Wybieramy okulary przeciwsłoneczne na lato 2022 roku – najciekawsze trendy sezonu! 26 lipca 2022

Lato już do nas zawitało, dlatego jeśli jeszcze nie kupiłeś okularów przeciwsłonecznych na sezon 2022 roku – najwyższy czas, by to zrobić! W naszym dzisiejszym poradniku przedstawiamy podpowiedzi, na co zwracać uwagę podczas wyboru idealnych okularów, a także jakie modele najlepiej sprawdzą się u kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Zapoznaj się z naszym tekstem i podejmij najlepszą decyzję! 

Wybór idealnych okularów przeciwsłonecznych na lato 2022 – na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Okulary przeciwsłoneczne są niezbędnym dodatkiem w słoneczne dni – wbrew pozorom nie tylko te letnie, ale również zimowe. Promieniowanie UV, które emitowane jest przez słońce, może w niekorzystny sposób wpływać na nasze oczy. Co więcej, rezygnując z używania okularów przeciwsłonecznych, narażamy się na powstanie licznych zmarszczek. Mrużąc oczy, pojawiają się one bowiem nie tylko wokół oczodołów, ale również przy ustach, nosie, a niekiedy nawet na czole.

Wybierając idealne okulary przeciwsłoneczne na lato 2022, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wielkość, kształt oprawek, a także rodzaj soczewek, w jaki są wyposażone. Niekiedy bowiem okulary na słońce mogą być jednocześnie okularami korekcyjnymi – jedynie z ciemnymi szkłami. 

Okulary przeciwsłoneczne damskie – jakie modele sprawdzą się latem 2022 roku?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli damskich okularów przeciwsłonecznych. Każda kobieta może więc wybrać oprawki w kształcie i rozmiarze, który idealnie dopasuje się do jej twarzy. 

„Kocie” okulary przeciwsłoneczne

Jednymi z popularniejszych oprawek do okularów przeciwsłonecznych są tzw. oprawki kocie. Ich kształt, jak sama nazwa wskazuje, przypomina oczy kota – górne, zewnętrzne rogi oprawek skierowane są delikatnie po skosie w górę. Okulary takie były modne już w połowie XX wieku i jak widać – moda na nie trwa po dziś dzień. 

Okulary przeciwsłoneczne z kocimi oprawkami najlepiej sprawdzą się u kobiet, które są posiadaczkami twarzy owalnej lub okrągłej. Co więcej, można w tym przypadku bez wahania zdecydować się na wybór szkieł z korekcją. Ważne jednak jest to, by wcześniej wykonać profesjonalne badanie wzroku, podczas którego możliwe będzie stwierdzenie, jaka jest dokładna wada wzroku i jakimi soczewkami należy ją korygować.

Okulary przeciwsłoneczne z oprawkami w nieregularnych kształtach

Nieregularne kształty oprawek okularów przeciwsłonecznych przeznaczone są dla kobiet odważnych, które nie boją się nietypowych rozwiązań. Są one ciekawą opcją, która idealnie dopasuje się do letnich i wakacyjnych stylizacji.

Okulary przeciwsłoneczne o nieregularnych kształtach często przyjmują kształt trapezu z węższą dolną krawędzią, jednak zdarzają się też inne, nieco bardziej szalone oprawki. To, na jakie się zdecyduje dana osoba, jest jej indywidualną decyzją – dopasowaną do własnych preferencji i potrzeb.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Wybór okularów przeciwsłonecznych w odpowiednim kształcie, pasującym do danej osoby, jest niezwykle ważny. Jednak bardziej istotne są szkła danych okularów i to, w jakie filtry są one wyposażone. Kupując okulary na słońce, należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na tę kwestię, bowiem w przeciwnym razie może się okazać, że okulary są eleganckie i dobrze dopasowane do twarzy, jednak mało funkcjonalne – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Męskie okulary przeciwsłoneczne – najciekawsze modele 2022 roku

Męskie okulary przeciwsłoneczne, podobnie jak i damskie, występują w wielu różnych kształtach. Dzięki temu można dopasować je bezpośrednio do twarzy danej osoby, przez co szansa, że będzie ona zadowolona z zakupu, jest znacznie większa. 

Męskie okulary przeciwsłoneczne „aviatorki”

Okulary przeciwsłoneczne aviatorki to jeden z najpopularniejszych modeli okularów. Sprawdzają się one u mężczyzn, ale nie tylko – często decydują się na nie również kobiety. 

„Pilotki”, jak często nazywane są okulary aviatorki, swoją nazwę i sławę zawdzięczają głównie pilotom US Army Air Corps, którzy na przełomie lat 30. i 40. XX wieku zaczęli wykorzystywać je podczas swoich lotów. Umożliwiały one wyraźniejsze widzenie przede wszystkim dzięki skutecznej ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

Okulary przeciwsłoneczne z kwadratowymi oprawkami

Kwadratowe oprawki do okularów przeciwsłonecznych to kolejny, często wybierany wariant przez mężczyzn. Taki kształt opraw sprawdza się również w przypadku okularów dla kierowców czy okularów do komputera

Dzięki temu, że są one dość uniwersalne, nie ma obaw, że nie będą pasowały do męskiej twarzy. Stanowią idealny wybór dla osób, które nie są pewne, czy inny, odważniejszy kształt oprawek będzie do nich pasował. 

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jaki kształt wybrać dla malucha?

Kupując okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, podstawą jest to, by soczewki były odpowiednio dobrane do młodego oka. Jest to podobna sytuacja, jak podczas wybierania korekcyjnych okularów dla dzieciAby wzrok malucha nie był zbytnio nadwyrężony, szkła muszą posiadać właściwe filtry, które go odciążą. Z kolei kształt oprawek okularów przeciwsłonecznych dla dziecka powinien być dopasowany do jego preferencji, jednak z zachowaniem odpowiedniej wielkości – po to, by ich użytkowanie było wygodne, a nie problematyczne. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak prawidłowo dobrać okulary dla dziecka, zapoznaj się z artykułem znajdującym się na blogu eurooptyka.pl

Nie wiesz, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla siebie na lato 2022 roku?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś o pomoc nasz profesjonalny zespół!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.