Antyrefleks – co to jest i dlaczego się go stosuje w okularach? 13 maja 2021

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że okulary z antyrefleksem potrzebne są tylko do pracy przy komputerze. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ okulary z powłoką antyrefleksyjną niezbędne są do widzenia w niemal każdych warunkach. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, co to jest powłoka antyrefleksyjna i dlaczego warto ją stosować w okularach korekcyjnych. Zapraszamy do lektury poradnika. 

Co to jest powłoka antyrefleksyjna? 

Powłoka antyrefleksyjna (AR) to obecnie standard budowy wielu szkieł okularowych. Jej głównym zadaniem jest eliminowanie uciążliwych dla oczu odblasków (refleksów). Powłoka antyrefleksyjna dla obserwatorów jest widoczna na pierwszy rzut oka – szkła pozbawione powłoki odbijają światło z otoczenia i miejscami wyglądają jak lustro, co uniemożliwia dokładne przyjrzenie się źrenicom. W okularach z antyrefleksem takie zjawisko nie występuje. Okulary z powłoką antyrefleksyjną są bardziej przejrzyste i nie rozpraszają użytkownika odbijaniem się przedmiotów w szkłach, co z kolei wpływa na ich estetykę. 

Jak sprawdzić, czy okulary mają powłoką antyrefleksyjną? 

Powłoki antyrefleksyjne różnią się między sobą barwą odbicia widzianą przez obserwatora z zewnątrz. W zależności od rodzaju antyrefleksu może to być zielonkawa poświata widoczna na soczewce pod pewnym kątem. Niekiedy pojawia się też odbicie zielonkawo-niebieskie. Barwa odbicia nie ma wpływu na jakość widzenia. 

Dlaczego stosuje się powłokę antyrefleksyjną w szkłach okularowych? 

Powłoka antyrefleksyjna jest niezbędna do prawidłowego widzenia w każdych warunkach. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona przed refleksami świetlnymi, które nie tylko pogarszają jakość widzenia, ale również przyczyniają się do szybszego zmęczenia wzroku. Ponieważ powłoka AR zapobiega odbijaniu się refleksów na powierzchni soczewek, zapewnia doskonałą jakość widzenia, dobrą przejrzystość, a także podnosi walory estetyczne okularów. Mimo że powłoka antyrefleksyjna wynaleziona została już około 40 lat temu, dopiero od niedawna stała się standardowym elementem wyposażenia większości okularów dostępnych w salonach optycznych. 

Szukasz okularów, które zapewnią Ci doskonały obraz widzenia bez uciążliwych refleksów?

Odwiedź nasz salon optyczny

Zalety okularów z powłoką antyrefleksyjną

Dobrej jakości powłoki antyrefleksyjne naniesione na soczewki okularowe nie tylko powodują polepszenie komfortu widzenia, ale mają również wiele innych zalet:

  • brak niepożądanych zjawisk fizycznych, takich jak ,,mroczki” i ,,duszki”;
  • brak refleksów;
  • więcej widocznych szczegółów;
  • brak odbić widocznych na szkłach okularowych;
  • poprawa trwałości szkieł (powłoka antyrefleksyjna dodatkowo je utwardza);
  • dodatkowa ochrona przed zarysowaniem szkieł;
  • gdy ktoś patrzy na osobę w okularach z antyrefleksem, widzi oczy, a nie wszystko to, co odbija się od szkieł
  • dodatkowa ochrona przed osadzaniem się kurzu na szkłach;
  • mniejsza podatność oczu na zmęczenie.
Author-Default

Zdaniem eksperta

Powłoka antyrefleksyjna może występować wraz z innymi powłokami, na przykład powłoką oleofobową, która ochrania szkła przed zabrudzeniem albo powłoką hydrofobową, która sprawia, że soczewki stają się mniej podatne na zaparowanie w deszczu lub w zimie po wejściu z zewnątrz do pomieszczenia – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Dla kogo okulary z antyrefleksem? 

Powłoka antyrefleksyjna w szczególności przypadnie do gustu osobom pracującym przed komputerem, ponieważ zapewnia lepszą ochronę wzroku i nie męczy tak oczu. Okulary z powłoką antyrefleksyjną polecane są również wszystkim tym, którzy przez długi czas przebywają lub pracują w sztucznym świetle. Także kierujący pojazdami powinni wyposażyć się w okulary dla kierowców z antyrefleksem. Dzięki takim okularom podróż samochodem będzie bezpieczniejsza, a oczy mniej zmęczone. Soczewki z antyrefleksem zapewniają lepsze postrzeganie kolorów i kontrastu oraz wyostrzają widzenie nocą. 

Gdzie kupić okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną?

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego widzenia, zapraszamy do salonów optycznych Eurooptyka. Znajdziesz nas w Krakowie, Bochni i Myślenicach. Podczas wizyty nasz doświadczony optyk przeprowadzi badanie wzroku, a następnie pomoże dobrać odpowiednie okulary z powłoką antyrefleksyjną, a także doradzi w kwestiach stylistycznych (dobierze okulary korekcyjne do kształtu twarzy). 

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.