Jakie okulary do czytania wybrać? Komu są one potrzebne? 18 sierpnia 2021

Nie jest tajemnicą, że z upływem lat wzrok człowieka się pogarsza. Pojawiają się problemy z czytaniem i widzeniem z bliskich odległości, które są objawem tzw. starczowzroczności. Jest to proces całkowicie naturalny i dotyczy wszystkich ludzi. Starczowzroczność i spowodowane nią trudności z wyraźnym widzeniem z bliska to znak, że najwyższa pora zaopatrzyć się w okulary do czytania.

Czym jest starczowzroczność i jak się objawia? 

Starczowzroczność, czyli tzw. prezbiopia, jest dolegliwością, której nie da się zapobiec. Jest następstwem starzenia się organizmu. Wraz z upływem lat spada zdolność oka do akomodacji, w efekcie czego soczewka ma trudności z ustawieniem ostrości na różne odległości. Z wiekiem soczewka staje się również coraz mniej elastyczna. Traci zdolność do zmiany kształtu, co objawia się niewyraźnym widzeniem z bliska, na przykład podczas czytania książki lub pracy przy komputerze.

Początki starczowzroczności mogą pojawić się już po 40. roku życia, choć prawidłowa dieta oraz ruch mogą ten proces opóźnić. Prezbiopia rozwija się zarówno przy dalekowzroczności, jak i krótkowzroczności. Nie jest to jednak wada wzroku, dlatego nie należy ją z nią mylić. Aby poprawić sobie komfort widzenia przy starczowzroczności, potrzebne są specjalne okulary do czytania, które zastąpią zdolności akomodacji oka. 

Jakie powinny być okulary do czytania? 

Okulary do czytania służą do czytania lub wykonywania czynności, w których konieczne jest dobre widzenie z bliska. Mimo że okulary do czytania zakłada się tylko podczas konkretnych zajęć, a potem się je zdejmuje, w żadnym wypadku nie należy traktować ich po macoszemu. 

Kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze okularów do czytania:

  • staranność i solidność wykonania – okulary do czytania noszone są tylko w określonych sytuacjach, potem je się zdejmuje i odkłada w miejsca, w których nie zawsze są bezpieczne. Bardzo często nosi się je również w kieszeni. Z tego względu, dobierając okulary do czytania, nie należy kierować się wyłącznie ich wyglądem, ale przede wszystkim starannością wykonania. Oprawki, podobnie jak i soczewki, powinny być wykonane z lekkiego, a jednocześnie odpornego na zarysowania i pęknięcia tworzywa;
  • miejsce zakupu  aby ustrzec się nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, każde okulary powinny być wykonane przez dyplomowanego optyka, dla każdej osoby indywidualnie. Okularów do czytania nie powinno się kupować w drogerii ani w supermarkecie. Źle dobrane gotowe okulary korekcyjne mogą powodować gorsze samopoczucie, bóle głowy oraz zmęczenie. Pamiętajmy o tym, że okulary korekcyjne do czytania to wyrób medyczny, dlatego ich zakup powinien odbyć się w salonie optycznym; 
  • wygląd okularów do czytania – mimo że wygląd okularów do czytania powinien być kwestią drugorzędną, warto pamiętać o tym, że w dobrych salonach optycznych wybór okularów jest bardzo duży, dlatego nikt nie powinien mieć problemów, by znaleźć idealną parę okularów dla siebie w modnym kształcie i kolorze.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się: Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?

Masz problemy z widzeniem z bliska?

Odwiedź nasz salon optyczny i wybierz idealny model okularów dla siebie 

Czy okulary do czytania można nosić na co dzień?

Okularów do czytania, zwłaszcza tych zakupionych w drogerii lub supermarkecie, nie powinno się nosić na co dzień. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Jak sama nazwa wskazuje, okulary do czytania zostały stworzone w celu czasowej, doraźnej korekcji wzroku w przypadku osób, które mają problemy z odczytywaniem treści z bliska – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Czy okulary do czytania nadają się do pracy przy komputerze? 

Nie zawsze okulary do czytania nadają się jednocześnie do pracy przy komputerze. Wynika to m.in z tego, że nie wszystkie szkła posiadają specjalne powłoki ochronne odpowiadające za eliminowanie męczących dla oczu refleksów świetlnych, które mają okulary do komputera. Korekcja potrzebna do pracy z komputerem, może też być inna niż ta do czytania z bliższa. Konieczne jest wtedy zastosowanie soczewek biurowych (półprogresywnych).

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na temat tego: Jakie wybrać okulary do komputera i dlaczego warto je mieć?

Czym można zastąpić okulary do czytania? Okulary do bliży i dali jednocześnie 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku osób cierpiących na starczowzroczność, które chcą zapewnić sobie dobre widzenie z bliży i dali, a przy tym korzystać tylko z jednej pary okularów, są szkła progresywne. Choć są droższe od tradycyjnych okularów do czytania, przystosowane są do widzenia na różną odległość. Pozwala na to specjalna konstrukcja szkieł, składająca się ze stref widzenia odpowiadającym różnym odległościom patrzenia. Okulary progresywne do czytania i chodzenia są dostępne dla każdej wady wzroku.

Więcej na temat okularów progresywnych przeczytasz na naszym blogu: Do czego służą i kiedy stosuje się okulary progresywne? Wyjaśniamy 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.