Czym jest joga oczu i dlaczego nie zastąpi leczenia okularami korekcyjnymi? 27 czerwca 2022

Joga oczu to dla wielu osób nowość, o której słyszy po raz pierwszy w życiu. To praktyka, której celem jest wsparcie naszego wzroku w codziennym funkcjonowaniu – dzięki wykonywaniu kilku rozluźniających ćwiczeń. Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej na temat jogi oczu – zapoznaj się z naszym artykułem! Wyjaśniamy w nim, jak wyglądają poszczególne ćwiczenia, a także tłumaczymy, dlaczego joga oczu nie zastąpi okularów korekcyjnych!

Czym jest joga oczu?

Z roku na rok świadomość potrzeby dbania o siebie i swoje ciało wzrasta wśród całego społeczeństwa. Jest to dobry znak, ponieważ zdrowie to najważniejsze, co mamy. Warto o nie dbać i starać się utrzymywać je w jak najlepszej kondycji. Jedną z coraz popularniejszych praktyk, służących poprawie nie tylko wyglądu, ale też ogólnego samopoczucia, jest joga. Polega ona na wykonywaniu szeregu figur i ćwiczeń, zazwyczaj w spokojnym, miarodajnym tempie, które angażują różne partie ciała. 

Od pewnego czasu można mówić również o jodze oczu. Analogicznie do tradycyjnej jogi, jest to praktyka, pozwalająca na wykonywanie ćwiczeń oczu. Ich celem jest relaksacja mięśni odpowiedzialnych za pracę gałki ocznej, co z kolei ma prowadzić do bardziej komfortowego patrzenia i wyraźnego widzenia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, kiedy należy udać się z dzieckiem na badanie wzroku? Po tych objawach poznasz, że Twoje dziecko może mieć wadę wzroku! Zapoznaj się z artykułem, znajdującym się na blogu eurooptyka.pl!

Jakie efekty daje joga oczu wykonywana regularnie?

Joga oczu jest praktyką, która pomaga przede wszystkim w relaksacji wzroku – np. po całym dniu pracy, zwłaszcza przy komputerze. Światło emitowane przez wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne ma działanie destrukcyjne dla oczu. Stają się one suche i niekiedy zmęczone do tego stopnia, że wieczorem niemożliwe jest dokładne widzenie. 

Joga oczu wykonywana regularnie pozwala narządowi wzroku na odpoczynek i regenerację. Co więcej, jeśli zadba się o skrupulatne wykonywanie kilku prostych ćwiczeń, możliwe jest zmniejszenie wady wzroku. Stopień tej poprawy jest jednak zależny od naszej dokładności i systematyczności, dlatego warto starać się jak najdokładniej wykonywać te praktyki. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Joga oczu to określenie na ćwiczenia, które można wykonywać w celu wsparcia wzroku. Praktyka ta okazuje się pomocna w momentach, gdy nasze oczy czują się przemęczone, a obraz ciągle rozmazuje. Nie każdy jednak może czuć się komfortowo przy wykonywaniu wszystkich ćwiczeń z zakresu jogi oczu, dlatego należy wybierać tylko te, które nie sprawiają trudności – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jakie ćwiczenia wykonywać podczas jogi oczu?

W ciągu całego dnia nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem wolnej chwili na wykonanie jogi oczu. Oczywiście ilość ćwiczeń może być w każdym przypadku inna i to każdy z nas indywidualnie może zadecydować o tym, jak długo będzie trenował. 

Wśród najpopularniejszych ćwiczeń z jogi oczu wyróżniamy:

  • przewracanie oczami – ćwiczenie to z pewnością zostało wykonane minimum raz przez każdego z nas. Polega na powolnym przesuwaniu wzroku w górę, następnie w prawą stronę, w dół oraz w lewą stronę. Czynności te należy powtórzyć kilkukrotnie;
  • znak nieskończoności – symbol ten wygląda jak przewrócona ósemka. Wyobrażając sobie ten znak, należy przesuwać oczami po jego linii – kreśląc jak największe kółka.
  • rysowanie wzrokiem – ćwiczenie to jest bardzo podobne do przedstawionego wyżej. W tym przypadku chodzi jednak o obrysowywanie wzrokiem jakiegokolwiek przedmiotu, niekoniecznie znaku nieskończoności. Warto w tym przypadku wybierać zarówno rzeczy położone blisko nas, jak i te nieco dalej.

Czy joga oczu może zastąpić okulary korekcyjne?

Osoby zmagające się z wadą wzroku powinny mieć świadomość tego, że okulary korekcyjne to podstawa. Bez nich niemożliwe jest wygodne codzienne funkcjonowanie. Mimo iż joga oczu może wspomóc nas w walce o lepsze widzenie, to z pewnością nie do tego stopnia, jak odpowiednio dobrane okulary. Wykonywanie wspomnianych wcześniej ćwiczeń może służyć jedynie jako dodatek do szkieł korekcyjnych, nie zastąpią one bowiem tej metody leczenia.

Regularne badania okulistyczne podczas wykonywania jogi oczu 

Decydując się na systematyczne wykonywanie jogi oczu, nie można zapomnieć o noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, ale również o regularnych badaniach wzrokuDzięki nim możliwe jest stwierdzenie, czy obrany sposób korekcji danej wady jest prawidłowy i skuteczny. Można również na bieżąco dokonywać ewentualnych zmian w wartościach soczewek – tak, by jak najbardziej pasowały do potrzeb danej osoby. 

Uważasz, że nadszedł czas na wymianę okularów korekcyjnych, bo zmieniła się Twoja wada wzroku?

Przyjdź do naszego salonu optycznego i zdecyduj się na badanie wzroku!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.