Jakie oprawki do okularów wybrać dla nastolatka? 11 marca 2021

Coraz więcej młodych osób ma problemy ze wzrokiem. Najczęstszą wadą wśród dzieci i nastolatków jest obecnie krótkowzroczność, czyli problem z nieostrym widzeniem z dalszych odległości przy jednoczesnym dobrym widzeniu z bliska. Styl życia młodych ludzi sprawia, że często ignorują oni objawy świadczące o wadzie wzroku. Co więcej, nastolatkowie mogą ukrywać ten fakt z obawy przed noszeniem okularów. Na szczęście stereotyp okularnika, z którego dzieci śmieją się w szkole, zaczyna odchodzić w zapomnienie. Dziś okulary nie są złem koniecznym, a modnym dodatkiem, który może całkowicie odmienić wygląd twarzy.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że konieczna jest wizyta nastolatka u okulisty lub optyka? 

Kluczowym etapem poprzedzającym wybór okularów dla dziecka jest badanie wzroku. Na jego podstawie okulista lub optometrysta ocenia ostrość wzroku i dobiera odpowiednią moc szkieł. Ponieważ zwykle dzieci nie skarżą się na problemy ze wzrokiem i same mogą nie rozpoznać objawów świadczących o wadzie, ważne jest, by to rodzice odpowiednio wcześnie dostrzegli, że coś jest nie tak. 

Wizyta u okulisty zwykle jest konieczna, gdy dziecko:

  • mruży oczy podczas patrzenia w dal;
  • siada coraz bliżej telewizora;
  • mocna pochyla się nad książką czy gazetą;
  • skarży się na bóle głowy i towarzyszące im uczucie zmęczenia oczu. 

Okulary dla nastolatka – jak go oswoić z tą myślą? 

Przede wszystkim musimy uświadomić naszego, niekiedy zbuntowanego nastolatka, że okulary korekcyjne, które możemy kupić obecnie w salonach optycznych, nie mają nic wspólnego z ogromnymi, ciężkimi oprawkami i szkłami grubymi jak denka od butelek. A nawet, jeśli ktoś takie nosi, to jest to najprawdopodobniej świadoma stylizacja. Dzisiaj okulary są nie tylko o wiele bardziej funkcjonalne, ale i zdecydowanie ładniejsze. Oprawy występują w wielu kształtach i kolorach po to, aby każdy mógł idealnie dopasować je do kształtu swojej twarzy. 

Aby zachęcić nastolatka do noszenia okularów, trzeba przedstawić mu okulary jako doskonały dodatek, który pozwoli wyróżnić się na tle innych osób. Szczególnie dziewczynki w tym wieku zaczynają interesować się modą, co znacznie zwiększa szansę, że dadzą namówić się na stylowe oprawki.

Szeroki wybór oprawek okularowych dla nastolatków w atrakcyjnych cenach

Odwiedź nasz salon optyczny i uzyskaj fachową pomoc

Jak prawidłowo dobrać okulary młodzieżowe? 

Zakup okularów dla dziecka powinien być dobrze przemyślany. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą przy wyborze idealnych okularów młodzieżowych dla chłopców i dziewczynek:

#1 Dopasuj kształt oprawek do kształtu twarzy nastolatka 

Powszechnie stosowaną metodą doboru okularów jest dopasowanie ich do kształtu twarzy. To najważniejszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze idealnych opraw. Zadaniem okularów jest podkreślenie atutów konkretnego kształtu twarzy i ukrycie jej mankamentów. Kolor opraw okularowych powinniśmy natomiast dobrać do koloru oczu, włosów i karnacji.

Więcej na temat idealnego kształtu oprawek dowiesz się z artykułu: Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy? 

#2 Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze okularów młodzieżowych 

Okulary mają różnorodne wielkości. W ramach jednego modelu najczęściej występują różne rozmiary. Okulary dla nastolatków zazwyczaj są mniejsze od standardowych. Przy ich wyborze koniecznie trzeba zwrócić uwagę na długość zauszników, szerokość tarczy oraz parametry mostka. 

Author-Default

Zdaniem eksperta

Wszystkie te parametry powinny być dobrane tak, aby okulary nie cisnęły, nie zsuwały się z twarzy, nie odgniatały na głowie i nie powodowały dyskomfortu spowodowanego ich noszeniem – mówi ekspert: Łukasz Flak z EuroOptyka

#3 Dobierz model okularów do indywidualnego stylu nastolatka 

Idealne okulary młodzieżowe powinny komponować się ze stylem ubierania się nastolatka. Inne okulary będą pasować małej elegantce, a inne miłośnikom wyszukanego designu. 

#4 Opinia dziecka też ma znaczenie 

Ostateczną decyzję powinniśmy pozostawić nastolatkowi, ponieważ to on będzie w tym okularach chodził. Zwracajmy uwagę na to, jakie okulary nastolatek chce nosić, w jakim kolorze i o jakim kształcie. 

Okulary dla nastolatków – najmodniejsze modele w 2021 roku

Pora przejść do konkretów i odpowiedzieć sobie na pytanie, które okulary dla nastolatków będą najmodniejsze w 2021 roku. 

Ultracienkie modne oprawki młodzieżowe

Wąskie okulary w stylu vintage z pewnością przypadną do gustu niejednemu nastolatkowi. Wpisują się one w 100% w aktualne trendy i wyglądają dobrze na wielu twarzach. Cienkie oprawki oversize wykonane są zwykle z metalu – to idealny model zarówno dla dziewczyn, jak i chłopaków, wystarczy odpowiednio dopasować ich kształt i wielkość do twarzy.

Modne okulary młodzieżowe Aviator

Aviatory, czyli tzw. pilotki, to okulary, które już kilka sezonów temu weszły na modowy podium i do tej pory z niego nie schodzą. Okulary typu ,,Aviator” mają ważną zaletę – pasują osobom w różnym wieku i o każdym typie urody. Bardzo dobrze prezentują się też w niemal każdej stylizacji. 

Geometryczne oprawki dla nastolatków 

Dokonując przeglądu modnych modeli okularów w 2021, nie sposób pominąć oprawek geometrycznych. W tym roku modne okulary będą przybierać geometryczne kształty – począwszy od wąskich okularów prostokątnych, po grube, mocno kanciaste oprawki. 

Szukasz idealnych okularów dla małego dziecka? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się: 

Author-Default

Łukasz Flak

Autor wpisu

Doświadczony optyk i optometrysta, od lat pomagający mieszkańcom Krakowa dbać o wzrok. W Eurooptyce wykonuje bezbłędne badania wzroku, pomaga idealnie dopasować oprawki okularowe, a także dobiera soczewki kontaktowe.