Jak dobrać okulary męskie? Kompletny przewodnik 3 listopada 2020

Każdy typ twarzy posiada swój zespół cech charakterystycznych, który jest wspólny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Mimo to wybór odpowiednich okularów w obu tych przypadkach wygląda nieco inaczej – nieraz co innego pasuje mężczyznom z owalną twarzą, a co innego kobietom z tym samym kształtem. Dlatego dziś postanowiliśmy przedstawić kompletny przewodnik po męskich okularach. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać męskie okulary, by maksymalnie podkreślić dany typ urody i osobowość. Zachęcamy do lektury.

Jak prawidłowo dobrać męskie okulary? Najważniejsze zasady 

Dobieranie okularów korekcyjnych do kształtu twarzy nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Możesz oczywiście zdać się na modę lub własne upodobania, ale wtedy nie będziesz miał pewności, że dany model do Ciebie pasuje. Przy wyborze męskich okularów najlepiej więc kieruj się pewnymi zasadami. Odpowiednio dobrane oprawki mogą stać się Twoim znakiem rozpoznawczym na długie lata, co podkreśla ich ogromne znaczenie w kreowaniu wizerunku. 

Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym bez problemu dobierzesz odpowiednie okulary do swojej twarzy: 

Po pierwsze, proporcje i wielkość oprawek

Niezależnie od tego, czy wybierasz okulary korekcyjne, progresywne czy przeciwsłoneczne, przy ich zakupie w pierwszej kolejności musisz skupić się na proporcjach i wielkości oprawek.<stronf\g> Okulary powinny tworzyć spójną kompozycję z całą resztą. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. 

Po drugie, kolor okularów też ma znaczenie

Kolor oprawek jest raczej kwestią indywidualną, jednak warto wiedzieć, że i w tym przypadku można popełnić błędy. Kolor okularów najlepiej dobierz do koloru włosów lub oczu tak, aby nie było zbyt dużego kontrastu. Ciemniejsze kolory opraw i te w chłodnej tonacji dobrze będą wyglądać u panów z ciemniejszą karnacją i ciemnymi włosami, a jaśniejsze i ciepłe przy jasnej karnacji. 

Po trzecie, Twój komfort 

Najważniejszym kryterium przy wyborze męskich okularów powinien być przede wszystkim Twój komfort. Okulary muszą zagwarantować wygodę w codziennym użytkowaniu, zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku. 

Chcesz wybrać męskie okulary, które będą twarzowe i komfortowe w noszeniu?

Zapraszamy do naszego salonu optycznego EuroOptyka, gdzie służymy fachową pomocą 

Jak prawidłowo dopasować męskie okulary do kształtu twarzy? 

Wybierając kształt oprawek do męskich okularów, przede wszystkim pamiętaj o jednej ważnej zasady – oprawki do okularów powinny być dobierane na zasadzie kontrastu, a nie harmonii, jak miało to miejsce w przypadku koloru i wielkości oprawek. W największym skrócie chodzi o to, aby kształt okularów był przeciwieństwem kształtu twarzy. W czasie mierzenia okularów zwróć też uwagę na długość zauszników, które nie powinny być ani za długie, ani za krótkie. Najlepiej, gdy zauszniki przylegają do skóry na całej swojej długości. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Mężczyźni o długiej twarzy powinni wybierać wysokie modele oprawek, ponieważ niskie oprawki niepotrzebnie jeszcze bardziej wydłużą twarz. Podobnie jest z proporcjami poszczególnych partii twarzy. Osoby z dużym nosem nie powinny nosić małych oprawek, bo w ich otoczeniu nos będzie wydawał się jeszcze większy. Warto też zwrócić uwagę, by okulary korekcyjne nie sięgały powyżej linii brwi. Wyjątek stanowią okulary przeciwsłoneczne – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

Poniżej przegląd najpopularniejszych kształtów twarz wraz z przykładowymi modelami męskich oprawek, które do nich pasują. 

Męskie okulary do twarzy owalnej

Ze względu na regularne proporcje i łagodne linie do twarzy owalnej pasuje większość modeli okularów. Zdarza się jednak, że twarz owalna jest zbyt podłużna. W takim wypadku najważniejszą zasadą będzie dobranie takich oprawek, które nie są zbyt ,,niskie”. Jeśli masz twarz owalną, a zależy Ci, aby optycznie rozbudować żuchwę, wybierz okulary kwadratowe lub prostokątne. Okulary okrągłe, tzw. kultowe lenonki, to dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie harmonijne połączenia. 

Męskie okulary do twarzy prostokątnej

Twarz prostokątna charakteryzuje się niskim, szerokim czołem oraz kwadratową linią włosów. Przy tego typu rysach odpowiednio dobrane oprawki powinny zakryć środkową część twarzy, dzięki czemu nie będzie ona wyglądać na zbyt długą. Jeśli masz prostokątną twarz, możesz też postawić na modele z szerokimi zausznikami, które poszerzą optycznie buzię. Do twarzy prostokątnej z reguły pasują oprawki okrągłe, owalne, aviator. Raczej unikaj opraw kwadratowych i prostokątnych. 

Męskie okulary do twarzy kwadratowej

To kształt twarzy o zbliżonej długości i szerokości. Szczęka jest szeroka, podobnie czoło. Twarz kwadratowa charakteryzuje się ostrymi rysami, które należy złagodzić, dlatego przy tym typie urody dobrze spiszą się lekko zaokrąglone okulary. 

Męskie okulary do twarzy okrągłej 

Jeśli masz twarz okrągłą, wybierz takie okulary, które ją optycznie wyszczuplą i wydłużą. Mogą to być oprawki kanciaste i prostokątne. Kanciaste kształty znakomicie przełamią opływowe linie twarzy i sprawią, że stanie się ona bardziej wyrazista. 

Męskie okulary do twarzy trójkątnej 

Ten typ twarzy cechuje się wysokim czołem i szeroką żuchwą. Podbródek jest nieco szpiczasty. Twarz trójkątna najlepiej będzie wyglądać z oprawkami z zaokrągloną dolną krawędzią. Raczej unikaj okularów szerokich i kanciastych. 

Zasady dotyczące doboru męskich okularów to tylko nasze sugestie. Ostateczny wybór i tak będzie zależał od tego, co tak naprawdę będzie spełniać wymagania użytkowania pod kątem wyglądu i ceny. Oprawki muszą bowiem maksymalnie wpisywać się w Twój gust. W salonie optycznym EuroOptyka mamy szeroki wybór różnego rodzaju markowych oprawek. Zapraszamy na badanie wzroku i dobieranie okularów to jednego z naszych salonów optycznych w Krakowie, Bochni lub Myślenicach. 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.