Okulary fotochromowe – jakie wybrać i dla kogo będą najlepsze? 14 stycznia 2022

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okularów. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale również zastosowaniem i funkcjami. Jedną z ciekawszych propozycji są okulary fotochromowe, czyli takie, których szkła przyciemniają się pod wpływem oddziaływania promieni UV. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakie szkła fotochromowe wybrać i kiedy warto się na nie zdecydować!

Czym są okulary fotochromowe?

Okulary korekcyjne fotochromowe nazywane są czasami również okularami inteligentnymi. To głównie dzięki temu, że ich naturalnie przezroczyste szkła ściemniają się pod wpływem promieni UV. Dzięki temu często wykorzystywane są jako okulary przeciwsłoneczne, ponieważ chronią oczy przed niekorzystnym oddziaływaniem słońca. Warto pamiętać jednak o tym, że podczas słonecznych dni szkła fotochromowe nie ochronią nas aż tak, jak robią to klasyczne, ciemne soczewki.

Jak działają okulary z soczewkami fotochromowymi?

Sposób działania okularów fotochromowych jest dość łatwy. Po wyjściu z domu, mieszkania lub jakiegokolwiek innego budynku na szkła oddziałują promienie UV. Sprawia to, że powoli się one ściemniają, chroniąc wzrok przed słońcem. Warto jednak pamiętać również o tym, że przyciemnianie soczewek jest stopniowe. Im więcej słońca na nie oddziałuje, tym ciemniejsze się one stają. 

Ważne jest także to, że nie u każdego sprawdzą się szkła fotochromowe. Chcąc traktować je jako okulary dla kierowców, należy mieć na względzie to, że szyba od auta w znacznym stopniu chroni przed wpływem promieni UV. Oznacza to, że soczewki z fotochromem nie przyciemnią się w znacznym stopniu, przez co słońce nadal może nas razić. 

Zastanawiasz się, czy wybór okularów fotochromowych sprawdzi się w Twoim przypadku? 

Odwiedź nasz salon optyczny i poproś o profesjonalną poradę! 

Jakie są rodzaje szkieł fotochromowych?

Wyróżniamy kilka rodzajów szkieł fotochromowych do okularów. Podstawowym kryterium ich podziału jest materiał, z jakiego są wykonane. Soczewki mineralne z fotochromami wykonane są ze szkła, z kolei soczewki organiczne – z plastiku. Możemy podzielić je na kilka klas, które różnią się między sobą m.in. jakością oraz ceną. 

To, co wyróżnia poszczególne okulary fotochromowe to:

  • czas ściemniania szkieł pod wpływem promieni UV;
  • czas rozjaśniania szkieł po wejściu do budynku;
  • stopień przezroczystości szkieł w budynku;
  • procent maksymalnego ściemnienia soczewek na zewnątrz, kiedy oddziałuje na nie słońce.

Najlepsze, a zarazem najdroższe soczewki fotochromowe wyróżniają się niemal całkowitą bezbarwnością szkieł, najszybszym ściemnianiem i rozjaśnianiem, a stopień ich zaciemnienia jest porównywalny do klasycznych okularów przeciwsłonecznych.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Decydując się na zakup okularów fotochromowych, warto wybrać jak najlepszej jakości szkła, ponieważ funkcjonowanie z nimi będzie znacznie wygodniejsze. Długi czas zaciemniania szkieł powoduje, że musimy mrużyć oczy przebywając na zewnątrz, z kolei długie rozjaśnianie szkieł często przyczynia się do tego, że pojawia się konieczność chwilowego zdjęcia okularów po wejściu do budynku. Żadna z tych sytuacji nie jest zbyt komfortowa, dlatego warto uniknąć ryzyka ich wystąpienia – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Kto może zdecydować się na okulary fotochromowe?

Przed zdecydowaniem się na zakup okularów fotochromowych warto skonsultować się z lekarzem okulistą oraz obowiązkowo udać się na badanie wzroku. Dzięki temu możliwy będzie prawidłowy dobór szkieł, a jest to niezwykle ważne, jeśli chodzi o nasze dalsze funkcjonowanie.

Okulary z soczewkami fotochromowymi często wybierane są przez osoby, które lubią wygodę i brak konieczności pamiętania o noszeniu ze sobą dwóch par okularów – zwłaszcza latem, kiedy słońce nie daje o sobie zapomnieć. Jest to rozwiązanie równie praktyczne jak okulary progresywne, dzięki którym jedna para soczewek służy zarówno do dali, jak i do bliży. 

Jakie są dostępne kolory fotochromów okularowych?

Soczewki fotochromowe dostępne są w kilku kolorach. Jednym z najczęściej wybieranych jest oczywiście barwa szara, jest ona bowiem najbardziej klasyczna i uniwersalna. Warto jednak rozważyć również opcję zakupu okularów fotochromowych ze szkłami brązowymi, niebieskimi, fioletowymi, różowymi, a nawet zielonymi oraz pomarańczowymi. 

Jaka jest alternatywa dla okularów fotochromowych?

Alternatyw dla okularów fotochromowych jest kilka i ich wybór jest kwestią indywidualną. Zależny jest bowiem przede wszystkim od tego, na czym zależy jego przyszłym użytkownikom. Można jednak zdecydować się m.in. na zakup okularów okularów przeciwsłonecznych, których szkła będą jednocześnie korekcyjne. Innym wariantem jest zakup szkieł kontaktowych, z którymi bez problemu mogą być używane klasyczne okulary chroniące przed słońcem. Warto wiedzieć, że w naszym optyku wszyscy Klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo, dzięki któremu podejmą najlepszą dla siebie decyzję.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.