Okulista, optometrysta, optyk – czym się różnią i czym zajmują przedstawiciele tych zawodów? 15 grudnia 2021

Istnieje kilka zawodów, które opierają się na pracy ze wzrokiem. Są to przede wszystkim: optyk, okulista i optometrysta. Każdy z nich charakteryzuje się innym profilem działalności, a  także innymi uprawnieniami. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, do jakiego specjalisty, w jakich sytuacjach najlepiej się wybrać. Zapraszamy!

Czym zajmuje się okulista?

Okulistyka to nauka, która zajmuje się diagnozowaniem chorób oczu, ich leczeniem, a także profilaktyką. Okulista jest osobą, będącą specjalistą w danej dziedzinie. Diagnozuje i pomaga w zwalczaniu nie tylko chorób oczu, ale też dolegliwości związanych z powiekami, spojówkami czy mięśniami zewnętrznymi oka. 

Co więcej, specjalista okulista może zdecydować się na zdobycie różnych podspecjalizacji. Wyróżniamy m.in. podspecjalizacje dotyczące:

  • różnych chorób oka, w tym jaskry;
  • powierzchni oka (rogówki) i chorób zewnętrznych;
  • onkologii okulistycznej;
  • chorób oka u dzieci.

Oprócz wywiadu lekarskiego okulista bada również m.in. ostrość wzroku, przeprowadza badanie dna oka, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także pole widzenia. Taka szczegółowa diagnoza pomaga w ustaleniu ogólnego stanu wzroku i umożliwia podjęcie ewentualnych dalszych działań.

Czujesz, że Twój wzrok wymaga profesjonalnego badania i dobrania okularów korekcyjnych?

Odwiedź nasz salon optyczny i skorzystaj z usługi badania wzroku!

Optometrysta jako alternatywa okulisty? Rozwiewamy wątpliwości

Optometria, podobnie jak okulistyka, jest dziedziną medycyny, która opiera się na pracy ze wzrokiem. Istotna różnica jest jednak taka, że okulista zajmuje się chorobami oczu, optometrysta z kolei diagnozuje wady wzroku. Oznacza to, że bada narząd wzroku w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, a także określa, w jaki sposób powinna zostać przeprowadzona korekcja funkcjonowania oczu. Nie tylko wskazuje, jakie ćwiczenia należy wykonywać w celu wspierania narządu wzroku, ale również wystawia recepty na okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe

Profesjonalny optometrysta dysponuje wieloma sprzętami, które pomagają mu w diagnozie stanu wzroku. Zaliczamy do nich m.in.:

  • tablice optometryczne;
  • biomikroskop;
  • foropter;
  • autorefraktometr.

Wszystkie wymienione urządzenia są bardzo nowoczesne, dzięki czemu umożliwiają niezwykle dokładne zbadanie wzroku. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Warto zadbać o to, by nasz wzrok był w dobrej kondycji. Znacznie wpływa on na nasz komfort funkcjonowania i przekłada się na bezpieczeństwo – np. podczas prowadzenia auta. Należy więc pamiętać o regularnym badaniu wzroku, które pomaga w wykryciu wszelkich nieprawidłowości – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Kim jest optyk? Uprawnienia i zakres obowiązków

Zawód optyka, w przeciwieństwie do dwóch wcześniej przedstawionych profesji, nie jest ściśle związany w medycyną. Uprawnienia do wykonywania zawodu można zdobyć nawet po kursie zawodowym, dzięki czemu znacznie łatwiej o taki zawód, niż o zawód okulisty lub optometrysty. 

Optyk zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem okularów dla Klientów. Doradza on również w doborze oprawek do wielkości czy kształtu twarzy. Podobnie wygląda to w salonie optycznym Eurooptyka, gdzie każdy może liczyć na profesjonalną pomoc. Oprócz tego oferujemy również badanie wzroku, a także – jeśli zachodzi taka potrzeba – naprawę okularówNasze salony optyczne znajdują się w Krakowie, Myślenicach i Bochni.  

Skąd wiedzieć, do którego fachowca się wybrać – optyk, okulista czy optometrysta? 

Wybór odpowiedniego specjalisty uzależniony jest od tego, jakie objawy i potrzeby ma dana osoba. Jeśli zachodzi podejrzenie wystąpienia choroby, takiej jak zapalenie spojówki czy jaskra, warto wybrać się do okulisty – w celu początkowej diagnozy. Jeśli pojawiają się problemy z ostrością widzenia, konieczne jest mrużenie oczu, występuje podwójne widzenie, jest to znak, że należy się udać do optometrysty. Kiedy z kolei mamy już skierowanie na owe okulary – należy odwiedzić optyka, który profesjonalnie dobierze oprawki do potrzeb danego Pacjenta.

Kiedy warto wybrać się na badanie wzroku?

Badania wzroku powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku. Taka częstotliwość jest wystarczająca w przypadku, gdy z narządem wzroku nie dzieje się nic niepokojącego. W przypadku, jeśli dochodzi m.in. do pogorszenia widzenia, częstego bólu głowy lub oczodołów, przekrwienia gałki ocznej czy światłowstrętu – jest to znak, że należy niezwłocznie udać się do lekarza

 Przeczytaj na naszym blogu inne poradniki:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.