Do czego służą i kiedy stosuje się okulary progresywne? Wyjaśniamy 12 sierpnia 2021

Wiele starszych osób często ma przy sobie dwie pary okularów – jedne do bliży, a drugie do dali. Z powodzeniem można jednak je zastąpić okularami progresywnymi. Jest to jedno z lepszych rozwiązań dla osób, które cierpią na prezbiopię (czyli starczowzroczność) i wymagają korekcji wzroku do bliży, a jednocześnie potrzebują okularów poprawiających ostrość wzroku do dali. Wyjaśniamy, jak działają i kiedy stosuje się okulary progresywne.

Co to są okulary progresywne? 

Okulary progresywne umożliwiają wyraźne widzenie zarówno dali jak i bliży, mogą być one stosowane zarówno w przypadku krótkowzroczności jak i dalekowzroczności. Ideą stosowania okularów progresywnych jest uniknięcie konieczności ciągłego zmieniania okularów do dali na okulary do czytania i odwrotnie. Aby okulary progresywne odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą zostać dobrze dopasowane przez specjalistę.

Jak działają okulary progresywne? 

Dzięki okularom progresywnym możemy dobrze widzieć na każdą odległość. Pozwala na to specjalna konstrukcja szkieł. Szkła progresywne mają kilka obszarów widzenia. Patrząc przez ich górną część, widzimy dobrze przedmioty znajdujące się w dali. Dolna część okularów pozwala natomiast ostro widzieć na bliskie odległości. Pośrodku znajduje się jeszcze jedna strefa, tzw. strefa pośrednia. Dzięki niej możliwe jest dobre widzenie odległości pośrednich, takich jak komputer stacjonarny.

Chcesz mieć jedne okulary do bliży i dali i w ten sposób ,,rozwiązać” kilka problemów z widzeniem jednocześnie?

Odwiedź nasz salon optyczny. Nasi specjaliści udzielą Ci fachowej porady

Jak odpowiednio dobrać okulary progresywne?

Ponieważ okulary progresywne mają dość skomplikowaną konstrukcję, mają one zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy zostaną precyzyjnie dobrane do wady wzroku, a także kształtu twarzy i rozstawu źrenic. Okulary progresywne muszą być dokładnie usytuowane w oprawie i dobrze leżeć na nosie. Każdy z wymienionych wcześniej obszarów dobierany jest do indywidualnych potrzeb, predyspozycji oraz ewentualnych różnic pomiędzy jednym, a drugim okiem. Dzięki temu, posiadając jedną parę okularów, możemy widzieć wyraźnie na każdą odległość. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Pamiętajmy o tym, że do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Czasami nie od razu będziemy w nich komfortowo widzieć. Zwykle adaptacja wzroku trwa od kilku do kilkunastu dni. Im precyzyjniej dopasowane zostały szkła progresywne i oprawki, tym szybciej przyzwyczaimy się do ich używania – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

Ile kosztują okulary progresywne? 

Okulary progresywne nie należą do najtańszych ze względu na ich szerokie zastosowanie. Na cenę okularów progresywnych wpływa przede wszystkim stopień zaawansowania technologicznego soczewek. Musi być on tym większy im bardziej skomplikowana jest wada wzroku. Okulary progresywne dodatkowo mogą być wyposażone w antyrefleks, powłokę hydrofobową czy specjalną powłokę do pracy przy komputerze, co dodatkowo podnosi ich cenę. 

Gdzie kupić okulary progresywne? 

Jeśli chcemy zakupić okulary progresywne, udajmy się do salonu optycznego. Takich okularów nie kupimy w supermarkecie ani na bazarze. W salonie optycznym optometrysta wykonana najpierw szczegółowe badanie wzroku pod kątem doboru szkieł progresywnych, a następnie dokona specjalistycznych pomiarów w wybranej przez klienta oprawie okularowej. Tylko w ten sposób możemy mieć gwarancję tego, że okulary zostaną odpowiednio dopasowane, a my będziemy się w nich komfortowo czuć. Źle dobrane okulary progresywne mogą powodować zmęczenie oczu, a obraz w nich będzie nieostry i rozmyty. 

Czy w okularach progresywnych można jeździć samochodem?

Niektórzy uważają, że jazda samochodem w okularach progresywnych można być problematyczna. Nic bardziej mylnego. W odpowiednio dobranych szkłach progresywnych wyraźnie widzi się, zarówno to, co jest wewnątrz samochodu, np. deskę rozdzielczą, GPS, jak i to, co dzieje się na drodze. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby okularów progresywnych używać do jazdy samochodem. 

Czy okulary progresywne mogą być jednocześnie przeciwsłoneczne? 

Osoby, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, powinny rozważyć zakup przeciwsłonecznych okularów progresywnych. Wyposażone są one w specjalne szkła fotochromowe polaryzacyjne, które pod wpływem słońca zabawiają się i działają jak okulary przeciwsłoneczne. Wygodnym rozwiązaniem tez jest posiadanie dwóch par okularów progresywnych – jednych z polaryzacją, a drugich bez niej. 

 Przeczytaj na naszym blogu inne poradniki:

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.