Jak skutecznie zatrzymać starczowzroczność? Metody korekcji prezbiopii 31 lipca 2023

Nasz wzrok wraz z upływem lat ulega stopniowemu pogarszaniu. Proces nasila się, gdy przekraczamy 40. rok życia. Co więcej, jest to niezależne od wady wzroku, np. krótkowzroczności, astygmatyzmu czy dalekowzroczności. Gdy my się starzejemy, robią to także nasze oczy, a widzenie bliży ulega znacznemu pogorszeniu. Jak możemy zatrzymać starczowzroczność? O metodach walki z prezbiopią przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność (inaczej nazywana prezbiopią) nie jest chorobą. Jest to naturalny proces starzenia się naszego narządu wzroku. Polega on na obniżeniu się ostrości widzenia z bliska. Pojawia się u osób w wieku 40-45 lat i jest niezależne od płci. Nie powinniśmy bagatelizować tego stanu. Gdy zauważymy u siebie objawy prezbiopii powinniśmy udać się na badanie wzroku i poddać się korekcji wady.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Stopniowe starzenie się naszych oczu powoduje, że z bliży zaczynamy widzieć coraz gorzej. Co ważne, starczowzroczność nie wpływa na ostrość widzenia dali. Choć nazwa bywa myląca, problem nie dotyczy wyłącznie osób w starczym wieku. Proces następuje stopniowo i zaczyna się już w wieku średnim, gdy nasze oczy nie „radzą sobie” z występującym starzeniem się soczewki – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka.

Z czego wynika starczowzroczność?

Wśród przyczyn starczowzroczności znajdziemy m.in:

  • zmianę elastyczności soczewki oraz zmniejszenie jej umiejętności do przybierania kształtu wypukłego;
  • powiększenie objętości, a także średnicy soczewki wraz z upływem wieku. To doprowadza do zmniejszenia odległości, jaka dzieli soczewkę od ciała rzęskowego oraz do obniżenia napięcia więzadełek Zinna.

Jakie są objawy starczowzroczności?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że omawiana wada wzroku następuje stopniowo, w związku z czym możemy przez długi czas nie być świadomi tego, że się rozwija. Na początku zupełnie nieświadomie zwiększamy odległość, z której patrzymy na blisko położone przedmioty (chociażby oddalamy czytaną książkę czy komórkę). Kolejnym symptomem są pojawiające się trudności w odczytywaniu małego druku, zarówno na urządzeniach typu smartfon, czytnik książek, jak również napisów na lekach i opakowaniach.

Jak korygować starczowzroczność? – popularne metody korekcji wzroku

Do sposobów korekcji prezbiopii należą:

Zdecydowanie stosuje się najczęściej korekcję starczowzroczności metodą okularów. Zamiast więc poddawać się refrakcyjnej wymianie soczewki, zdecydowanie lepiej i prościej jest poddać się korekcji wzroku soczewkami kontaktowymi lub okularowymi. Dobre widzenie z bliskiej odległości możemy osiągnąć szybko i bez skomplikowanego leczenia. A jakie okulary powinniśmy wybrać, by ograniczyć starczowzroczność?

  • warto skorzystać z okularów progresywnych, w których wielkość korekcji ulega płynnej zmianie z góry (przy większych odległościach) ku dołowi (przy mniejszych odległościach). Na szkłach nie ma jasnego podziału, a moc soczewek jest różna w zależności od miejsca.
  • okulary ze szkłami dwuogniskowymi – szkła są specjalnie podzielone, aby górna część służyła do patrzenia w dal, a dolna do spojrzenia w bliże, może być też wyraźnie zarysowana linia podziału.
  • szkła korekcyjne jednoogniskowe – ich zadaniem jest poprawa ostrości wzroku w trakcie patrzenia na zdefiniowaną odległość. Wyróżnimy więc okulary do czytania (patrzenie na niewielkie odległości: 30–40 cm) lub okulary do komputera (na odległości średnie: ok. 70–80 cm);

Jak korygować starczowzroczność soczewkami kontaktowymi?

Kolejnym sposobem na zniwelowanie skutków prezbiopii jest korekcja za pomocą soczewek kontaktowych. Opiera się ono na zastosowaniu monowizji, to znaczy specjalnego wywołania zmiennych „wad” refrakcji w oczach. Dominujące oko koryguje się do dali, a to niedominujące do bliży.

Okulary i soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi dla bezpieczeństwa używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Mierzysz się ze starczowzrocznością i nie wiesz jak ją zatrzymać?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka, aby dobrać okulary dopasowane do potrzeb i typu wady

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.