Kiedy należy wymienić okulary korekcyjne na nowe? 4 powody 2 grudnia 2020

Wiele osób, noszących okulary korekcyjne, korzysta z nich do czasu, aż dosłownie się rozpadną na drobne kawałki. To zła praktyka, bo występuje wiele innych okoliczności, kiedy warto wymienić okulary na nowe. Dziś podpowiadamy, po czym poznać, że najwyższa pora udać się do optyka i kupić nową parę okularów. Zapraszamy do lektury.

Po czym poznać, że przyszedł czas na wymianę okularów na nowe? 

Każda osoba nosząca okulary korekcyjne, w końcu podejmuje decyzję o ich wymianie. Niektórzy decydują się jednak na to zbyt późno. Oto 4 powody wskazujące na potrzebę wyrobienia nowych okularów:

#1 Zmiana wady wzroku 

Szkła do okularów korekcyjnych tworzone są na podstawie badania wzroku. Raz wykonane badanie nie jest jednak ważne bezterminowo, a wada wzroku może się pogłębiać albo – wręcz przeciwnie – cofać. Okuliści i optometryści zalecają badanie wzroku nie rzadziej niż co dwa lata. U niektórych pacjentów stosuje się indywidualny czas kontroli (okulista ustala, kiedy pacjent powinien zgłosić się na badanie). W przypadku każdej osoby zmiany korekcji przebiegają w innym tempie, u jednych wolniej, a u innych bardziej dynamicznie. Warto więc regularnie badać wzrok, a jeśli jest to konieczne – wymienić także szkła korekcyjne na nowe. 

Użytkowanie nieodpowiednich soczewek może spowodować nie tylko pogorszenie jakości widzenia, ale również być przyczyną takich dolegliwości, jak bóle i zawroty głowy, pieczenie oczu czy podwójne widzenie. 

Twoje okulary przestały dobrze spełniać swoją funkcję?

Umów się na badanie wzroku i dobór okularów

#2 Zużycie okularów korekcyjnych 

Każdego dnia nasze okulary narażone są na uszkodzenia, zarysowania, zabrudzenia, które przyczyniają się do ich szybszego zużycia. Często też gołym okiem nie jesteśmy w stanie dostrzec tych mikrouszkodzeń na soczewkach i oprawkach, co powoduje, że z wymianą okularów zwlekamy do momentu, aż ulegną one kompletnemu zniszczeniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet z pozoru niewielkie zarysowanie soczewki czy poluzowanie się zawiasu zauszników może znacznie pogorszyć komfort noszenia okularów. Co więcej, przecieranie szkieł niedostosowanymi do tego środkami i preparatami dużo szybciej niszczy powłokę soczewki. Szkła z upływem czasu tracą więc swoją przejrzystość, co negatywnie przekłada się na jakość widzenia. 

Aby przedłużyć żywotność okularów, warto wybierać oprawki renomowanych marek, takich jak np. Ray Ban czy Solano. 

#3 Zmiana mody

Okulary korekcyjne służą przede wszystkim korekcji wad wzroku i mają nam zapewnić odpowiednie widzenie. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być jednocześnie modne i stylowe. Okulary już dawno przestały być traktowane wyłącznie jako sposób na lepsze widzenie. Dla wielu osób są elementem stylizacji. Na rynku pojawia się coraz więcej typów okularów, co pozwala precyzyjnie określić swoje oczekiwania pod kątem kształtu, rozmiaru, koloru oprawek, a nawet materiału, z jakiego są wykonane. Choć wymiana okularów na nowe nie powinna bazować tylko na kwestiach estetycznych, warto zadbać o to, aby czuć się w nich komfortowo. 

Chęć odświeżenia lub zmiany wyglądu to kolejny z powodów, dla którego warto odwiedzić optyka i zdecydować się wymienić okulary na nowe. 

Szukasz stylowych okularów? Przeczytaj nasz poradnik: Jaki oprawki do okularów są teraz modne? Przegląd najciekawszych propozycji 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Pamiętajmy, że zmiana okularów na nowe zawsze powinna być poprzedzona kompleksowym badaniem wzroku. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nowe okulary dobrze spełnią swoją funkcję – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

#4 Przeznaczenie okularów

Ponadto – jeśli możemy sobie na to pozwolić – warto zaopatrzyć się w okulary zapasowe, by mieć dwie pary okularów, które dadzą nam większą swobodę użytkowania. Nie zawsze okulary, które mamy do czytania, będą odpowiednie, np. do pracy przed komputerem. Okulary do czytania nie sprawdzą się też do jazdy samochodem itd. Dobrze mieć zawsze zapasową parę okularów pod ręką na wypadek zniszczenia lub zgubienia głównej pary okularów korekcyjnych. 

Zalety posiadania dwóch par okularów korekcyjnych są nie do przecenienia. Druga para okularów jest potrzebna nie tylko wtedy, kiedy chcemy dokonać zmiany w swoim wyglądzie, ale również, by zabezpieczyć się na wypadek zgubienia swojej podstawowej pary okularów. 

Jak często wymieniać okulary na nowe? 

Na pytanie, jak często wymieniać okulary na nowe nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci są zdania, że nie powinno się tego robić rzadziej niż co 2-3 lata. Należy przy tym pamiętać, aby nie czekać z wymianą, aż oprawki popsują się zupełnie, a soczewek nie będziemy mogli doczyścić. 

 

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.