Jak prawidłowo założyć soczewki? Przewodnik krok po kroku 29 lipca 2021

 Niektórym osobom zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych, zwłaszcza kiedy nie mają w tej czynności wprawy i wykonują ją pierwszy raz, sprawia trudności. Dlatego dziś przedstawiamy kilka prostych kroków, dzięki którym aplikacja soczewek kontaktowych przebiegnie szybko i bezboleśnie, a Ty będziesz mógł się cieszyć wyraźnym widzeniem. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz? 

Dla osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, najtrudniejszym momentem jest ich pierwsze założenie. Wyobrażają sobie, że proces ten jest trudny, bolesny i nieprzyjemny. Każdy jednak, kto nosi soczewki kontaktowe, mówi wprost – w ich zakładaniu i zdejmowaniu nie ma nic trudnego. Jeśli nawet na początku czynność ta sprawia Ci trudności, zwykle po kilku razach staje się zupełnie normalna i zapomina się o wszelkich obawach i trudnościach, które towarzyszyły na początku. 

Niemniej pierwsze zakładanie soczewek kontaktowych powinno odbyć się pod okiem specjalisty, np. u optometrystySpecjalista dokładnie pokaże, jak cały ten proces powinien prawidłowo wyglądać. Często też zdarza się, że to optometrysta lub optyk sam jako pierwszy założy soczewki na oczy Pacjenta.

Chcesz zakupić soczewki i nauczyć się jej prawidłowej aplikacji?

Odwiedź nasz salon optyczny. Nasi specjaliści udzielą Ci fachowej porady

Jak zakładać soczewki krok po kroku? 

Poniżej przedstawiamy proces zakładania soczewek kontaktowych w kilku prostych krokach:

 1. Przy zakładaniu i ściąganiu szkieł kontaktowych pamiętaj o higienie dłoni. Dokładne umycie i osuszenie dłoni, to pierwsze, co powinieneś zrobić przed każdorazowym zakładaniem soczewek. 
 2. Po wyjęciu soczewki z pojemnika przyjrzyj się jej kształtowi – jeśli soczewka kontaktowa ma półkolisty kształt, oznacza to, że jest po właściwej stronie. W przypadku, gdy będzie wywinięta na zewnątrz, należy ją odwrócić na drugą stronę. Niektóre soczewki kontaktowe mogą być dodatkowo oznaczone cyframi, które pozwalają na łatwe rozpoznanie tego, czy nie są wywinięte na drugą stronę. Jeśli cyfry nie są odbite lustrzanie, wszystko jest w porządku.
 3. Zakładanie i ściąganie soczewek kontaktowych zawsze rozpoczynaj od tego samego oka. Ma to szczególne znaczenie, gdy masz dwie różne wady wzroku. W ten sposób unikniesz ewentualnych pomyłek. 
 4. Soczewkę po wyciągnięciu z pojemniczka umieść na opuszku palca wskazującego. Następnie środkowym palcem tej samej dłoni odciągnij w dół delikatnie dolną powiekę. Palcami drugiej dłoni odciągnij górną powiekę, aby powstrzymać odruch mrugania, i połóż soczewkę bezpośrednio na gałce ocznej. 
 5. Po założeniu soczewki kontaktowej mrugnij kilka razy, spójrz w dół, górę, na boki oraz zamknij na chwilę oczy. Wszystko po to, aby soczewka prawidłowo dopasowała się do oka. Gdy soczewka powoduje dyskomfort, trzeba ją zdjąć, przepłukać płynem do soczewek kontaktowych i założyć ponownie. 
 6. Powyżej opisane kroki powtórz dla drugiego oka. 

 Jak zdjąć soczewki kontaktowe? 

 1. Sprawdź, czy Twoje ręce są czyste i osuszone.
 2. Skieruj wzrok ku górze i delikatnie przytrzymaj środkowym palcem dolną powiekę.
 3. Powoli przybliż palec wskazujący do oka i delikatnie zsuń soczewkę w dół na białą część gałki ocznej. 
 4. Przy użyciu kciuka i palca wskazującego lekko ściśnij soczewkę i delikatnie wyjmij ją z oka.
 5. Czynność tę powtórz, aby zdjąć drugą soczewkę. 
Author-Default

Zdaniem eksperta

Jeśli mamy problem ze ściągnięciem soczewek kontaktowych, możemy użyć kropli nawilżających. Do zwilżonych gałek ocznych soczewki mniej przylegają i są łatwiejsze do usunięcia – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jak zakładać soczewki jednodniowe?

Zakładanie soczewek jednodniowych w zasadzie niczym nie różni się od aplikacji soczewek dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych, rocznych czy nawet kolorowych. Ponieważ używając soczewek jednodniowych, każdy dzień zaczynasz od nowej pary, nie musisz się martwić o ich czyszczenie i przechowywanie. Soczewki każdego dnia wyciągasz z oryginalnego opakowania (a nie z pojemniczka na soczewki), a pod koniec noszenia je zdejmujesz i po prostu wyrzucasz do kosza. 

Jak założyć soczewki toryczne?

Również zakładanie soczewek torycznych nie różni się znacząco od aplikacji tych tradycyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że soczewka toryczna, by mogła odpowiednio korygować wzrok, musi pozostawać w określonej pozycji na oku. Jeśli soczewkę toryczną prawidłowo założymy na oku, będzie ona tak samo wygodna w noszeniu, co soczewka sferyczna. 

Co zrobić, gdy nie mogę założyć soczewki? 

W internecie znaleźć można specjalne aplikatory do soczewek, które mają za zadanie ułatwić ich zakładanie i zdejmowanie. Szczególnie polecane są one osobom z długimi paznokciami, które utrudniają manipulowanie soczewką. Ceny takich przyrządów do zakładania soczewek kontaktowych wahają się od kilku do kilkunastu złotych. 

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych – porady i wskazówki 

 1. Nie spiesz się – każda czynność wykonywana po raz pierwszy może zająć trochę czasu. Tak samo jest z zakładaniem soczewek. Wraz z nabyciem doświadczenia i wprawy czas poświęconych na ich założenie i ściągnięcie skróci się do kilku sekund.
 2. Jeśli masz podrażnione oczy, zrób sobie dzień przerwy w noszeniu soczewek – w przypadku, gdy odczuwasz suchość lub oczy są wyraźnie zaczerwienione, zastąp soczewki kontaktowe okularami.
 3. Nigdy nie noś uszkodzonej soczewki kontaktowej – jeśli zobaczysz uszkodzenie soczewki, np. rozdarcie albo rozerwanie, pamiętaj aby nigdy nie zakładać takiej soczewki, bo może ona wywołać uczucie dyskomfortu i spowodować podrażnienie.
 4. Zawsze stosuj się do zaleceń specjalisty w zakresie pielęgnacji, czasu noszenia i trybu wymiany soczewek kontaktowych. Pamiętaj też, by regularnie umawiać się na badanie wzroku. Tylko systematyczna kontrola pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz szybko je skorygować. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.