Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze? Praktyczne porady 16 sierpnia 2020

Sposób spędzania czasu wolnego i pracy zmienia się tak szybko, że nie wyobrażamy sobie już odcięcia się od elektroniki, czy porzucenia komputera i smartfonów. Wiele osób spędza przed monitorami nawet 10 godzin dziennie. Brak przerw oraz niedostateczne dbanie o wzrok przyczynia się do częstych bólów głowy i rozdrażnienia, a nawet do problemów z koncentracją i snem.

Warto wprowadzić w życie kilka nowych nawyków, które opóźnią starzenie się naszego wzroku i wyeliminują przykre dolegliwości. Poniżej zgromadziliśmy kilka pomocnych porad i nowoczesnych rozwiązań. Zapraszamy do czytania!

Ochrona oczu przed komputerem zasada 1: Dopasuj stanowisko pracy

Wbrew pozorom to właśnie jedna z najważniejszych wskazówek. Odpowiednio dopasowane stanowisko pracy może odciążyć nasz wzrok, a także sprawić, że w ciągu dnia będziemy przebywać w lepszej pozycji. Wszystko przełoży się na lepiej wypoczęte ciało i mniejsze problemy z kręgosłupem w przyszłości. Najłatwiej wymusić odpowiednią posturę przez właściwe ułożenie monitora. Ekran powinien być oddalony od naszej twarzy o ok. 60 cm oraz nieznacznie pochylony. Taka pozycja zmniejsza napięcie karku i pozwala objąć wzrokiem cały ekran, bez konieczności poruszania głową.

Ochrona oczu przed komputerem zasada 2: Zadbaj o oświetlenie i odpowiednie tło pracy

Do pracy przy komputerze zalecane jest, aby nie łączyć światła naturalnego ze sztucznym. Jeśli istnieje konieczność doświetlenia stanowiska pracy, to najlepiej użyć rozproszonego źródła światła. Ponadto brak bezpośrednio świecącej lampki pozwoli uniknąć odblasków i odbić, które mogą znacznie utrudniać pracę i męczyć nasz wzrok. Warto także sprawdzić materiał, z jakiego zrobione jest biurko. Najlepszy dla naszych oczu jest matowy materiał w neutralnym odcieniu, podobnie z tłem za biurkiem.

Najlepsze okulary do pracy przed komputerem.

 

Ochrona oczu przed komputerem zasada 3: Zadbaj o zdrową dietę i odpowiednie nawilżenie oczu

Ciągłe patrzenie w monitor i klimatyzacja mogą nadmiernie wysuszać skórę i oczy. Zaleca się, aby pracownicy biurowi dbali o zrównoważoną dietę i korzystali z kropli nawilżających, jeśli tylko zaczynają odczuwać dyskomfort lub swędzenie oczu. Można też pomyśleć nad wzbogaceniem swojego stanowiska pracy w kilka roślin i nawilżacz powietrza, dzięki czemu mikroklimat zmieni się na bardziej przyjazny.

Warto pamiętać o regularnych przerwach w pracy. Najlepiej odejść od stanowiska i na 5 minut zmienić otoczenie. Dobrym pomysłem jest krótki spacer na tarasie, balkonie albo przed biurem. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na przerwy, to postarajmy się co jakiś czas popatrzeć w innym kierunku, na przykład na zielony widok za oknem.

Odczuwasz zmęczenie podczas pracy przy komputerze?

Dobierzemy okulary, które pomogą uporać się z problemem!

Ochrona oczu przed komputerem zasada 4: Unikaj nadmiernego zmęczenia wzroku

Zmorą pracowników biurowych jest tak zwany syndrom widzenia komputerowego (CVS), który został zdefiniowany w 1994 roku. Jeśli odczuwamy większość charakterystycznych dla niego objawów i w dodatku wiele czasu spędzamy przed komputerem, to z dużym prawdopodobieństwem źródłem naszych problemów są złe warunki pracy. Objawami CVS są:

  • nawracające bóle głowy;
  • niewyraźne widzenie;
  • zmęczenie oczu i ich suchość;
  • ból szyi i barków;
  • częste podrażnienie oczu;
  • zapalenie spojówek;
  • zespół suchego oka.
Author-Default

Zdaniem eksperta

Sposobem radzenia sobie z powyższą dolegliwością jest pilnowanie odpowiednich warunków pracy. Można też wspomóc się okularami do komputera z filtrem i odpowiednio dobranymi okularami korekcyjnymi, o ile mamy zidentyfikowaną wadę wzroku – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Aby sprawdzić wzrok, warto wybrać się do dobrego salonu optycznego w Krakowie, gdzie dokładnie zbada nas optometrysta. Specjaliści wyjaśnią, jakie jest źródło naszych problemów, a razie potrzeby dobiorą odpowiednie okulary. Dobrym pomysłem może być wybranie szkieł z filtrem, na przykład Hoya Blue Control, które niwelują szkodliwe skutki niebieskiego światła z monitorów.

Okulary do komputera – czy każdy powinien je mieć?

Okulary są zazwyczaj kupowane przez osoby z wadą wzroku. Bywa i tak, że poleca się je również osobom bez dysfunkcji, aby poprawić ich komfort życia. Świetnym przykładem będą tutaj okulary antyrefleksyjne, które niwelują odbicia, a także okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, idealne dla fanów wycieczek. Z kolei okulary progresywne pomogą osobom, które często spoglądają na skrajnie różne odległości lub ich problemy ze wzrokiem pogarszają się z wiekiem.

Okulary z filtrem sprawiają, że niebieskie światło nie przenika do naszych oczu. Dzięki temu unikniemy nadmiernego przesuszenia, a także charakterystycznego zmęczenia wzroku. Jeśli nie przepadamy za okularami, to postawmy na soczewki kontaktowe. Są wygodne w użytkowaniu, a także niezauważalne dla otoczenia. Co więcej, nowoczesne soczewki nie przeszkadzają podczas noszenia i rzadko zdarza się, żeby podrażniały. To też świetny wybór dla osób, które z biura pędzą prosto na siłownię.

Przeczytaj nasz artykuł na temat: Dlaczego warto mieć okulary zapasowe? 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.