Cienkie szkła o dużej mocy – czy to w ogóle możliwe? 12 października 2021

Okularnicy z dużą wadą wzroku, zarówno krótkowzrocznością, jak i nadwzrocznością, często skazywani byli na okulary z grubymi szkłami. Nie tylko wyglądały one nieestetycznie, ale również mocno zawężały wybór oprawek. Technologie wciąż się jednak rozwijają i dziś mamy znacznie więcej możliwości w kwestii doboru szkieł okularowych. Ale czy możemy mieć cienkie szkła o dużej mocy? Sprawdź to w naszym artykule, zapraszamy!

Od czego uzależniona jest grubość szkieł w okularach?

Za grubość naszych szkieł w okularach korekcyjnych i progresywnych odpowiada przede wszystkim nasza wada wzroku. Czynnikami dodatkowymi jest rodzaj oprawy, jaką wybierzemy raz rodzaj soczewki okularowej, jej parametry, producent etc. Dobrze jest wiedzieć, jak wyglądają szkła dla różnych wad:

  • soczewki dla krótkowidzów, czyli przy wadach z minusem są wklęsłe (ich grubość jest największa na krawędziach),
  • soczewki okularowe dla dalekowidzów (wady z plusem) mają kształt wypukły (a najgrubsze są na środku szkieł).

Zasada jest taka, że im wyższa wada (większa wartość w plusach i minusach), tym szkła muszą być grubsze. A to jeszcze do niedawna oznaczało, że osoby z wadami powyżej -5.00/ +5.00 dioptrii nosiły już dość grube szkła i nie mogły wybierać cienki oprawek drucianych.

Co to jest indeks soczewek okularowych?

Indeks w szkłach okularowych to nic innego jak współczynnik załamania światła materiału. Inaczej mówiąc, prędkość fali występująca na granicy dwóch ośrodków – granicy materiału soczewek i powietrza. Co to jednak oznacza dla nas? W praktyce im soczewka okularowa ma im wyższy indeks, tym jest cieńsza i lżejsza. To z kolei determinuje wygląd całych okularów oraz wpływa na ich komfort noszenia. 

Masz dużą wadę wzroku i boisz się, że szkła będą nieestetycznie grube?

Skorzystaj z naszej pomocy i ciesz się cienkimi szkłami. Odwiedź nasz salon optyczny

Jaki indeks soczewek wybrać?

Dobór indeksu w soczewkach okularowych najlepiej jest skonsultować z optykiem podczas doboru oprawek. Będzie on uzależniony od tego, jakie okulary kupujemy (korekcyjne, do komputeradla kierowcówdzieci), a także, na jakiej marki i modele opraw się zdecydujemy. Im cieńsze, delikatniejsze oprawki będziemy chcieli, tym wyższy indeks soczewek musi być w nich zamontowany. Inaczej okulary stałyby się zbyt ciężkie wizualne, a oprawka nie trzymałaby szkła i w skrajnych przypadkach mogłoby dojść nawet do jego wypadnięcia. Zdecydowanie więcej możliwości doboru indeksu szkieł mamy sięgając po oprawki grubsze, z tworzyw sztucznych niż wybierając delikatne, metalowe lub bez którejś z krawędzi.

Czy zawsze warto brać najwyższy możliwy indeks szkieł okularowych?

Nie ma takiej konieczności, by zawsze decydować się na najwyższy możliwy indeks szkieł okularowych. Przede wszystkim nie ma to większego znaczenia dla niskich wad wzroku, ponieważ różnica w grubości czy wadze soczewek jest wtedy minimalna. Nie powinni zwracać na ten aspekt uwagi wszyscy mający wadę poniżej -2.00/+2.00 Jednak im wyższa wada, tym te różnice będą coraz bardziej znaczące.

Niestety im wyższy indeks szkieł okularowych, tym bardziej rośnie ich cena. Branie możliwie największego z założenia nie ma sensu. Zawsze musimy wypośrodkować nasze potrzeby i dostępne możliwości. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli podamy im nasze oczekiwania, najczęściej podejmowane aktywności, noszone oprawki, na pewno dobiorą nam odpowiednie rozwiązanie.

Jak bardzo różnią się grubością soczewki o różnych mocach?

Różnice grubości soczewek w zależności od ich mocy mogą być bardzo znaczące. Są uzależnione również od metody produkcji, a więc i ich producenta. Dlatego w przypadku większej wady warto skorzystać z usług dobrych salonów optycznych, które zaoferują nam duży wybór różnego rodzaju soczewek okularowych. U optyka można również zobaczyć próbki i katalogi, w których przedstawiona jest dokładna specyfikacja techniczna każdej soczewki.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Technika produkcji soczewek ciągle się rozwija, co oznacza, że w sprawdzonych salonach optycznych jesteśmy w stanie dostać szkła o wyższych indeksach i cieszyć się cieńszymi i lżejszymi okularami. Po badaniu wzroku optyk dopasuje soczewkę do wady i wybranej oprawy okularowej. Dzięki temu każda osoba z wadą wzroku nie tylko zyskuje większy wybór opraw, ale również co ważniejsze, poprawia swój komfort użytkowania okularów – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jakie okulary przy dużej wadze wzroku? Podsumowanie 

Okulary dla dużych wad wzroku muszą uwzględniać grubość szkieł. Może się okazać, że nawet, jeśli zdecydujemy się na soczewki z wysokim indeksem, konieczne będzie wybranie oprawek o nieco grubszych krawędziach. Nasza wada wzroku nie wpływa jednak na to, jaki kształt czy kolor okularów wybierzemy. Możemy kierować się kształtem naszej twarzy i upodobaniami.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.