Jak wygląda badanie wzroku u optyka? 25 października 2021

Nie ulega wątpliwości, że regularne badanie wzroku, niezależnie od tego, czy mamy wadę, czy też nie, jest absolutną koniecznością. Ma ono na celu nie tylko wczesne wykrycie chorób i nieprawidłowości, ale również zweryfikowanie wady wzroku i ewentualnie dopasowanie odpowiednich szkieł okularowych. Wizyta na badanie wzroku u okulisty czy optyka może wzbudzać pewien niepokój, zwłaszcza jeśli będziemy robić to po raz pierwszy. Jak wygląda badanie wzroku u optyka i jak się do niego przygotować? Wszystkie wątpliwości rozwiejemy w poniższym artykule.

Jak przebiega wizyta u optyka?

Przede wszystkim warto badaniu wzroku poddać się właśnie w salonie optycznym. W jednym miejscu bowiem znajdziemy nie tylko specjalistę odpowiedzialnego za badanie wzroku (może to być okulista, optometrysta lub optyk po odpowiednim kursie). Dodatkowo po badaniu jesteśmy w stanie od razu wybrać sobie nowe oprawki okularów korekcyjnych, do komputeradla kierowców czy progresywnych oraz zakupić odpowiednia szkła. Możemy również zdecydować się wyłącznie na wymianę szkieł w starych oprawkach.

Jeśli nosimy na co dzień soczewki kontaktowe lub okulary, powinniśmy zabrać je ze sobą na wizytę u optyka. Będą one niezbędne do dopasowania nowych mocy.

Na czym polega badanie wzroku?

Wizyta u optyka rozpoczyna się od krótkiego wywiadu z optykiem i okulistą. Ma on na celu poznanie naszych potrzeb, oczekiwań i problemów, jeśli takie występują. Następnie przechodzimy do właściwego badania wzroku. Kolejność może być zmienna, ale co do zasady będziemy badani na profesjonalnych maszynach oraz ręcznie. Podczas dopasowywania odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych będziemy musieli założyć specjalne okulary z wymiennymi soczewkami. Okulista lub optometrysta będzie je dopasowywał i prosił o odczytanie liter z tablicy Snellena. To proste badanie ma zweryfikować ostrość naszego widzenia w różnych mocach szkieł. Pamiętać należy, nie jest to miejsce do oszukiwania i zgadywania napisów na tablicy. Na podstawie naszej oceny ostrości widzenia są bowiem dobierane odpowiednie szkła. Wszelkie przekłamania negatywnie odbiją się na naszym komforcie noszenia okularów i mogą nam zaszkodzić.

Masz obawy przed wizytą u optyka? Przyjdź do nas na wizytę w miłej i bezstresowej atmosferze.

Odwiedź nasz salon optyczny

Jak przygotować się do wizyty u optyka lub okulisty?

Wizyta u optyka czy okulisty nie wymaga specjalnego przygotowania. Powinniśmy na wizytę udać się wypoczęci (żeby nie było zakłamania wyników), wyposażeni w okulary. Dobrze jest zrezygnować z makijażu (żeby nie podrażniał nam wzroku). Przed badaniem konieczne będzie zdjęcie soczewek kontaktowych, ale lekarz musi wiedzieć, że je nosimy.

Warto pamiętać, że przed badaniem wzroku u okulisty konieczne może być zakropienie oczu specjalnymi kroplami mydriatycznymi. Po nich może wystąpić krótkotrwałe (ok. 2-3 h) pogorszenie widzenia, szczególnie jego ostrości. Z tego powodu odradzamy po badaniu jazdę samochodem jako kierowca.

Kiedy udać się na badanie wzroku do optyka, okulisty?

Badanie wzroku powinniśmy wykonywać regularnie, minimum raz na dwa lata, niezależnie od posiadania wady wzroku. Jeszcze lepiej byłoby to robić co roku. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, jak:

  • pogorszenie widzenia,
  • mroczki przed oczami,
  • rozmazujący się obraz,
  • bóle oczu,
  • bóle głowy

powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Badania wzroku nie powinniśmy odkładać na później, nie ma też powodu do wstydu. Jeśli tylko zauważymy, że na co dzień mrużymy oczy, marszczymy czoło, próbując coś odczytać, nie widzimy szczegółów, których wcześniej nie pomijaliśmy, zdecydowanie warto udać się niezwłocznie do optyka.

Jak długo trwa badanie wzroku u optyka?

To, ile będzie trwało badanie wzroku u optyka, zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma też to, czy od razu będziemy szukać nowych oprawek, ponieważ taki dobór może potrwać naprawdę długo, jeśli będziemy niezdecydowani.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Badanie wzroku trwa przeciętnie 20-30 minut. Do tego może być potrzebny dodatkowy czas na podanie kropel do oczu i poczekanie aż zaczną działać. Kolejnym etapem wizyty będzie wybór szkieł, oprawek, który trwa przeciętnie godzinę – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Do kogo iść na wizytę? Okulisty, optyka czy optometrysty?

Jeśli wiemy już, że konieczne jest badanie wzroku, to gdzie powinniśmy się udać? Przede wszystkim polecamy salony optyczne, w których przyjmują okuliści lub optometryści. To właśnie ci specjaliści są odpowiednimi osobami do tego, by zająć się kwestią naszego wzroku. Sprawdzą stan naszej wady, ocenią czy nie mamy żadnej choroby. W razie potrzeby pokierują nas do innych specjalistów.

Przeczytaj nasze wpisy powiązane: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.