej zielona, a niebo bardziej niebieskie przy zachowaniu białej linii chmur. 

Dla kogo okulary z polaryzacją to dobry wybór? 

Okulary polaryzacyjne świetnie sprawdzą się podczas codziennych czynności. Będą one doskonałym wyborem przede wszystkim jako okulary dla kierowców, osób spędzających dużo czasu na zewnątrz, rowerzystów, golfistów, tenisistów itd. Niemniej nie jest to wyłącznie produkt zarezerwowany dla osób aktywnych fizycznie. Okulary polaryzacyjne sprawdzą się bez względu na tryb życia i rodzaj podejmowanych aktywności. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Okulary z polaryzacją pomóc mogą także osobom cierpiącym na nadwrażliwość na światło słoneczne, u których, po przebywaniu na słońcu, oczy bywają zmęczone, podrażnione, a spojówki mają tendencje do zaczerwienienia – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Ile kosztują okulary z polaryzacją? 

Cena okularów z polaryzacją jest wyższa niż standardowych modeli. W zamian jednak otrzymujemy gwarancję pełnej ochrony naszego wzroku. Koszt okularów polaryzacyjnych uzależniony jest od oprawek, jakie dobierzemy oraz salonu, w którym dokonamy zakupu. Takich okularów nie powinno się kupować w supermarketach czy na bazarach, ponieważ wówczas nie mamy gwarancji, czy mają one odpowiednie atesty i certyfikaty i tym samym skutecznie będą chronić nasz wzrok.

Czy w okularach polaryzacyjnych można prowadzić pojazdy? 

Okulary polaryzacyjne w szczególności polecane są kierowcom, ponieważ neutralizują odbite od drogi odblaski i oślepiające światło nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów. Dodatkowo wyposażone są filtry UV, więc będą chroniły oczy przed szkodliwym promieniowaniem. 

Jak sprawdzić, czy okulary są polaryzacyjne? 

Aby mieć pewność, że zakupione przez nas okulary wyposażone są w filtr polaryzacyjny, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, czy na zauszniku okularów lub na soczewce okularowej znajduje się informacja o polaryzacji. Niekiedy może ona widnieć także na opakowaniu. Możemy też przeprowadzić krótki test – wystarczy, że chwycimy okulary przeciwsłoneczne i umieścimy je przed monitorem, a następnie obrócimy o 90 stopni. Jeśli odcień obiektywu stopniowo staje się jaśniejszy, wówczas soczewki są spolaryzowane. 

Jakie okulary z polaryzacją wybrać?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy posiadają one odpowiednie filtry. Trzeba sprawdzić, jaka jest jego moc, ponieważ to od niej zależy ilość pochłanianych promieni słonecznych. Najlepsze okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UV400, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania i zapewnia pełną ochronę oczu. 

Przed zakupem dobrze jest także zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model ma atest Unii Europejskiej, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. 

Okulary z polaryzacją występują w różnych barwach soczewek i znajdują zastosowanie w różnych warunkach. Na co dzień najlepsze będą okulary z polaryzacją z soczewkami w kolorze szarym lub zielonym. Dla kierowców z kolei polecane są szkła w kolorze brązowym lub żółtym. 

Aby mieć pewność, że zakupiony produkt jest naprawdę wysokiej jakości, warto wybierać okulary znanych i cenionych marek, takich jak OakleyRay Ban czy Polaroid

Szukasz okularów przeciwsłonecznych? Przeczytaj poradnik na naszym blogu: Jak odpowiednio dobrać okulary przeciwsłoneczne? Nasze porady

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.