Soczewki kontaktowe a pandemia – czy ich noszenie jest teraz bezpieczne? 10 maja 2021

Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa nauczyła nas jeszcze lepiej dbać o higienę, zwłaszcza w zakresie częstego mycia rąk, a także unikania dotykamy twarzy. Nie jest tajemnicą, że kontakt brudnych rąk z oczami, nosem czy ustami może zwiększyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Na początku pandemii pojawiły się różne informacje dotyczące używania soczewek kontaktowych. Niektórzy odradzali ich noszenie, sugerując zwiększone ryzyko zakażenia się koronawirusem. A jak jest naprawdę? Dziś wyjaśniamy, czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie COVID-19 jest bezpieczne? 

Czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie pandemii jest bezpieczne? Soczewki a koronawirus 

Szacuje się, że soczewki kontaktowe nosi w Polsce około 5,5% populacji powyżej 15. roku życia i z każdym rokiem liczba ta się zwiększa. Od początku pandemii pojawiło się wiele stanowisk na temat bezpieczeństwa noszenia soczewek w czasie COVID-19, niekiedy sprzecznych ze sobą. Niektórzy uważali, że noszenie soczewek jest w pandemii niebezpiecznie. Wirus jest przenoszony przez drogę kropelkową i poprzez kontakt z błonami śluzowymi, a ponieważ używanie soczewek kontaktowych wymaga bezpośredniego kontaktu dłoni z okiem, czyli właśnie przezroczystą błoną śluzową, może powodować wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem. 

Wiele z tych doniesień było potem korygowanych. Głos w tej sprawie zabrali eksperci. W ocenie Specjalistów Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) pod przewodnictwem prof. Jacka Szaflika ryzyko zakażenia się koronawirusem podczas aplikacji soczewek, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny, jest marginalne. Nie ma naukowych dowodów wskazujących na związek pomiędzy użytkowaniem soczewek kontaktowych, a zwiększonym ryzykiem zarażenia się koronawirusem. 

Potrzebujesz porady eksperta przy wyborze soczewek i ich odpowiedniej pielęgnacji?

Odwiedź nasz salon optyczny

Jak bezpiecznie używać soczewki w czasie pandemii COVID-19? 

Specjaliści z PTO wspólnie opracowali zalecenia dotyczące stosowania soczewek kontaktowych w czasie pandemii COVID-19. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń higienicznych, czyli:

  • przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych należy dokładnie myć ręce wodą i mydłem;
  • do wycierania rąk najlepiej używać czystego ręcznika papierowego; 
  • do przechowywania soczewek należy używać czystego pojemnika i regularnie wymieniać go na nowy (minimum raz na miesiąc);
  • dodatkowo pojemnik na soczewki można dezynfekować od wewnątrz i zewnątrz, podobnie jak dłonie przed myciem;
  • do pielęgnacji soczewek należy używać świeżego płynu i przechowywać go zgodnie z zaleceniami producenta. Płyn w pojemniku powinien być codziennie wymieniany; 
  • soczewki należy zakładać czubkiem czystego palca bezpośrednio na powierzchnię rogówki tak, by uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia w wyniku dotknięcia powiek; 
  • soczewki należy regularnie wymieniać na nowe, według informacji podanych na opakowaniu; 
  • jeśli soczewka upadnie na powierzchnię, która nie jest czysta, należy ją niezwłocznie wyrzucić;
  • w razie wystąpienia przekrwienia oczu należy jak najszybciej soczewki zdjąć i skontaktować się z okulistą. 

Jakich soczewek najlepiej używać podczas pandemii?

Jeśli chodzi o wybór rodzaju soczewek kontaktowych, to w tym zakresie nie ma szczególnych zaleceń. W kontekście infekcji w ogóle (również infekcji oczu), jednodniowe soczewki wydają się być bezpieczniejsze, ponieważ wiążą się z mniejszym ryzykiem zakażenia. Dla wielu mogą być także wygodniejsze w użytkowaniu, co jednak nie oznacza, że nie wymagają przestrzegania określonych zasad dotyczących higieny. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Nie ma do tej pory żadnych dowodów wskazujących na to, że konkretny typ soczewek może być mniej lub bardziej bezpieczny w kontekście zakażenia koronawirusem. Jeśli używamy soczewek nie jednodniowych, to w czasie epidemii warto zdezynfekować również zewnętrzną powierzchnię pojemnika do ich przechowywania oraz dłonie – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Jakich środków do czyszczenia soczewek należy używać w czasach pandemii? 

Za najlepiej dezynfekujące uważane są systemy do czyszczenia i pielęgnacji soczewek bazujące na nadtlenku wodoru. Niemniej ogólnodostępne płyny do codziennej dezynfekcji soczewek są wystarczająco skuteczne, pod warunkiem, że będą one regularnie wymieniane. 

Czy osoby, u których zdiagnozowano COVID-19, mogą nosić dotychczasowe soczewki kontaktowe? 

Osoby, u których zdiagnozowano COVID-19, powinni jak najszybciej zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych. Z powodu osłabienia organizmu w wyniku zakażenia koronawirusem może potencjalnie dojść do nadkażenia bakteryjnego, które może prowadzić do wystąpienia problemów okulistycznych, np. zapalenia spojówki czy rogówki. W czasie przechodzenia infekcji COVID-19 lepiej zatem korzystać z okularów

Noszenie soczewek w czasie pandemii koronawirusa – podsumowane 

Osoby, które ze względu na wygodę preferują soczewki kontaktowe, nawet w czasie pandemii mogą je bezpiecznie nosić. Muszą jednak przestrzegać zaleceń dotyczących ich prawidłowego stosowania i zachowywać należytą higienę.

Przeczytaj inny poradnik na naszym blogu: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.