8 najczęściej popełnianych błędów podczas zakładania soczewek kontaktowych 5 lutego 2022

Soczewki kontaktowe dla wielu osób z wadą wzroku są utożsamiane z wygodą i poprawą komfortu życia. Jest to doskonała alternatywa dla okularów korekcyjnych. Jednak mimo tego, że coraz więcej osób nosi soczewki na co dzień, wciąż zdarzają się błędy podczas ich zakładania i zdejmowania. Te mogą jednak mieć nieprzyjemne skutki uboczne, doprowadzić do zniszczenia soczewek, a w najgorszym wypadku pojawienia się infekcji. Dlatego dziś skupimy się na najczęściej popełnianych błędach podczas zakładania soczewek kontaktowych i podpowiemy, jak ich uniknąć. Zapraszamy do lektury.

Błędy popełniane przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych

Okulary korekcyjne są dużo łatwiejsze w obsłudze i utrzymaniu czystości niż soczewki kontaktowe. Oto błędy, które popełniamy przy zakładaniu soczewek, a które mogą być groźne dla naszego wzroku.

Kupowanie i noszenie soczewek bez konsultacji z okulistą

Podstawowym i bardzo częstym błędem jest samodzielne dobieranie soczewek kontaktowych bez przeprowadzenia badania wzrokuSoczewki są produktem medycznym, które przynajmniej za pierwszym razem powinny zostać dobrane przez specjalistę okulistę lub optometrystę. Specjalista podczas badania pomoże dopasować odpowiedni rodzaj soczewek, pod kątem nie tylko marki, ale i najważniejszych parametrów (mocy, krzywizny, przepuszczalności powietrza i trybu noszenia).

Przekroczenia okresu ważności

Kolejnym złym nawykiem, który pojawia się u osób noszących soczewki kontaktowe, jest przekraczanie okresu ich ważności. Nie chodzi tylko o to, że stosujemy produkt po terminie ważności. Problematyczne jest również przeciąganie czasu ich stosowania. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Jeśli mamy soczewki miesięczne, to musimy wyrzucić je po tym okresie. Bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia jest przeciąganie tego terminu. Wpłynie to negatywnie nie tylko na komfort ich noszenia, ale również może to wywołać powstanie stanów zapalnych oczu i mieszków włosowych – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Nieodpowiednia higiena zakładania i ściągania soczewek

Absolutnie kardynalnym błędem jest niewystarczająca higiena. Przede wszystkim każdorazowo, przez ściąganiem lub zakładaniem soczewek kontaktowych, musimy dokładnie umyć czy zdezynfekować dłonie. Bez tego możemy być pewni, że szybko doprowadzimy do stanu zapalnego.

Dużym problemem jest niedostateczne dbanie o same soczewki i pojemnik, w którym je przechowujemy. W przeciwieństwie do prostej pielęgnacji okularów progresywnych czy komputerowych, regularne czyszczenie soczewek jest trudniejsze. Każdorazowo po zdjęciu musimy wymyć je z użyciem specjalnego płynu. Dodatkowo nie powinniśmy również zapominać o właściwej i regularnej pielęgnacji pojemnika, w którym je przechowujemy. Najlepiej codziennie je umyć, regularnie wyparzać oraz systematycznie wymieniać na nowy (około raz w miesiącu).

Zakładanie soczewek paznokciami

Soczewki kontaktowe są delikatnym produktem. Z tego powodu absolutnie zakazane jest chwytanie ich paznokciami, zarówno podczas zdejmowania, jak również mycia i schowania do pojemnika.

Malowanie się przed założeniem soczewek

Wszystkie panie powinny zwrócić uwagę na to, kiedy zakładają i zdejmują soczewki. Zawsze zaczynamy od założenia szkieł kontaktowych przed wykonaniem makijażu. Z kolei wieczorem, zanim przystąpimy do demakijażu i oczyszczenia skóry, zdejmujemy soczewki. Tylko taka kolejność jest właściwa ze względu na ograniczeniu możliwości zabrudzenia ich resztkami kosmetyków. Panie z tendencją do alergii powinny wybierać kosmetyki hipoalergiczne oraz unikać sztucznych rzęs i nakładania kredki na wewnętrzną stronę powieki.

Noszenie soczewek na basenie

Okazuje się, że zakładanie szkieł kontaktowych na basen może być bardzo niebezpieczne. Nasze oczy są wtedy wyjątkowo wrażliwe i narażone na powstanie infekcji wywołanej pierwotniakiem zwanym acanthamoeba. Na basen zdecydowanie lepiej będzie wybrać okulary pływackie z korekcją. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie na tę okazję po soczewki jednodniowe, które po wizycie na basenie po prostu wyrzucimy.

Spanie w soczewkach

Kolejnym nagminnie powtarzanym błędem jest zasypianie w soczewkach kontaktowych.  Niestety zablokują one dopływ tlenu do rogówki. To z kolei może sprawić, że nasza rogówka będzie zaczerwieniona, oczy zapuchną i powstanie stan zapalny. Na rynku znajdziemy szkła kontaktowe, w których można spać, są to tak zwane produkty dzień – noc. Jeśli jednak nosimy soczewki cały czas, mimo to warto je ściągać na noc, by dać oczom odpocząć. 

Zakładanie soczewek, gdy mamy problemy z oczami

Wiele osób zapomina, że gdy bolą nas oczy, są mocno przesuszone lub mamy jakiś stan zapalny, musimy zrezygnować z noszenia soczewek. W takich sytuacjach zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po okulary korekcyjne. Pozwoli nam to uniknąć przykrych powikłań.

Nie wiesz jak odpowiednio pielęgnować soczewki? 

Skorzystaj z naszych porad i odwiedź nasz salon optyczny w celu profesjonalnej konsultacji

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.