Prawidłowa higiena soczewek kontaktowych – przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci uniknąć infekcji oczu 28 maja 2021

Osoby noszące soczewki kontaktowe, cenią je sobie za wygodę i często nie wyobrażają sobie bez nich życia. Nic dziwnego – nowoczesne soczewki kontaktowe są bardzo wygodne w noszeniu i praktycznie w ogóle niewyczuwalne. Aby jednak móc cieszyć się komfortem szkieł kontaktowych, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Dziś przyglądamy się szerzej prawidłowej higienie przechowywania i noszenia soczewek kontaktowych. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, by soczewki nie miały negatywnego wpływu na nasze oczy.

Dobór soczewek kontaktowych do wady wzroku

Na początku należy wspomnieć o tym, że soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym służącym do korekcji wzroku. Oznacza to, że powinny one zostać dobrane na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania wzroku. Specjalista doradzi wybór odpowiednich soczewek, zademonstruje, jak je zakładać i zdejmować, a także przedstawi zasady prawidłowej pielęgnacji soczewek. 

Aby prawidłowo dbać o swój wzrok, jest absolutnie konieczne, by wszystkie typy soczewek były odpowiednio dopasowane przez specjalistę (okulistę, optyka lub optometrystę). Taka osoba dobierze soczewki do potrzeb i stylu życia, jaki prowadzimy. 

Jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe? Najważniejsze zasady

Aby nie doprowadzić do niechcianych podrażnień, a nawet infekcji oczu, bardzo ważna jest prawidłowa higiena i użytkowanie soczewek. Postępowanie zgodnie z kilkoma prostymi zasadami eliminuje ryzyko wystąpienia podrażnień oczu i pozwala cieszyć się najlepszym widzeniem. 

Sprawdź nasz artykuł na temat: 8 najczęściej popełnianych błędów podczas zakładania soczewek kontaktowych

#1 Myj ręce przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek

Przed jakimkolwiek kontaktem z soczewkami (niezależnie od tego, czy je zdejmujesz, zakładasz czy czyścisz) starannie umyj ręce mydłem i wodą. W przeciwnym razie wszystkie bakterie i drobnoustroje, które znajdują się na dłoniach, przedostaną się do oczu. Ręce najlepiej wycieraj ręcznikiem jednorazowym niepozostawiającym pyłków po to, aby uniknąć przyklejenia się ich do soczewek. Przy zakładaniu i zdejmowaniu szkieł kontaktowych zaczynaj zawsze od tego samego oka 

Chcesz zastąpić okulary soczewkami?

Odwiedź nasz salon optyczny i skorzystaj z porady eksperta 

#2 Czyść soczewki kontaktowe bezpośrednio po zdjęciu z oka

Każda soczewka kontaktowa bezpośrednio po zdjęciu z oka powinna być wyczyszczona i zdezynfekowana. W przeciwnym razie na soczewce mogą gromadzić się osady z substancji obecnych we łzach, które mogą wywoływać powstawanie stanów chorobotwórczych. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Tradycyjna metoda czyszczenia soczewek polega na umieszczeniu soczewki na suchej i czystej dłoni, zaaplikowaniu kilku kropli płynu czyszczącego, i przy pomocy małego palca, pocieraniu zarówno przedniej, jak i tylnej powierzchni. Na koniec każdą soczewkę należy dokładnie przemyć i umieścić w pojemniczku z napełnionym płynem – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

#3 Regularnie czyść i wymieniaj pojemniczek na szkła kontaktowe 

Pojemniczek na soczewki regularnie czyść i wymieniaj na nowy. Wymiany dokonuj raz na miesiąc. 

#4 Do czyszczenia soczewek używaj specjalnego płynu czyszczącego

Do czyszczenia soczewek nie korzystaj z wody z kranu, ponieważ może ona zawierać nieczystości, które tylko uszkodzą soczewki, ale również doprowadzą do infekcji oka. Do czyszczenia soczewek zawsze używaj świeżego płynu dezynfekującego przeznaczonego do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Wybieraj płyny do szkieł kontaktowych wielofunkcyjne, które mogą być wykorzystywane do czyszczenia, dezynfekcji i spłukiwania soczewek jednocześnie.

#5 Zawsze używaj świeżego płynu do soczewek

Płyn do soczewek kontaktowych należy wymieniać na nowy przed każdym włożeniem soczewek. Nigdy nie wkładaj soczewek na koniec dnia do wczorajszego płynu, ponieważ znajdują się tam bakterie i zanieczyszczenia z dnia poprzedniego. 

Sprawdź nasz artykuł na temat tego, czego nie robić nosząc soczewki kontaktowe – największe błędy, których trzeba się wystrzegać!

#6 Rób przerwy od noszenia szkieł kontaktowych

Soczewki kontaktowe (z wyjątkiem soczewek o przedłużonym trybie noszenia) powinno się nosić nie dłużej niż przez kilkanaście godzin w ciągu dnia (przy czym jest to górna granica). Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, rozważ aby w domu lub przed komputerem soczewki zastąpić okularami. 

#7 Przestrzegaj czasu użytkowania soczewek określonego przez producenta

Każda soczewka ma swój termin przydatności. Po upływie określonego czasu należy ją wyrzucić i zastąpić nową. Niektóre soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym wyrzuca się codziennie (soczewki jednodniowe), a inne po upływie 2 tygodni (soczewki dwutygodniowe) czy miesiąca (soczewki miesięczne). Nie należy przekraczać maksymalnego czasu noszenia soczewek, ponieważ ulegają one zużyciu i mogą podrażniać oczy. 

#8 Regularnie odwiedzaj swojego specjalistę 

Regularne wizyty u okulisty, przynajmniej raz w roku, to gwarancja wykrycia wszelkich problemów z oczami i utrzymania narządu wzroku w dobrej kondycji. Rutynowe badanie wzroku pozwoli nie tylko skorygować wadę wzroku, ale również stwarza szansę na wykrycie innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. 

Pamiętaj, że w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, infekcji, podrażnień oczu należy zrobić przerwę w noszeniu soczewek, a jeśli objawy nie ustąpią, bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistą. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.