Jakie wybrać okulary do komputera i dlaczego warto je mieć? 7 stycznia 2021

Praca przy komputerze przez kilka godzin dziennie jest dla naszych oczu bardzo męcząca. Gdy spędzamy przed ekranem zbyt dużo czasu, zaczynamy odczuwać dyskomfort w postaci bólu głowy i oczu. Takie narażanie się na szkodliwe promieniowanie może mieć w perspektywie czasu niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego dziś podpowiadamy, jakie okulary wybrać do pracy przy komputerze. Zapraszamy do lektury.

Jak objawia się przemęczenie oczu pracą przed komputerem? 

Urządzenia cyfrowe, a więc komputery, tablety i smartfony stały się częścią naszego codziennego życia. Aż 95% spędza dwie lub więcej godzin dziennie przed ekranem telefonu lub komputera. Wydłużający się czas korzystania z urządzeń cyfrowych prowadzi do tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku, któremu towarzyszą takie objawy, jak:

  • bóle głowy; 
  • niewyraźne widzenie;
  • suchość oczu;
  • zaburzenie widzenia barw;
  • charakterystyczne plamki przed oczami;
  • podwójne widzenie.

Nasze oczy często przez kilka godzin patrzą w ekran komputera lub telefonu z bardzo bliskiej odległości. Ruch gałek ocznych i mięśni odpowiadających za akomodację sprawia, że oczy są cały czas napięte, co wiąże się z ogromnym wysiłkiem dla naszego narządu wzroku. 

Pracujesz przed monitorem komputera?

Umów się na badanie wzroku i dobór okularów do komputera 

Ratunek dla oczu – okulary do pracy przed komputerem 

W ramach ochrony oczu przed promieniowaniem komputera warto stosować specjalne okulary do komputeraJakie powinny być idealne okulary do pracy przed komputerem? Oto najważniejsze cechy: 

Powłoka antyrefleksyjna 

Jedną z pierwszych, niezwykle ważnych cech, jakie powinny spełniać okulary do komputera, jest powłoka antyrefleksyjna. Jej podstawowym zadaniem jest eliminowanie refleksów świetlnych odbijających się od ekranu przed dotarciem do oka. Okulary z antyrefleksem wzmacniają kontrast widzenia, co w efekcie daje większą przejrzystość odbieranego przez oczy obrazu. Powłoka antyrefleksyjna w zasadzie powinna być zamawiana do każdych szkieł, bez względu na warunki, z jakich korzysta się z okularów, ponieważ podnosi komfort widzenia. Okulary z powłoką antyrefleksyjną są obecnie na tyle popularne, że w wielu salonach optycznych stosuje się je jako standard w okularach korekcyjnych.

Powłoka Blue Control do pracy przed komputerem 

Coraz więcej okularów do komputera wyposażonych jest dodatkowo w powłokę Blue Control. Jest to specjalna powłoka chroniąca oko przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym. To właśnie ten rodzaj światła emitowany jest m.in. przez słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia, takie jak smartfony, tablety, monitory LED/LCD. Okulary z powłoką odbijającą światło niebieskie redukują jego negatywny wpływ na oczy. To, co charakterystyczne w przypadku okularów do komputera z powłoką Blue Control, to niebieska poświata, którą mogą widzieć osoby patrzące na nas z boku. Nie wpływa jednak ona w żaden sposób negatywnie na komfort widzenia, a wręcz przeciwnie – eliminuje uczucie przemęczania oczu. 

Powłoka antyelektrostatyczna

Powłoka antyelektrostatyczna, tzw. EMI, to jedna z najmłodszych powłok uszlachetniających soczewki okularowe. Chroni ona przed szkodliwym promieniowaniem gamma, emitowanym przez tradycyjne monitory CRT. Dodatkowo, dzięki powłoce EMI, soczewka okularowa nie elektryzuje się, co do minimum ogranicza przyciąganie kurzu. 

Relaksacyjne soczewki okularowe do komputera 

Jednym z problemów osób pracujących przed komputerem jest częste przenoszenie wzroku z monitorów na inne odległości, co w konsekwencji powoduje szybsze zmęczenie narządu wzroku. Rozwiązaniem tego problemu są okulary relaksacyjne, czyli okulary, w których montowane są korekcyjne soczewki okularowe ze wsparciem akomodacji. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Relaksacyjne okulary rekomendowane są nie tylko osobom, które na co dzień pracują przy komputerze, ale także tym, którzy przez wiele godzin koncentrują wzrok na niedużych odległościach – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Okulary biurowe, czyli tzw. półprogresywne

Jeszcze innym rozwiązaniem są tzw. okulary półprogresywneUmożliwiają one precyzyjne widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień potrzebują korekcyjnych okularów do czytania, a jednocześnie pracują przy komputerze. Łączą w sobie zalety dwóch par okularów. 

Okulary do pracy przed komputerem – czy tylko dla osób z wadą wzroku?

O prawidłową ochronę oczu w trakcie pracy przed komputerem powinny zadbać osoby nie tylko z wadą wzroku, ale również Ci ze zdrowym wzrokiem, którzy wykonują pracę biurową, a ich oczy narażone są na długotrwałe promieniowanie. W takim wypadku zaleca się kupić tzw. okulary ,,zerówki” do komputera.  

Przy wyborze okularów ochronnych do komputera najważniejsze jest ich indywidualne dopasowanie. Dobrze swoją rolę mogą spełniać jedynie okulary odpowiednio dobrane przez optyka/optometrystę, który wcześniej przeprowadzi badanie wzroku i na tej podstawie dobierze okulary. 

Więcej cennych informacji znajdziesz w artykule: Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze? Praktyczne porady

Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.