Dlaczego warto mieć okulary zapasowe? 27 października 2020

Posiadanie dwóch par okularów to nie luksus, a raczej zapobiegliwość i dbałość o komfort życia. Okulary korekcyjne to nie tylko niezbędny przyrząd optyczny, który pozwala nam dobrze widzieć, ale również element codziennych stylizacji. Dlatego właśnie tak ważne jest, by właściwie dopasować okulary do naszych potrzeb i upodobań, a także zabezpieczyć się w zapasowe na wypadek utraty lub zniszczenia głównej pary okularów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto mieć okulary zapasowe. 

4 sytuacje, kiedy przyda się druga para okularów 

Główna para okularów, z którą zwykle się nie rozstajemy, powinna przede wszystkim właściwe korygować wadę wzroku. W tym celu trzeba wcześniej udać się na badanie wzroku, na podstawie którego optyk dobierze prawidłowe szkła. Oczywiście wybór oprawek też nie powinien być przypadkowy. Okulary muszą wyglądać na naszej twarzy spójnie z nami. Pasować do kształtu twarzy, a także stylu życia i charakteru. Każdy, kto nosi okulary, powinien rozważyć posiadanie drugiej pary. I to nie tylko dlatego, że okulary są modne, ale mogą one być dla nas ,,deską ratunku” w nagłych sytuacjach. 

Więcej na temat doboru okularów przeczytasz w naszym artykule: Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy. 

Oto dlaczego warto mieć okulary zapasowe:

Okulary zapasowe na wypadek zniszczenia lub zgubienia głównej pary okularów

Czasami zdarza się, że okulary się gdzieś zawieruszą lub uszkodzą. Bez okularów progresywnych, jak i korekcyjnych trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Jeśli okulary ulegną zniszczeniu, zwykle udajemy się do najbliższego salonu optycznego w celu ich naprawy. Niestety nie zawsze możliwe będzie ich naprawienie od ręki. Zdarza się, że na zreperowanie okularów klienci muszą poczekać kilka dni. I co w takiej sytuacji? Wiele osób uważa, że można przez kilka dni nosić stare okulary. Oczywiście w kryzysowej sytuacji będą one lepszym rozwiązaniem niż ich całkowity brak, jednak trzeba pamiętać o tym, że wada wzroku na przestrzeni lat zwykle się zmienia, dlatego stare okulary nie będą w pełni dostosowane do naszych aktualnych potrzeb. Możemy w nich źle widzieć, a także odczuwać przykre dolegliwości, np. ból głowy. Radzimy, by ,,dmuchać na zimne” i od razu wyposażyć się w dwie równorzędne pary okularów korekcyjnych do codziennego użytku. Tylko w ten sposób będziemy mieć zawsze pod ręką zapasowe okulary o odpowiedniej mocy na wypadek zniszczenia, zgubienia lub utraty głównej pary okularów. 

Druga para okularów w różnym stylu 

Nie jest tajemnicą, że okulary są elementem całej stylizacji. Powinny zatem one pasować do naszego stroju. Nie zawsze jednak oprawki, które posiadamy, odpowiadają jednocześnie naszej pracy, jak i stylowi ,,po godzinach”. I właśnie w takich sytuacjach przydaje się druga para okularów. Eleganckie, klasyczne oprawki to dobry i bezpieczny wybór do pracy biurowej, z kolei bardziej ekstrawaganckie i kolorowe modele pozwolą wyrazić osobowość podczas prywatnych spotkań ze znajomymi.

Chcesz mieć okulary, które będą pasować na każdą okazję?

Wybierz drugą parę okularów w salonie EuroOptyka

Okulary zapasowe dla osób noszących soczewki kontaktowe

Osoby noszące soczewki kontaktowe, często przekonują się, jak ważne jest posiadanie okularów zapasowych. Mimo że szkła kontaktowe mają wiele zalet, a ich największym atutem jest wygoda, trzeba wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do okularów, soczewki nosi się przez określony czas. Zbyt długie noszenie szkieł kontaktowych może wywołać podrażnienie oczu, zapalenie spojówki czy zapalenie rogówki. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Przy zachowaniu odpowiedniej higieny i przestrzeganiu zasad noszenie soczewek jest bezpieczne i nie trzeba wyznaczać dni, kiedy soczewki zastępujemy okularami. Okulary zapasowe to jednak alternatywne rozwiązanie dla osób, które od czasu do czasu pragną zmiany lub po prostu chcą dać oczom odpocząć – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka 

Druga para okularów dla osób pracujących przy komputerze 

Często ludzie pytają, czy do ochrony wzroku przed komputerem nie wystarczy korzystanie z okularów, których używa się do czytania? Odpowiedź brzmi nie. Wyjaśnimy dlaczego. Wielogodzinna praca przed monitorem bywa męcząca dla oczu, dlatego pracując przed komputerem, trzeba odpowiednio dbać o wzrok. Tradycyjne okulary do czytania nie spełnią tutaj dobrze swojego zadania. Do pracy przed komputerem najlepszym wyborem będą specjalne okulary z antyrefleksyjną powłoką, która zapewnia doskonałą przejrzystość. Taką powłokę można umieścić na okularach korekcyjnych i tzw. zerówkach. Okulary do komputera mogą też być wyposażone w specjalne soczewki półprogresywne, które pozwalają na dobre widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości oraz takich oddalonych pośrednio.

Nie można zaprzeczyć, że druga para okularów przydaje się w wielu sytuacjach. Wybierając okulary zapasowe, pamiętajmy, że muszą być one tak samo dopasowane do wady wzroku jak te podstawowe.

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kont