Czym się różnią miękkie soczewki kontaktowe od twardych? Wyjaśniamy 15 września 2023

Na noszenie soczewek kontaktowych decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego – stanowią one znakomitą alternatywę dla tradycyjnych okularów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, które różnią się od siebie pod względem właściwości, korekcji wady wzroku, stopnia uwodnienia czy materiału wykonania. Podstawowym rozróżnieniem jest jednak podział soczewek kontaktowych na twarde i miękkie. Jakie są różnice między nimi i komu są dedykowane? Wyjaśniamy!

Dlaczego soczewki kontaktowe to dobry wybór?

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich noszenie – mają wiele zalet. Są wygodne i nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Pozwalają na swobodne uprawianie sportów i podejmowanie aktywności fizycznych bez stresu o ich stłuczenie lub zniszczenie. W sezonie jesienno-zimowym nie parują, a latem nie przeszkadzają w noszeniu okularów przeciwsłonecznych ulubionych marek, takich jak Prada Dodatkowo wiele modeli chroni przed szkodliwymi i niebezpiecznymi promieniami UV. Nowoczesna technologia wykonania sprawia, że współcześnie możemy korzystać z zalet noszenia sprawdzonych, bezpiecznych i spełniających swoją funkcję soczewek kontaktowych.

Author-Default

Zdaniem eksperta

W branży optycznej wyróżniamy wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Możemy je podzielić ze względu na czas noszenia (jednorazowe lub wielokrotnego użytku) czy zastosowanie (soczewki korekcyjne, lecznicze i kosmetyczne). Podstawowym rozróżnieniem jest jednak materiał, z którego zostały wykonane, czyli soczewki twarde lub miękkie. Każda z nich dedykowana jest do innej wady wzroku, a decyzję o ich wyborze powinien podjąć wykwalifikowany specjalista w dziedzinie optyki – mówi ekspert Łukasz Flak z EuroOptyka.pl.

Jakie są właściwości soczewek twardych?

Pierwsze soczewki kontaktowe nie znalazły zbyt wielu zwolenników. Charakteryzowały się niską przepuszczalnością tlenu, więc sprawiały noszącym spory dyskomfort. Wraz z rozwojem optyki twarde szkła kontaktowe weszły na szczęście na wyższy poziom. Wcześniejszy akryl zastąpiło lepsze tworzywo, które jest gazoprzepuszczalne, a więc nie podrażnia oczu i zapewnia najwyższy komfort noszenia. Najważniejsze cechy soczewek kontaktowych twardych to między innymi:

  • utrzymywanie swojego kształtu;
  • unoszą się na powierzchni oka, a nie przywierają do niego;
  • nie mają w sobie wody;
  • posiadają szeroki zakres parametrów;
  • dobrze przepuszczają tlen i nie podrażniają oka;
  • sprawdzają się w korygowaniu bardzo skomplikowanych wad wzroku (na przykład wysoki astygmatyzm, zwyrodnienie brzeżne przezroczyste itp.);
  • zapewniają najwyższą jakość użytkowania i bardzo stabilne widzenie;
  • do ich czyszczenia niezbędny jest specjalny płyn dedykowany pielęgnacji soczewek twardych.

Jakie są właściwości soczewek miękkich?

Soczewki miękkie charakteryzują się wyjątkową elastycznością. Zawierają dużą ilość wody i są bardzo cienkie, dzięki czemu stają się niezwykle komfortowe w noszeniu, a okres adaptacji dla oka jest krótszy. Inne charakterystyczne cechy soczewek miękkich to:

  • duży stopień nawodnienia (nawet 50 – 70%);
  • wykonane z miękkiego hydrożelu lub materiału silikonowo-hydrożelowego;
  • cienka warstwa, której nie czuć podczas noszenia;
  • wyjątkowo szybka aplikacja;
  • łatwa adaptacja gałki ocznej do noszenia soczewek;
  • wysoka przepuszczalność tlenu;
  • bardzo dobra ochrona gałki ocznej;
  • możliwość korekcji różnych wad wzroku (między innymi dalekowzroczności, krótkowzroczności czy starczowzroczności);
  • oprócz korekcji wad wzroku, można je stosować również ozdobnie (na przykład do zmiany koloru oczu lub powiększenia tęczówki).

Soczewki twarde i miękkie – różnice

Jak widać, soczewki twarde i miękkie charakteryzują się różnymi cechami i spełniają odmienne funkcje. Podsumowując:

  • Twarde soczewki wybiera się zwykle do korygowania dużych wad wzroku.
  • Modele miękkie są wyjątkowo elastyczne, przez co łatwiej jest je dopasować do pacjenta. Wariant twardy soczewki musi być dostosowany indywidualnie do osoby po dokładnym rozpoznaniu wady wzroku.
  • Miękkie modele mają krótszą trwałość (można je nosić nie dłużej niż 30 dni), natomiast niektóre soczewki twarde nawet przez dwa lata.
  • Większy komfort noszenia zapewniają soczewki miękkie, które są łatwiej przyswajalne dla oka. W przypadku twardych okres adaptacji jest dłuższy.
  • Korzystanie z twardych soczewek wymaga częstszych kontroli u okulisty.
  • Zwykle cena soczewek miękkich jest niższa niż modeli twardych.

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych zależy od konkretnego przypadku i powinien być decyzją okulisty po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu niezbędnych badań wzrokuSoczewki twarde i miękkie spełniają zupełnie inne funkcje i zwykle nie można korzystać z nich zamiennie. Wiele zależy od stopnia i rodzaju wady wzroku oraz trybu życia. Modele miękkie soczewek są zwykle dostępne od ręki w wielu sklepach internetowych, jednak nie warto decydować się na ich zakup bez konsultacji ze specjalistą. Profesjonalne salony optyczne umożliwiają wykonanie niezbędnych badań i pomogą wybrać soczewki odpowiednie dla każdego indywidualnego przypadku.

Szukasz soczewek kontaktowych i nie wiesz, które wybrać?

Odwiedź salon optyczny EuroOptyka i umów się na konsultację ze specjalistą!

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.