Soczewki kontaktowe a pandemia – czy ich noszenie jest teraz bezpieczne? 10 maja 2021
Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa nauczyła nas jeszcze lepiej dbać o higienę, zwłaszcza w zakresie częstego mycia rąk, a także unikania dotykamy twarzy. Nie jest tajemnicą, że kontakt brudnych rąk z oczami, nosem czy ustami może zwiększyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Na początku pandemii pojawiły się różne informacje dotyczące używania soczewek kontaktowych. Niektórzy odradzali ich noszenie, sugerując zwiększone ryzyko zakażenia się koronawirusem. A jak jest naprawdę? Dziś wyjaśniamy, czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie COVID-19 jest bezpieczne?
Czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie pandemii jest bezpieczne? Soczewki a koronawirus
Szacuje się, że soczewki kontaktowe nosi w Polsce około 5,5% populacji powyżej 15. roku życia i z każdym rokiem liczba ta się zwiększa. Od początku pandemii pojawiło się wiele stanowisk na temat bezpieczeństwa noszenia soczewek w czasie COVID-19, niekiedy sprzecznych ze sobą. Niektórzy uważali, że noszenie soczewek jest w pandemii niebezpiecznie. Wirus jest przenoszony przez drogę kropelkową i poprzez kontakt z błonami śluzowymi, a ponieważ używanie soczewek kontaktowych wymaga bezpośredniego kontaktu dłoni z okiem, czyli właśnie przezroczystą błoną śluzową, może powodować wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem.
Wiele z tych doniesień było potem korygowanych. Głos w tej sprawie zabrali eksperci. W ocenie Specjalistów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) pod przewodnictwem prof. Jacka Szaflika ryzyko zakażenia się koronawirusem podczas aplikacji soczewek, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny, jest marginalne. Nie ma naukowych dowodów wskazujących na związek pomiędzy użytkowaniem soczewek kontaktowych, a zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem.
Jak bezpiecznie używać soczewki w czasie pandemii COVID-19?
Specjaliści z PTO wspólnie opracowali zalecenia dotyczące stosowania soczewek kontaktowych w czasie pandemii COVID-19. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń higienicznych, czyli:
- przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych należy dokładnie myć ręce wodą i mydłem;
- do wycierania rąk najlepiej używać czystego ręcznika papierowego;
- do przechowywania soczewek należy używać czystego pojemnika i regularnie wymieniać go na nowy (minimum raz na miesiąc);
- dodatkowo pojemnik na soczewki można dezynfekować od wewnątrz i zewnątrz, podobnie jak dłonie przed myciem;
- do pielęgnacji soczewek należy używać świeżego płynu i przechowywać go zgodnie z zaleceniami producenta. Płyn w pojemniku powinien być codziennie wymieniany;
- soczewki należy zakładać czubkiem czystego palca bezpośrednio na powierzchnię rogówki tak, by uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia w wyniku dotknięcia powiek;
- soczewki należy regularnie wymieniać na nowe, według informacji podanych na opakowaniu;
- jeśli soczewka upadnie na powierzchnię, która nie jest czysta, należy ją niezwłocznie wyrzucić;
- w razie wystąpienia przekrwienia oczu należy jak najszybciej soczewki zdjąć i skontaktować się z okulistą.
Jakich soczewek najlepiej używać podczas pandemii?
Jeśli chodzi o wybór rodzaju soczewek kontaktowych, to w tym zakresie nie ma szczególnych zaleceń. W kontekście infekcji w ogóle (również infekcji oczu), jednodniowe soczewki wydają się być bezpieczniejsze, ponieważ wiążą się z mniejszym ryzykiem zakażenia. Dla wielu mogą być także wygodniejsze w użytkowaniu, co jednak nie oznacza, że nie wymagają przestrzegania określonych zasad dotyczących higieny.

Zdaniem eksperta
Nie ma do tej pory żadnych dowodów wskazujących na to, że konkretny typ soczewek może być mniej lub bardziej bezpieczny w kontekście zakażenia koronawirusem. Jeśli używamy soczewek nie jednodniowych, to w czasie epidemii warto zdezynfekować również zewnętrzną powierzchnię pojemnika do ich przechowywania oraz dłonie – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka
Jakich środków do czyszczenia soczewek należy używać w czasach pandemii?
Za najlepiej dezynfekujące uważane są systemy do czyszczenia i pielęgnacji soczewek bazujące na nadtlenku wodoru. Niemniej ogólnodostępne płyny do codziennej dezynfekcji soczewek są wystarczająco skuteczne, pod warunkiem, że będą one regularnie wymieniane.
Sprawdź nasz artykuł na temat: 8 najczęściej popełnianych błędów podczas zakładania soczewek kontaktowych
Czy osoby, u których zdiagnozowano COVID-19, mogą nosić dotychczasowe soczewki kontaktowe?
Osoby, u których zdiagnozowano COVID-19, powinni jak najszybciej zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych. Z powodu osłabienia organizmu w wyniku zakażenia koronawirusem może potencjalnie dojść do nadkażenia bakteryjnego, które może prowadzić do wystąpienia problemów okulistycznych, np. zapalenia spojówki czy rogówki. W czasie przechodzenia infekcji COVID-19 lepiej zatem korzystać z okularów.
Noszenie soczewek w czasie pandemii koronawirusa – podsumowane
Osoby, które ze względu na wygodę preferują soczewki kontaktowe, nawet w czasie pandemii mogą je bezpiecznie nosić. Muszą jednak przestrzegać zaleceń dotyczących ich prawidłowego stosowania i zachowywać należytą higienę.
Przeczytaj inny poradnik na naszym blogu:

Łukasz Flak
Autor wpisu
Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.