Kiedy należy udać się z dzieckiem na badanie wzroku? Po tych objawach poznasz, że Twoja pociecha może mieć wadę wzroku 10 lipca 2021

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy należy po raz pierwszy udać się z dzieckiem na badanie wzroku. Ponieważ dziecko zwykle samo nie powie, że coś jest nie tak, to my, rodzice, musimy w porę zareagować. Kiedy więc wybrać się z naszą pociechą do okulisty i jakie objawy świadczą o tym, że dziecko może mieć problemy ze wzrokiem. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Kiedy wziąć dziecko na pierwszą wizytę do okulisty?

Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecka powinno odbyć między 2. a 3. rokiem życia. Jeśli natomiast któreś z rodziców ma zeza, nadwzroczność lub różnowzroczność, pierwsze badanie wzroku należy wykonać jeszcze szybciej – nawet w ciągu pierwszego roku życia dziecka. 

Jednocześnie warto wiedzieć o tym, że zaraz po urodzeniu u noworodka wykonuje się badanie fizykalna dna oka, które już na tak wczesnym etapie życia, pozwala wychwycić pewne nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku. 

Badanie wykazało wadę wzroku u dziecka i chcesz dobrać odpowiednie okulary z pomocą specjalisty?

Odwiedź nasz salon optyczny i skorzystaj z porady eksperta 

Co ile wykonywać badania wzroku u dziecka?

Jeśli dziecku nic nie dolega, kolejne, kontrolne badania wykonuje się w wieku 4, 6 i 10 lat. Są to tzw. badania bilansowe. W zależności od tego, czy takie badanie wykonuje pediatra czy okulista podczas kontroli wzroku u dziecka powinna zostać sprawdzona nie tylko ostrość widzenia, ale również to, czy ma ono prawidłowe widzenie trójwymiarowe. Podczas takich kontroli powinno się także przeprowadzać badanie dna oka i przedniego odcinka oka po to, aby stwierdzić, czy nie ma żadnych patologii. 

Dlaczego tak ważne jest, aby regularnie chodzić z dzieckiem do okulisty?

Regularna kontrola wzroku u dziecka jest bardzo ważna, ponieważ pozwala stwierdzić, czy dziecko dobrze widzi. Dzięki regularnym badaniom narządu wzroku możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co pozwoli uchronić małych pacjentów przed poważniejszymi schorzeniami.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Dzieci z nierozpoznaną i z nieskorygowaną wadą wzroku mogą mieć na przykład gorsze wyniki w nauce, co może prowadzić do problemów już w dorosłym życiu – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jakie objawy mogą świadczyć, że z dzieckiem należy udać się na badanie wzroku? 

Oto lista najważniejszych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się z dzieckiem do okulisty: 

 • mrużenie oczu;
 • zezowanie;
 • trudności z czytaniem dobrych liter, mylenie liter;
 • trudności w ocenie odległości;
 • trzymanie zeszytów i książek bardzo blisko oczu;
 • oglądanie telewizji z bardzo bliskiej odległości;
 • zaczerwienienie oczu; 
 • pocieranie;
 • podrażnienie;
 • pieczenie;
 • problemy z koncentracją. 

Jak wygląda badanie wzroku u dziecka?

U starszych dzieci, gdy istnieje podejrzenie wady wzroku, bada się ostrość wzroku i określa się wadę wzroku. Ostrość wzroku u dziecka bada się najczęściej za pomocą specjalnej tablicy, na której są umieszczone obrazki, literki bądź cyfry, w zależności od wieku dziecka. Pacjent proszony jest o ustawienie się w odpowiedniej odległości i odczytanie znaków z tablicy. Zwykle takie badanie przeprowadza się 2-etapowo, tzn. przy wąskich i rozszerzonych źrenicach, czyli po podaniu specjalnych kropli. 

Jak długo trwa badanie dziecka u okulisty?

Badanie wzroku dziecka zwykle trwa od 30 do 60 minut, z krótką przerwą na zakropienie oczu. Jest ono całkowicie bezbolesne. Warto jednak wcześniej przygotować małego pacjenta do wizyty, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. 

Jak przygotować dziecko do wizyty u okulisty?

Dobrze jest opisać, jak wygląda gabinet oraz w jakie sprzęty jest wyposażony. Decydując się na wizytę z dzieckiem u okulisty, równie ważny jest dobór specjalisty. Odpowiednie podejście do małego pacjenta to najważniejsza cecha w przypadku okulisty dziecięcego. Dobrze, aby taki specjalista wytłumaczył dziecku w przystępny i przyjazny sposób poszczególne etapy badania. 

Prawidłowa higiena narządu wzroku u dziecka 

Poza kontrolnymi badaniami bardzo ważna jest także odpowiednia higiena narządu wzroku u dziecka. Rodzice powinni od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci, że nie powinno się trzeć oczu rękami. Należy także kontrolować, w jakich warunkach dziecko się uczy, ogląda telewizję czy czyta, a także zwracać uwagę na ilość czasu, jakie spędza przed monitorem komputera. 

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.