Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych? Wyjaśniamy 15 lutego 2023

Soczewki kontaktowe stanowią coraz chętniej wybieraną metodę korekcji różnych wad wzroku. Zapewniają duży komfort – nie ograniczają pola widzenia i są w zasadzie niewidoczne. Skutecznie korygują wadę wzroku, a ich noszenie jest wygodne zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Nie wszyscy mogą jednak wymienić oprawki korekcyjne na soczewki. Istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość ich noszenia. W artykule wyjaśniamy, kiedy należy zrezygnować ze szkieł kontaktowych i pozostać przy tradycyjnej metodzie korekcji, czyli okularach.

Czy soczewki kontaktowe może stosować każdy?

Soczewki kontaktowe umieszczane są na powierzchni oka, a w zasadzie na tęczówce w celu korekcji wady wzroku. Coraz chętniej wybierane są zamiast okularów przez osoby, u których zdiagnozowano krótkowzroczność, dalekowzroczność lub inne wady utrudniające ostrość widzenia. Nie oznacza to jednak, że każdy może zamienić oprawki korekcyjne na soczewki kontaktowe. Szacuje się, że od 5 do 7% populacji to osoby, które nie mogą ich nosić z powodu różnych przeciwwskazań lub nietolerancji, objawiających się pieczeniem, łzawieniem, szczypaniem oraz odczuwaniem gwałtownych skurczów oka.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Soczewki kontaktowe umieszczone na powierzchni oka unoszą się na filmie łzowym, który pokrywa rogówkę. Poszczególne rodzaje różnią się materiałem wykonanie oraz długością stosowania. Recepta na okulary nie jest wystarczająca do samodzielnego wyboru soczewek jednodniowych, miesięcznych czy innych rodzajów. O tym, czy możemy je nosić, decyduje okulista lub optometrysta. W tym celu przeprowadzane jest badanie wzroku w lampie szczelinowej, które pozwala określić parametry soczewek. Oprócz popularnych produktów do korekcji daleko i krótkowzroczności na rynku dostępne są wersje dla osób z prezbiopią, astygmatyzmem oraz daltonistów, a nawet zmieniające kolor oczu – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Kiedy należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych?

Producenci soczewek kontaktowych co chwilę wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu znacząco zmniejszyła się liczba osób, które nie powinny używać szkieł kontaktowych. Wciąż jednak istnieją pewne ograniczenia do stosowania tej metody korekcji wzroku.

Stany zapalne

Przewlekłe stany zapalne i choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek są poważnym sygnałem do pozostania przy okularach korekcyjnych. Soczewka, przylegając do gałki ocznej, powodowałaby dodatkowe podrażnienia, dyskomfort oraz spowalnia proces leczenia. Oczywiście po wystąpieniu objawów i konsultacji z lekarzem można ponownie rozpocząć korzystanie ze szkieł kontaktowych.

Niektóre choroby i zaburzenia hormonalne

Z użytkowania soczewek należy zrezygnować jeśli stwierdzono u nas zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy. Jednym z objawów tej choroby jest suchość gałek ocznych, co skutkuje dyskomfortem i uczuciem ciała obcego w oku, podczas noszenia szkieł kontaktowych. Leczone choroby tarczycy mogą przebiegać łagodnie, dlatego być może po konsultacji z lekarzem okulistą i endokrynologiem, będzie możliwa aplikacja tej metody korekcji wady.

Diabetycy to kolejna grupa osób, dla która nie może nosić szkieł kontaktowych. Skutkiem cukrzycy jest osłabiona odporność i skłonność do zakażeń, które szybko są w stanie przekształcić się w poważną infekcję.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka wiąże się z obniżonym wytwarzaniem filmu łzowego, na którym unoszą się soczewki. Schorzenie zwiększa ryzyko infekcji i powoduje podrażnienia gałki ocznej. W przypadku ciężkiego przebiegu tego zespołu, noszenie soczewek może zaostrzyć problem, gdyż dodatkowo wysuszają śluzówki. Jeśli objawy są lżejsze, rozwiązaniem może być zastosowanie jednodniowych soczewek hydrożelowych. Produkty te odznaczają się wysokim poziomem uwodnienia.

Wiek

Jednym z przeciwwskazań stosowania soczewek kontaktowych jest wiek ich użytkownika. Odradza się ich używanie zarówno u osób zbyt młodych, jak i starszych. Wpływ na to mają trudności przy zdejmowaniu i zakładaniu oraz zwłaszcza u dzieci – utrzymanie odpowiedniej higieny. Ludzie starsi powinni zrezygnować ze szkieł kontaktowych z powodu występujących chorób przewlekłych, które osłabiają ich organizm.

Jeśli masz problemy z zakładaniem soczewek, zapoznaj się z artykułem: Jak prawidłowo założyć soczewki? Przewodnik krok po kroku, dostępnym na blogu eurooptyka.pl!

Nietolerancja soczewek

U niektórych osób może pojawić się nietolerancja soczewek. Jeśli po ich założeniu zaczniesz odczuwać skurcze powiek, nadmierne łzawienie i zaobserwujesz powiększanie naczyń krwionośnych, jest to sygnał uczulenia na szkła kontaktowe. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem może być dobór soczewek wykonanych z innego materiału – lepiej uwodnionych, tlenoprzepuszczalnych.

Środowisko pracy

To, w jakim miejscu pracujemy i jaki zawód wykonujemy, również wpływa na sposób korekcji wady wzroku. Zrezygnować z soczewek kontaktowych powinny osoby przebywające w zapylonym oraz bardzo suchym pomieszczeniu. Ma to związek ze zwiększonym przesuszeniem śluzówek, co sprzyja infekcji i rozwojowi zespołu suchego oka.

Czy osoby z alergią mogą nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli cierpimy na różnego rodzaju alergię, zwłaszcza wywoływane zarodnikami grzybów, roztoczami lub kurzem, powinniśmy zrezygnować z noszenia soczewek. Wynika to z faktu, że są one podatne na wiązanie alergenów i powodują silne podrażnienie oczu. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że szkła kontaktowe mogą być używane przez osoby z alergiami sezonowymi. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, aby w okresie pylenia roślin zachować szczególną ostrożność, zadbać o pielęgnację soczewek, często je zmieniać i nawilżać oczy, aby wypłukać alergeny.

Odkryj wygodę i swobodę dzięki soczewkom kontaktowym!

Odwiedź optyczny EuroOptyka, aby uzyskać najlepsze soczewki kontaktowe dopasowane do Twoich potrzeb!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.