Okulary zerówki – czy faktycznie chronią wzrok, czy są szkodliwe, gdzie kupić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 17 września 2021

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy chodzenie w okularach było kompromitujące i wiązało się z żartami ze strony rówieśników. Na szczęście teraz jest zupełnie inaczej – obecnie okulary są nie tylko narzędziem do korekcji wady wzroku, ale i obowiązkowym elementem wielu stylizacji. Dobrze zaprojektowane modele, dobrane do kształtu twarzy i typu urody, często traktowane są na równi z biżuterią. Nic więc dziwnego, że dziś okulary noszą nawet osoby, które nie borykają się z żadnymi wadami wzroku. Przeczytaj wpis na naszym blogu i dowiedz się, czy poza walorem estetycznym okulary ,,zerówki” dają coś jeszcze. Czy faktycznie chronią wzrok?

Czym są okulary ,,zerówki”?

Okulary ,,zerówki” składają się z oprawek oraz szkieł niekorekcyjnych i to właśnie od nich wzięła się nazwa okularów. Mimo że nie korygują żadnej wady wzroku, wcale nie są takie bezużyteczne jakby się mogło wydawać. Oczywiście pod warunkiem, że zakupimy je w salonie optycznym, a nie na bazarze lub supermarkecie i zostaną wyposażone w odpowiednie powłoki uszlachetniające. 

Dla kogo okulary ,,zerówki”?

Zakup ,,zerówek” powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które nie mają wady wzroku, ale spędzają dużo czasu przed komputerem lub telewizorem, a także innymi urządzeniami posiadającymi ekran, np. tabletem czy smartfonem. Okulary zerówki będą także dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku szkolnym. 

Światło niebieskie emitowane w nadmiarze przez różnego rodzaju monitory i ekrany negatywnie wpływa na wzrok i może powodować:

  • bóle głowy;
  • szczypanie i zaczerwienienie oczu;
  • kłopoty z koncentracją;
  • zmęczenie. 

Jakie powinny być okulary ,,zerówki” do komputera? 

Aby okulary ,,zerówki’ chroniły oczy przed komputerem, szkła powinny zostać wyposażone w specjalną powłokę Blue Control, która neutralizuje niebieskie światło emitowane przez ekran komputera, laptopa, tableta, a także sztuczne oświetlenie. Dodatkowo, podobnie zresztą jak powłoka antyrefleksyjna, poprawia przejrzystość widzenia przez soczewkę, zmniejsza efekt olśnienia i zwiększa kontrast. Powłoka Blue Control ma delikatny niebieski odblask, ale nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu okularów. 

Nie masz wady wzroku, ale mimo to chcesz zadbać o swój wzrok?

Odwiedź nasz salon optyczny i wybierz okulary ,,zerówki” do komputera

Okulary ,,zerówki” z antyrefleksem

Soczewki z powłoką chroniącą przed światłem niebieskim (Blue Control) są często mylone z powłoką antyrefleksyjną, bo łączy je kilka cech wspólnych. Powłoka antyrefleksyjna poprawia odwzorowanie barw i kontrast widzenia, a także chroni soczewkę przed zarysowaniem. Dzięki tej powłoce w znacznym stopniu zredukowane zostają wszelkie odblaski, ale już nie światło niebieskie. Dopiero jeśli dodamy do tego powłokę ,,Blue Control”, zabezpieczymy nasz wzrok przed światłem niebieskim. 

Zalety korzystania z ,,zerówek” przed komputerem

,,Zerówki” do komputera wyposażone w odpowiednie filtry posiadają wiele zalet, z których najważniejsze to:

  • lepszy kontrast widzenia;
  • brak odblasków;
  • brak problemów ze skupieniem;
  • ochrona przed zmęczeniem i bólem głowy;
  • ochrona przed zaczerwienieniem i suchością oka. 
Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto wspomnieć, że okulary wyposażone w dodatkowe powłoki uszlachetniające mogą nam się przydać nie tylko do pracy przed komputerem, ale również na co dzień, np. do jazdy samochodem – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czy ,,zerówki” nadają się dla kierowców? 

Idealna jakość widzenia jest równie ważna w trakcie prowadzenia pojazdu. Chodzi tutaj o wszystkie niekontrolowane cienie i refleksy, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość widzenia. Aby poprawić swój komfort jazdy, warto więc wyposażyć się w parę okularów dla kierowców wzbogaconą o odpowiednie powłoki uszlachetniające, przede wszystkim w powłokę antyrefleksyjną, dzięki której unikniemy odbijania mijanych po drodze lamp i efektów świetlnych powstających przy obiciu się światła od gładkich, wypolerowanych powierzchni. 

Przeczytaj nasz wpis: Okulary dla kierowców – jak je prawidłowo dobrać?

Czy noszenie ,,zerówek” na co dzień jest bezpieczne dla naszych oczu? 

Nie ulega wątpliwości, że osoby spędzające dużo czasu przed komputerem koniecznie powinny zaopatrzyć się w zerówki. Pojawia się jednak pytanie, czy noszenie ich na co dzień jest bezpieczne dla naszego wzroku? Odpowiedź brzmi: TAK. ,,Zerówki” można nosić na co dzień, trzeba tylko pamiętać, by szkła okularowe były zawsze czyste, bez żadnych plam i zadrapań. 

Gdzie kupić okulary ,,zerówki”?

W sieci jest pełno ,,zerówek”, które kuszą atrakcyjnymi cenami. Niska cena okularów zdradza jednak, że nie są to okulary ,,zerówki” z antyrefleksem lub inną powłoką uszlachetniającą. Nie warto ryzykować zdrowia dla ceny okularów. Po dobre ,,zerówki” najlepiej udać się do salonu optycznego i tam z pomocą optyka wybrać odpowiedni model dla siebie. 

Ile kosztują okulary ,,zerówki”?

Cena ,,zerówek” uzależniona jest m.in. od tego, w jakie powłoki uszlachetniające wyposażyliśmy swoje szkła, a także od samej konstrukcji okularów.

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.