Jak zapobiegać pogorszeniu wady wzroku? Przydatne porady 5 listopada 2022

Wada wzroku to niezwykła uciążliwość, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj, by możliwe było prawidłowe widzenie, konieczne jest noszenie specjalnych szkieł korekcyjnych. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe postępowanie może sprawić, że wada ulegnie pogorszeniu i widoczny obraz – nawet w okularach – nie będzie tak wyraźny, jak dotychczas. Jeśli chcesz zrobić wszystko, by zapobiec pogarszaniu się wady wzroku – zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem!

Jak powstają wady wzroku?

Wady wzroku mogą pojawić się u każdego z nas. Nie ma jednego, ściśle określonego powodu ich powstawania, jednak z pewnością istnieją okoliczności, które się po części do tego przyczyniają. Jest to m.in. nadwyrężanie oczu, np. poprzez długotrwałe czytanie bez posiadania odpowiedniej ilości światła czy spędzanie dużej ilość czasu przed ekranami telefonów, laptopów czy telewizorów. 

 

Jakiekolwiek nieprawidłowości w układzie optycznym oka przekładają się bezpośrednio na sposób widzenia. Jego moc może być za słaba lub za mocna w stosunku do długości gałki ocznej. Zjawisko takie określane przez specjalistów jest wadą refrakcji. Do najczęściej występujących wad wzroku zaliczamy krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Sposoby na to, jak zapobiegać pogorszeniu się wady wzroku

Każdy, kto zmaga się z jakąkolwiek wadą wzroku wie, jak uciążliwa może ona być. Warto więc starać się robić wszystko, by wada ta nie uległa pogorszeniu. Znanych jest kilka skutecznych sposobów na to, by zapobiegać pogarszaniu się wady wzroku.

Sposób #1 Stosuj się do zaleceń specjalisty w kwestii noszenia okularów korekcyjnych

Pierwszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania pogarszaniu się wady wzroku jest stosowanie się do wszelkich zaleceń specjalisty. Często jednym z nich jest chodzenie w specjalnych okularach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych. Jeśli w Twoim przypadku właśnie takie zalecenia zostały wskazane – nie zastanawiaj się. Wykonaj okulary z odpowiednimi szkłami i noś je tak często, jak powinieneś. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, by zatrzymać postępowanie wady wzroku.

Author-Default

Zdaniem eksperta

Okulary korekcyjne to nie tylko sposób na wspomaganie wzroku podczas wykonywania codziennych obowiązków, ale również podstawa tego, by zapobiegać znacznemu pogarszaniu się wady wzroku. Aby wykonać odpowiednie okulary ze szkłami korekcyjnymi należy udać się do profesjonalnego salonu optycznego, w którym wszystko zostanie pacjentowi wyjaśnione, a okulary zostaną dobrane specjalnie do potrzeb danej osoby – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Sposób #2 Wykonuj regularnie badania

Regularne wykonywanie badań jest niezwykle ważne jeśli chodzi o zdrowie każdego z nas. Tak samo jest w przypadku badań wzroku. Powinny one być wykonywane regularnie, minimum raz w roku. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy dana osoba zauważy niepokojące objawy, związane z narządem wzroku. Częste mruganie, szczypanie, pieczenie, łzawienie czy zaczerwienienie oczu.

Zastanawiasz się, jak wygląda badanie wzroku u optyka? Wejdź na bloga eurooptyka.pl i zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem!

Sposób #3 Regularnie nawilżaj oczy

Oczy mają zdolność do samodzielnego nawilżania się. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że wykonywanie codziennych czynności, takich jak sprzątanie, spacery czy długotrwałe pracowanie przy komputerze, narażają oczy na nadmierne wysychanie. Aby więc temu zapobiec, trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu kropli nawilżających. Nie wszystkie produkty są jednak odpowiednie dla każdego, dlatego najpierw lepiej skonsultować się ze specjalistą i dopytać, jaki preparat najlepiej stosować.

Sposób #4 Dbaj o oczy również „od wewnątrz”

Kolejnym sposobem na to, by wzrok nie był narażony na znaczne pogorszenie się wady, jest dbanie o niego również „od wewnątrz”. Niektórzy mogą uznać, że brzmi to dość absurdalnie – jak bowiem można dbać o oczy od wewnątrz? W rzeczywistości natomiast nie ma w tym nic z absurdu. Chodzi tu głównie o przyjmowanie odpowiednich witamin, które mają pozytywny wpływ na omawiany narząd. Wśród nich wyróżniamy głównie:

  • witaminę A – w którą bogate są m.in. jajka, ryby czy szpinak;
  • witaminę B – w którą bogate są m.in. orzechy, fasola czy nabiał;
  • witaminę C – w którą bogate są m.in. cytrusy, takie jak pomarańcze i cytryny, ale też brukselka i papryka;
  • witaminę D – w którą bogate są m.in. wątróbka, żółtka jaj, grzyby, mleko;
  • witaminę E – w którą bogate są m.in. sezam, migdały, pestki winogron.

Sposób #5 Zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku dla oczu

Relaks to jedyny sposób na prawidłową regenerację organizmu. Tak samo wygląda to w przypadku oczu. Odpowiednia ilość odpoczynku i snu to podstawa do tego, by cieszyć się zdrowymi oczami i niepogarszającym się wzrokiem. Oprócz tego warto też pamiętać o odpoczynku podczas pracy – zwłaszcza gdy polega ona np. na długotrwałym wpatrywaniu się w ekran laptopa czy telefonu. Co pewien określony czas warto na chwilę oderwać wzrok od monitora i przenieść go na jakiś oddalony punkt. Dzięki temu mięśnie narządu wzroku zaczną pracować nieco inaczej, przynosząc ulgę oczom.

Sprawdź także nasz artykuł na temat Jak wybrać okulary dla osoby starszej? Specyfika doboru oprawek dla seniorów

Czujesz, że Twoja wada wzroku uległa pogorszeniu i obawiasz się dalszych zmian na gorsze?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i poproś naszych specjalistów o pomoc!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.