Sprawdzamy, komu pasują okulary typu Aviator, a kto powinien ich unikać 30 września 2021

Okulary typu Aviator, zwane również pilotkami, to już od dawna jeden z najpopularniejszych kształtów okularów. Ich popularność zawdzięczamy firmie Ray Ban. Ten typ okularów na stałe wpisał się do kanonu mody. Noszą je największe gwiazdy, takie jak Tom Cruise, Megan Fox czy Angelina Jolie. Czy popularne pilotki pasują każdemu? Kto może je nosić, a kto powinien unikać tego kształtu. Zapraszamy do lektury.

Jak powstały słynne pilotki? 

Historia powstania okularów typu Aviator związana jest z rozwojem lotnictwa. Piloci zaczęli wzbijać się na coraz wyższe odległości. Czym wyżej się znajdowali, tym trudniej było im wykonywać swoją pracę, ponieważ doskwierały im takie dolegliwości, jak ból głowy, nudności, które były wywołane ekspozycją na silnie działające promieniowanie słoneczne. W rozwiązaniu problemów pomogła decyzja generała MacCready’ego, który zlecił firmie Bausch&Lomb wykonanie specjalnych okularów, tzw. pilotek, dla sił powietrznych USA. I w ten sposób zostały zaprojektowane okulary, które zapewniły pilotom ochronę przed odbiciem światła przy zachowaniu dobrej widoczności. Mimo że Aviatory na początku służy tylko pilotom, już od 1936 roku mógł je kupić każdy. W 1937 roku firma Bausch&Lomb oficjalnie zarejestrowała pilotki pod marką Ray-Ban. W latach 80. XX wieku pilotki zyskały na popularności dzięki filmowi ,,Top Gun” i grającego tak główną rolę Toma Cruise’a. 

Chcesz zmienić coś w swoim image? 

Odwiedź nasz salon optyczny i wybierz słynne pilotki z pomocą optyka 

Czym charakteryzują się okulary typu Aviator (pilotki)? 

Klasyczna wersja okularów przeciwsłonecznych Aviator posiadała cienką, złotą oprawkę oraz odbijające światło zielone soczewki. Dziś bez problemu kupimy ,,pilotki” w kolorze niebieskim, żółtym, brązowym itd, a także okulary pilotki lustrzanki. To, co najbardziej charakterystyczne dla pilotek, to ich przykuwający uwagę kształt, który przypomina kroplę wody zwężającą się ku dołowi. Okulary aviator mają cienką i delikatną oprawę, ale wielkość soczewek okularowych i ich kształt sprawia, że mogą one być dominującym dodatkiem naszej stylizacji. Ze względu na swój ponadczasowy design, mimo upływu czasu, okulary aviator są cały czas modne. Choć przez niektórych uważane są za oldschoolowe, nadal wielu ceni je za ponadczasową klasykę. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto dodać, że na rynku znajdziemy nie tylko okulary pilotki przeciwsłoneczne, ale również pilotki korekcyjne, które zostały stworzone z myślą o osobach z wadami wzroku. Jeszcze kilka lat temu korekcyjne szkła nie prezentowały się zbyt atrakcyjnie ze względu na ich grubość. Obecnie bez problemu znajdziemy takie okulary korekcyjne, których soczewki są modne i cienkie, a co ważne w niczym nie odbiegają od wyglądu okularów przeciwsłonecznych – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

Komu pasują okulary pilotki?

Niewątpliwą zaletą aviatorów jest to, że są na tyle twarzowe, że większość osób będzie dobrze wyglądać w tym kształcie. Pasują osobom w różnym wieku, o różnym typie urody. Z powodzeniem mogą je nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co więcej, wiele modeli jest sprzedawanych jako okulary unisex. Na rynku znajdziemy również okulary pilotki dziecięce. 

Często osoby o okrągłej twarzy martwią się, że w pilotkach nie będą wyglądać korzystnie, ponieważ podkreślą one jeszcze bardziej okrągły kształt twarzy. Jednak jest to mylne przekonanie. Dzięki nieregularnemu kształtowi okulary Aviator sprawiają, że twarz wydaje się bardziej kanciasta, a rysy nabierają ostrości. 

Jak dobrać okulary typu aviator? 

Najważniejsze przy wyborze okularów jest to, aby mieć pewność, że w danym modelu będziemy się czuć komfortowo. Wybierając okulary, koniecznie zwróćmy uwagę na szerokość oprawek oraz szerokość zausznika. Istotnym aspektem przy wyborze aviatorów jest również kolor soczewek okularowych oraz samych oprawek, który warto dostosować do typu naszej urody. 

Do jakich stylizacji najlepiej pasują okulary aviator? 

Okulary aviator nie tylko pasują do niemal każdego kształtu twarzy, ale również świetnie harmonizują się z różnymi stylizacjami – zarówno tymi codziennymi, casualowymi, sportowymi, jak i bardziej eleganckimi. Kobiety lubią je nosić w zestawieniu z lekkimi, zwiewnymi sukienkami. Mężczyźni natomiast mogą je połączyć ze zwykłym T-shirtem lub elegancką koszulą – w obu wersjach będą się dobrze prezentować. 

Gdzie kupić okulary pilotki? 

Niezależnie od tego, czy kupujemy okulary aviator przeciwsłoneczne czy korekcyjne ich wybór nie powinien być przypadkowy. Jedynie wtedy będziemy mieć gwarancję, że wybierzemy odpowiedni dla siebie model. W tym celu warto wybrać się do dobrego optyka. Jeśli potrzebujemy okulary korekcyjne typu aviator, wcześniej optyk lub optometrysta przeprowadzi nam badanie wzroku i na tej podstawie dobierze odpowiednie szkła. 

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.