Jak poradzić sobie z cyfrowym zmęczeniem wzroku? 4 marca 2023

Ze względu na rozwój technologii każdy z nas spędza zdecydowanie więcej czasu przed komputerem, smartfonem czy tabletem. Otaczamy się nimi w czasie wolnym, relaksujemy się, korzystając z nich, ale i bardzo często służą nam do długotrwałej pracy. Niestety emitowane przez nie niebieskie światło przyczynia się do suchości oczu, zaczerwienienia i pieczenia. Te wszystkie objawy składają się na cyfrowe zmęczenie wzroku. Czym ono jest i jak sobie z nim radzić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku?

Cyfrowe zmęczenie wzroku (digital eye strain), nazywane również syndromem widzenia komputerowego obejmuje szereg objawów w zakresie narządu wzroku, które powstają na skutek długotrwałego korzystania z elektronicznych ekranów, emitujących światło niebieskie takich jak komórki, elektroniczne czytniki, tablety i laptopy. W dobie ery pracy zdalnej ekspozycja na szkodliwe czynniki zdecydowanie się zwiększyła. Od czasu pandemii drastycznie wzrosły godziny dziennie, które spędzamy przed ekranami. To niestety powoduje coraz większy dyskomfort wzrokowy oraz może prowadzić do powstania wad wzroku. Dlaczego dochodzi do powstania zespołu objawów zmęczenia wzroku po długotrwałej pracy z bliska urządzeń elektronicznych?

Author-Default

Zdaniem eksperta

Musimy mieć świadomość, że nasz wzrok przystosowany jest przede wszystkim do patrzenia w dal. Przez wieki żyliśmy w zupełnie inny sposób, co przełożyło się na to, jak funkcjonują organizmy. Oglądanie przedmiotów i świata z odległości nie wymaga pracy mięśni związanych z akomodacją oczu. Dziś zaś wchłonął nas świat digital, ale nasz wzrok nie jest do tego przystosowany i daje nam wiele sygnałów, że zbyt wiele czasu spędzamy przed monitorem i doprowadzamy do przeciążenia gałki ocznej – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Jakie są objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Najczęściej wymienianymi symptomami cyfrowego zmęczenia wzroku, powstałymi na skutek długotrwałego korzystania z urządzeń, są:

 • ból głowy,
 • wzmożone mruganie oczu,
 • zmniejszenie ostrości wzroku,
 • przemęczenie wzroku,
 • problemy z koncentracją,
 • nadwrażliwość na światło niebieskie emitowane przez urządzenia oraz na światło białe i żółte,
 • zamglone widzenie,
 • pieczenie oczu,
 • gorsze widzenie,
 • ogólne zmęczenie,
 • krótkowzroczność.

Aby pokonać cyfrowe zmęczenie oczu podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, konieczne jest ograniczenie czynników wpływających na wzrok negatywnie. Przede wszystkim konieczne będzie zmniejszenie godzin dziennych, spędzonych przed monitorami oraz wprowadzenie długotrwałej pracy wzrokowej w odpowiednich warunkach.

Jakie są sposoby na zmęczenie oczu po korzystaniu z urządzeń cyfrowych?

Każdy z nas spędza coraz więcej godzin dziennie przed ekranem. Większość z nas ma pracę z urządzeniami, przez co spada częstotliwość mrugania. W trakcie korzystania z komputera, telefonu czy tabletu zapominamy o przerwach, mniej mrugamy, a to z kolei znacząco pogarsza się nawilżenie. Jeśli dodatkowo nosimy soczewki kontaktowe, ten problem może być dość poważny.

Profilaktyka i ochrona wzroku w cyfrowym zmęczeniu wzroku

Przede wszystkim, by zadbać o komfortowe i zrelaksowane widzenie podczas długotrwałego korzystania z urządzeń, musimy zatroszczyć się o prawidłową higienę pracy. Oprócz odpowiedniej odległości oczu od monitora, ważne jest również zadbanie o ograniczenie powstawania odblasków – refleksów. Istotne są również regularne przerwy w pracy i wykonywanie w ich czasie prostych ćwiczeń relaksujących – przyjmuje się zasadę patrzenia przez 20 sekund na obiekty w odległości minimum 6 metrów co 20 minut. Dodatkowo:

 • warto sięgać po krople nawilżające,
 • konieczna jest ochrona wzroku z zastosowaniem odpowiednich okularów korekcyjnych dopasowanych do naszych potrzeb,
 • w pracy przed komputerem stosowanie nowoczesnych ekranów, dodatkowo chroniących wzrok,
 • konieczne jest zadbanie o prawidłowe widzenie u dzieci, które również spędzają coraz więcej czasu z komórkami w ręku. Spędzany go przed komputerem nie powinien być u nich dłuższy niż 2 godziny dziennie.

Właściwa korekcja wzroku a syndrom widzenia komputerowego

W trakcie leczenia skutków cyfrowego przemęczenia wzroku bardzo istotna jest odpowiednia korekcja wzroku. Przede wszystkim warto regularnie wykonywać badania wzroku, a na ich podstawie dobranie idealnych okularów czy szkieł kontaktowych. Polecamy szczególnie okulary do komputera i okulary dla kierowców, które posiadają specjalne filtry, odbijające szkodliwe światło niebieskie. Także okulary progresywne czy okulary dziecięce mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Dowiedz się więcej na temat tego, czy warto się zaopatrzyć w okulary z filtrem światła niebieskiego?

Spędzasz dużo czasu przed monitorami i twoje oczy dopadło cyfrowe zmęczenie wzroku? Pożegnaj ten problem! 

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka, aby dobrać najlepsze soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne dopasowane do Twoich potrzeb!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.