Okulary chroniące przed niebieskim światłem – hit czy kit? 28 grudnia 2022

Światło niebieskie towarzyszy nam niemal cały czas. Wytwarzane jest ono m.in. przez różnego rodzaju urządzenia, które znajdują się w naszych domach i mieszkaniach, takie jak: telewizory, tablety, laptopy czy smartfony. Nadmiar tego światła może szkodzić naszemu zdrowiu, a przede wszystkim narządowi wzroku, czyli oczom. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem i dowiedz się, czy warto inwestować w okulary z filtrem światła niebieskiego – jest to hit czy kit? Zapraszamy do lektury!

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie, wbrew temu co można sądzić po jego nazwie, wcale nie musi być niebieskie. Jest to jedynie nazwa, określająca światło widzialne, posiadające wysoką energię. W życiu codziennym emitowane ono jest przez różne źródła, a jednym z głównych jest słońce. Oprócz niego jednak są to również wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe, takie jak telefony, tablety, laptopy, komputery czy telewizory. 

Uważa się, że im ekran jest nowocześniejszy, tym więcej światła niebieskiego może emitować. Dlatego teoria o tym, iż starsze urządzenia bardziej wpływały na nasz organizm, jest nie do końca prawdziwa. Jak wiadomo, świat idzie w stronę ogromnej cyfryzacji, dlatego w naszych domach pojawia się coraz to więcej źródeł sztucznego światła, co niezbyt pozytywnie wpływa na nas i nasze zdrowie.

Jaki wpływ ma na nas światło niebieskie?

Niektórzy uważają, że światło niebieskie to samo zło. W rzeczywistości natomiast, mimo wszystko jest ono nam niezbędne – m.in. do utrzymywania stanu czuwania w ciągu dnia. Warto jednak rzeczywiście pamiętać o tym, że długotrwałe oddziaływanie światła niebieskiego może prowadzić do ogólnego zmęczenia organizmu, a tym bardziej do przemęczenia oczu, a także do zaburzania rytmu snu. Oprócz tego może przyczynić się do uszkodzenia wzroku, w tym np. siatkówki.

Przeciwdziałać temu może noszenie odpowiednio dobranych okularów, które częściowo blokują dopływ światła niebieskiego do oczu. Warto jednak mieć w tym przypadku świadomość tego, iż okulary te muszą być wykonane w taki sposób, by bezpośrednio pasować do potrzeb naszego wzroku

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat okularów zerówek – czy faktycznie chronią wzrok, czy są szkodliwe, gdzie kupić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w artykule na blogu eurooptyka.pl

Okulary chroniące przed światłem niebieskim

Okulary, których zadaniem jest ochrona przed światłem niebieskim, wyglądają jak każde inne. Istotną różnicą jest to, że posiadają one na soczewkach specjalnych filtr, który chroni oczy przed niekorzystnym wpływem tego rodzaju światła. Filtr ten odbija światło niebieskie, dzięki czemu nie dostaje się ono do oczu i nie przyczynia się do szybszego zmęczenia wzroku.

W naszym optyku Eurooptyka oferujemy profesjonalną pomoc, jeśli chodzi o dobór odpowiednich okularów korekcyjnych, posiadających najważniejsze filtry ochronne. Zajmujemy się również wykonywaniem badań wzroku i naprawą okularów, dzięki czemu nasi Klienci mogą liczyć na kompleksową obsługę.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Filtr światła niebieskiego jest warstwą, która chroni oczy przed niekorzystnym wpływem tego rodzaju światła. Z pewnością jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować, ponieważ zapobiega ono różnym dolegliwościom, takim jak: łzawienie i zaczerwienienie oczu czy bóle głowy – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Dostępne na rynku filtry okularowe

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów okularowych, które chronią oczy przed nadmiernym zmęczeniem. Jednym z nich jest filtr światła niebieskiego, jednak oprócz niego dostępne są również:

  • filtr UV;
  • filtr polaryzacyjny – który polecany jest szczególnie w przypadku okularów dla kierowców;
  • filtr antyrefleksyjny.

Czy warto inwestować w okulary, które chronią nas przed światłem niebieskim?

Wiele osób uważa, że filtr światła niebieskiego nie jest czymś, co jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. W rzeczywistości natomiast stanowi on dodatek, który znacznie uprzyjemnia codzienność i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Podczas zamawiania okularów z korekcją warto więc zdecydować się na dodatkową powłokę, chroniącą przed światłem niebieskim. Jest to nieduży wydatek w odniesieniu do zalet, jakie oferuje, który już po niedługim czasie od rozpoczęcia stosowania z pewnością każdy z nas doceni.

Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku przydadzą się okulary z filtrem światła niebieskiego?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i skonsultuj się w tej sprawie z naszym specjalistą!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.