Czy warto zamawiać okulary przez internet? Za i przeciw 21 grudnia 2020

Zakupy online cieszą się coraz większą popularnością. W sieci można kupić praktycznie wszystko – jedzenie, kosmetyki, ubrania, środki czystości. Sprzedaż przez internet nie ominęła także świata optyki. W sklepach internetowych można znaleźć wiele opraw okularowych w różnych kształtach i kolorach. Dziś postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy warto zamawiać okulary przez internet. Przedstawiamy wszystkie za i przeciw takiej formy zakupów.

Czy zakup okularów przez internet to dobry pomysł?

Internet to przede wszystkim szeroki asortyment produktów i często też niższe ceny. Koszt okularów w niektórych sklepach internetowych może być nawet kilkukrotnie niższy niż w salonie optycznym. Z czego wynika rozbieżność w cenie? Przede wszystkim optyk działający stacjonarnie co miesiąc uiszcza opłaty za utrzymanie lokalu, do tego dochodzą koszty utrzymania pracowników oraz sprzętu optycznego. Wszystko to może przekładać się na wyższą cenę okularów w stosunku do zakupu ich przez internet. Niezaprzeczalną zaletą zakupu okularów online jest również możliwość ich zamówienia bez konieczności wychodzenia z domu, co przekłada się na oszczędność czasu. To by jednak było na tyle zalet zakupu okularów w sieci. 

Dlaczego nie kupować okularów przez internet?

Okulary korekcyjne, podobnie jak te progresywne lepiej zakupić osobiście w salonie optycznym. Poniżej przedstawiamy argumenty przemawiające za taką formą zakupów:

#1 Źle dobrane parametry okularów przez internet 

Okulary to wybór medyczny. Jako że jest robiony na zamówienie, nie podlega zwrotom. W przypadku ich zakupu przez internet, gdy coś nam nie pasuje, zostaniemy ze źle dobranym produktem i niepotrzebnie wydanymi pieniędzmi. Trzeba również dodać, że wybór okularów zawsze powinien zostać poprzedzony badaniem wzrokuDobre salony optycznie, takie jak EuroOptyka w Krakowie, proponują swoim klientom pełne badanie wzroku i na tej podstawie optyk lub optometrysta dobiera odpowiednie okulary. Pamiętajmy o tym, że okulary to bardzo spersonalizowany produkt, który ma istotny wpływ na zdrowie naszych oczu. Nie ma uniwersalnych okularów, które by pasowały większości osób z wadą wzroku. Nieodpowiednio dobrane parametry mogą powodować niewyraźne widzenie, zniekształcenie obrazu, bóle i zawroty głowy. 

Szukasz miejsca, gdzie wykonasz badanie wzroku i dobierzesz nowe okulary?

Zapraszamy do naszego salonu optycznego

#2 Nieodpowiednio dopasowany kształt okularów do twarzy

Często słyszy się o dopasowaniu okularów korekcyjnych do kształtu twarzy. Czy naprawdę jest to takie ważne? Oczywiście, że tak. Okulary nie tylko służą do korekcji wady wzroku, ale są również istotnym elementem naszego wizerunku, dlatego warto zadbać, by były idealnie dobrane do kształtu twarzy i typu urody. W salonie optycznym mamy możliwość przymierzenia okularów przed zakupem oraz skonsultowania swojego wyboru ze specjalistą w tym zakresie. Istotne jest to, że każda para oprawek, mimo podobnego rozmiaru, może inaczej leżeć na naszej twarzy. Dokonując wyboru opraw przez internet, zamawiamy je w ,,ciemno”, co może skutkować ich nieodpowiednim dopasowaniem do kształtu twarzy. 

#3 Brak gwarancji na okulary zamawiane online 

Nie zapominajmy także o gwarancji na okulary oraz możliwość ich serwisowania. W sklepach online jest to wręcz niemożliwe. Sprzedawca nas nie widzi, więc w jaki sposób miałby zagiąć zauszniki tak, by okulary nie spadały nam z nosa? Ponadto wiele salonów optycznych udziela gwarancji na wymianę elementów oprawy lub nawet naprawę okularów. Jeśli nawet taka czynności jest oferowana online, to w salonie optycznym zajmie chwilę, a w sieci przeciąganie się na co najmniej kilka dni, a my zostaniemy przez ten czas bez okularów.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto także pamiętać o tym, że żaden optyk nie obejmie gwarancją nowej oprawy okularowej zakupionej w innym miejscu, nawet jeśli szkła zostały zamówione u niego. W przypadku szkieł zakupionych w salonie optycznym gwarancja obejmie wyłącznie soczewki okularowe – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

#4 Nie zawsze cena idzie w parze z jakością wykonania okularów

Kupując okulary w salonie optycznym, będziemy mieć pewność co do jakości szkieł, które się w nich znajdą. Dodatkowe filtry zapewnią nie tylko ostrość widzenia, ale również odpowiednią ochronę oczu, na przykład przy pracy przed komputerem. Zamawiając okulary jako gotowy produkt, często nie wiemy dokładnie, z jakich materiałów korzysta dany producent. Nie mamy także pewności, czy oprawa posiada wszystkie niezbędne atesty. W salonie optycznym jeszcze przed zakupem okularów możemy uzyskać wszelkich informacji o producencie zarówno opraw, jak i szkieł. 

Nie ulega wątpliwości, że dokonywanie zakupów przez internet posiada wiele zalet. Należą do nich m.in. oszczędność czasu, duży wybór produktów, możliwość dostarczenia produktu bezpośrednio pod wskazany adres. Mimo że okulary można kupić online, nadal dominującą formą ich sprzedaży są salony optyczne. 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.